Noże komandosów z Lublińca to chińskie podróbki. Aktu...

  Noże komandosów z Lublińca to chińskie podróbki. Aktu oskarżenia nie będzie

  PW

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Jednostka Wojskowa Komandosów w Lublińcu
  Ostatecznie JWK nie zapłaciła za dostawę, podejrzewając, że mogła mieć do czynienia z chińskimi podróbkami. Noże zabezpieczyła żandarmeria, która w październiku
  1/11

  Przejdź do
  galerii zdjęć

  ©Lucyna Nenow / Polskapresse

  Śledztwo dotyczące zakupu ok. 400 noży dla Jednostki Wojskowej Komandosów w Lublińcu wiosną przejęła Prokuratura Rejonowa Kraków – Krowodrza, dysponująca działem spraw wojskowych. W Krakowie nie dopatrzyli się znamion czynu zabronionego.
  Komandosi z JWK w Lublińcu zamiast oryginalnych amerykańskich noży Spyderco dostali chińskie podróbki. Sprawa trafiła do prokuratury. Została zakończona postanowieniem o umorzeniu śledztwa, wobec braku znamion czynu zabronionego. Jak to możliwe?

  ZOBACZCIE ZDJĘCIA
  Zobacz galerię


  Przypomnijmy. Przetarg na zakup noży Jednostka Wojskowa Komandosów w Lublińcu rozpisała w połowie 2016 roku.

  Wygrała firma ITProjekt z Warszawy, która zadeklarowała, że zrealizuje zamówienie za ponad 230 tys. zł.

  Spółka dostarczyła noże znanej amerykańskiej marki Spyderco, ale wojsku coś w nich nie pasowało. Skontaktowało się więc z amerykańską centralą Spyderco, która poinformowała, że jej polski dystrybutor wcale nie sprzedał noży warszawskiej firmie.

  Ostatecznie JWK nie zapłaciła za dostawę, podejrzewając, że mogła mieć do czynienia z chińskimi podróbkami. Noże zabezpieczyła żandarmeria, która w październiku 2016 zgłosiła sprawę do prokuratury.

  Wszczęte zostało dochodzenie z art. 305 ustawy prawo własności intelektualnej, który mówi, że „kto, w celu wprowadzenia do obrotu, oznacza towary podrobionym znakiem towarowym, zarejestrowanym znakiem towarowym, którego nie ma prawa używać lub dokonuje obrotu towarami oznaczonymi takimi znakami, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2”. Umorzono je dość szybko z powodu braku wystarczających danych potwierdzających podejrzenie popełnienia przestępstwa.

  Właściciel ITProjekt Maciej S. stwierdził, że noże prawie nie różniły się od oryginałów. Według niego firma działała w dobrej wierze, ale pracownik, który negocjował umowę, mógł popełnić błąd.

  Co ciekawe ta sama firma wykonała na zlecenie wojska renowację 25 tys. hełmów, ale naliczono jej karę za brak pokrowców i spóźnienie w dostawie. W tym przypadku właściciel nie miał sobie nic do zarzucenia.

  Od decyzji o umorzeniu odwołali się nie tylko komandosi, ale i dystrybutor.

  Sąd miał wątpliwości czy dystrybutor może mieć status strony pokrzywdzonej, więc odesłał dokumenty prokuraturze. A ta uznała, że temat trzeba jednak ponownie i bardziej dogłębnie przeanalizować. Od początku 2018 roku prowadzone było więc wznowione postępowanie. Najpierw sprawą zajmowała się lubliniecka policja pod nadzorem Prokuratury Rejonowej w Lublińcu. Wiosną przejęła jednak Prokuratura Rejonowa Kraków – Krowodrza. Dlaczego akurat ta? W 2016 roku decyzją ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego Zbigniewa Ziobry prokuratury wojskowe zostały zlikwidowane. Pozostały jedynie działy do spraw wojskowych w prokuraturach powszechnych.

  Ale ani w Lublińcu, ani w Częstochowie – w odróżnieniu od Prokuratury Rejonowej Kraków – Krowodrza – takiego działu nie ma.

  – U nas utworzenie takiego działu nie jest planowane. Funkcjonują one tam, gdzie m.in. są większe zgrupowania wojsk – powiedział nam Tomasz Ozimek, rzecznik prasowy częstochowskiej okręgówki.

  W Krakowie decyzja w sprawie noży już zapadła. Nie będzie aktu oskarżenia.

  - Śledztwo Prokuratury Rejonowej Kraków - Krowodrza w Krakowie Dział Do Spraw Wojskowych prowadzone było przeciwko Maciejowi S. podejrzanemu o przestępstwo z art. 305 ust. 3 w zw. z ust. 1 ustawy z dnia 30 czerwca 2000 r. Prawo własności przemysłowej. Zostało zakończone postanowieniem o umorzeniu śledztwa, wobec braku znamion czynu zabronionego – poinformował Janusz Hnatko, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Krakowie.

  POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:
  Arnold Schwarzenegger w Katowicach  Uczestnicy COP24 w Katowicach próbują mówić po śląsku i polsku
  Czytaj treści premium w Polsce Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (12)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Super firma

  Zdziś (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2

  Noże sprzedadzą, hełmy odnowią i pewnie jak trzeba będzie to i komputery dostarczą bo nazwa firmy raczej wskazuje na tą strefę działalności. Republika Misiewiczów. Choć trzeba przyznać, że...rozwiń całość

  Noże sprzedadzą, hełmy odnowią i pewnie jak trzeba będzie to i komputery dostarczą bo nazwa firmy raczej wskazuje na tą strefę działalności. Republika Misiewiczów. Choć trzeba przyznać, że śledziłem ten przetarg ze względu na moje powiązanie z tematem i powiem tak: jakby te noże nie miały logo to byłyby dostarczone prawidłowo. Wedle ekspertów zgadzały się ze specyfikacją a jedynym problemem były podrobione znaki towarowe zastrzeżone. Zatem jak już zamawiali u chinola 400 noży to bez logo mogli zawołać i wszystko byłoby ok. Pomijam fakt jak taka dostawa przeszła przez naszą granice bez mrugnięcia i jak to mieliśmy stawiać na polski przemysł a kupujemy- amerykańskie-chińskie nożyki do krojenia kiełbasy bo do walki to się nie nadaje. - Dla zainteresowanych chodziło o nóż Spyderco PM2zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Rynce opadajom!

  Gość (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  Super artykuł… Cały o nożach, a w galerii ani jednego zdjęcia tyczącego się tematu. Redakcja na poziomie. :)

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  bez

  gota (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2

  sam antek macierewicz to jedna wielka podrobka to chcieliscie zeby wam noze oryginalne kupil? u antka piorytetem jest stawienie sie na czas u tadzika rydzyka w radio a jak w radio to pewnie i na...rozwiń całość

  sam antek macierewicz to jedna wielka podrobka to chcieliscie zeby wam noze oryginalne kupil? u antka piorytetem jest stawienie sie na czas u tadzika rydzyka w radio a jak w radio to pewnie i na wodziezwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Prezes NTS

  Marian (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3

  Maciej S. to też prezes Nadwiślańskiego Towarzystwa Strzeleckiego. Posiada znajomych w WP. Trzeba coś jeszcze wyjaśniać?

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  不管白猫、黑猫,逮住老鼠就是好猫。

  Slonzok, co widziou niyjedno. (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4 / 1

  ....Nieważne jest, czy kot jest biały czy czarny, najważniejsze jest to, że łapie myszy.... (不管白猫、黑猫,逮住老鼠就是好猫。Bùguǎn bái māo, hēi māo, dàizhù lǎoshǔ jiù shì hǎo māo.) - pedziou przewodniczoncy Tenk...rozwiń całość

  ....Nieważne jest, czy kot jest biały czy czarny, najważniejsze jest to, że łapie myszy.... (不管白猫、黑猫,逮住老鼠就是好猫。Bùguǎn bái māo, hēi māo, dàizhù lǎoshǔ jiù shì hǎo māo.) - pedziou przewodniczoncy Tenk Xiao Pink.
  Bestosz je egal, eli komandosy bydom strugac kartofle nozym z Chin, abo z Hameryki!
  zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Ważne, że nóż jest ostry!

  mgr. Bożydar Rupieć-Wieczorczyszczykiewicz. (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1 / 3

  Czy to takie ważne, czy polski komandos zamorduje przeciwnika oryginalnym nożem, czy podróbko?


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Niby tak....

  Gość (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  Niby tak ale oryginalny kosztuje 200 dolarów a chinol pewnie jest tańszy więc pośrednik chciał na jwk wykręcić wałka ale oni się zorientowali

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Solidarna RP to też podróbka państwa.

  hańba i zdrada. (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4 / 1

  W rzeczywistosci to bandycka melina, raj dla mend, cwaniaków, aferzystów, złodziei, bandziorów, mafiozów, politycznych gangów, szmalcowników, szabrowników i kolaborantów.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  niych kupiom u chinola

  Graf von Habenixs (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 7

  pora pancrow ze bambusowymi lufami to dopiero bydzie modernizacja WP hehe


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Niy cis nos za balek - Grof!

  Slonzok, co widziou niyjedno. (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  Obocz sie linka: https://youtu.be/GMdyRg_hqvw
  Mozno znojdziesz tak jakijs bambusowy pancer.
  Pyrsk!

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Chincki pancer mozno lepszy jak z Laband.

  Hajnel z Laurahity (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2

  Poloki niy poczebujom zodnych pancrow. Bo jak przidzie co do czego, to i tak zaroski pitnom. Ino teroski - kaj? Do Czynstochowy, abo do groty, kaj stoji zloty pociong? Bo kaj indzi zodyn ich niy chce!


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  immer gupi

  fan slonsokow (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  Ciekawe kaj bydom pitać przigupie Slonsoki ze Laurahity?

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Nie przegap

  Wideo