O. Bashobora na Stadionie Narodowym. "W Polsce trwa...

  O. Bashobora na Stadionie Narodowym. "W Polsce trwa przebudzenie charyzmatyczne"

  Magdalena Nałęcz (AIP)

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  O. John Bashobora
  1/2
  przejdź do galerii

  O. John Bashobora ©Fot. Grzegorz Mehring / Polskapresse

  Ugandyjski charyzmatyk o. John Bashobora wystąpi w sobotę na Stadionie Narodowym w Warszawie przed kilkudziesięcioma tysiącami wiernych. Dwa lata temu spotkanie z duchownym wywołało w mediach i opinii publicznej zażartą dyskusję.
  Tego typu spotkania wpisują się w działania ruchu pentekostalnego, czyli nurtu w ramach chrześcijaństwa, którego najważniejszą cechą jest "akcentowanie działania Ducha Świętego w życiu człowieka", tłumaczy w rozmowie z dziennikarką Agencji Informacyjnej Polska Press (AIP) ks. dr hab. etyk z UKSW Andrzej Kobyliński. - Od 2007 r. można mówić o swego rodzaju współczesnym mesjanizmie wśród polskich charyzmatyków katolickich. Wielu liderów religijnych uważa, że chrześcijaństwo w Polsce – po przeżyciu tzw. przebudzenia charyzmatycznego – ma do odegrania ważną dziejową misję w stosunku do całego świata - mówi etyk, dodając, że takie przekonanie pojawia się w części wypowiedzi świeckich liderów charyzmatycznych oraz duchownych.


  Tym, co budzi szczególne zainteresowanie podczas spotkań z charyzmatykami, jest bardzo emocjonalny odbiór religijnych przeżyć. Jak mówi ks. Kobyliński, w ramach współczesnego pentekostalizmu "do religijności chrześcijańskiej dodano różne elementy pochodzące z religii pierwotnych" Ameryki Południowej, Afryki czy Azji. Rzecznik spotkania "Jezus na Stadionie" zapewnia jednak, że każdy katolik ma charyzmaty. - Każdy może mówić w językach, może je tłumaczyć - stwierdza w rozmowie z AIP Marcin Śliwiński, rzecznik wydarzenia "Jezus na Stadionie". Dodaje również, że w listach św. Pawła są opisane wszystkie dary Ducha Świętego, którymi chrześcijanin może się posługiwać. - To wszystko jest zaczerpnięte z Pisma Świętego i istnieje w Kościele od jego początków. Od katolika zależy, czy on to w sobie odkryje i czy ma chęć posługiwania się tymi charyzmatami - dodaje Śliwiński. Podkreśla również, że wydarzenie jest organizowane na terenie diecezji warszawsko-praskiej, z którą organizatorzy ściśle współpracowali przy przygotowaniach.

  CZYTAJ TAKŻE: Ks. Kobyliński: Kwestia o. Bashobory i charyzmatyków dzieli Kościół. To hybrydowa wojna religijna

  Podczas charyzmatycznych spotkań modlitewnych często chodzi do różnego rodzaju objawów psychosomatycznych takich jak drgawki, krzyk, utrata przytomności czy spazmatyczny śmiech. Organizatorzy wydarzenia zapewniają, że podczas spotkania wszyscy mogą czuć się bezpiecznie. Czuwać nad tym będą straż stadionu oraz grupa ponad 200 wolontariuszy, którzy przeszli kilkumiesięczne szkolenie, podczas którego zapoznali się z rozplanowaniem obiektu, tak by móc pomagać uczestnikom i szybko reagować w sytuacjach, gdy ktoś np. zasłabnie czy zaśnie "w Duchu Świętym". - Dwa lata temu mieliśmy do czynienia z wieloma takimi sytuacjami i nikomu nic się nie stało, robimy wszystko, żeby teraz było tak samo - powiedział Śliwiński.

  Rekolekcje “Jezus na Stadionie” poprowadzi pod hasłem "Przychodzę, aby dać ci życie w obfitości" charyzmatyk z Ugandy o. John Baptist Bashobora. Jak powiedział w rozmowie z AIP rzecznik wydarzenia, do tej pory kupiono ponad 40 tys. wejściówek, ale wiele osób zadeklarowało chęć nabycia biletów przed samym spotkaniem. Podczas dwunastogodzinnych rekolekcji o. Bashobora wygłosi również wykłady, a wieczorem poprowadzi Eucharystię, po której nastąpi modlitwa o uzdrowienie. Wydarzenie wzbudza duże emocje ze względu na uzdrowienia oraz nawrócenia, które, jak deklarują uczestnicy oraz o. Bashobora, mają miejsce podczas spotkania. Dwa lata temu charyzmatyk przyjechał do Polski, żeby poprowadzić spotkanie na tym samym obiekcie. Jego wizyta wzbudziła ogromne emocje wśród opinii publicznej. Od tego momentu ugandyjski kapłan przebywał w Polsce z wizytą kilkukrotnie, były to jednak spotkania organizowane w mniejszym gronie.

  Czytaj treści premium w Polsce Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Nie przegap

  Wideo