1/11
Wybraliśmy dziesięć przypadków, choć z pewnością można podać...
fot. By Hanson K Joseph - Own work, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=67144111

Wybraliśmy dziesięć przypadków, choć z pewnością można podać ich o wiele więcej, bo nie od dziś wiadomo, że sport wywołuje ogromne emocje i niestety nie zawsze pozytywne. Słyszeliśmy już o atakach serca na trybunach, czy wyrzucanych przez okno telewizorach, a legenda głosi (bo przyczyn było oczywiście więcej), że mecze eliminacyjne do mistrzostw świata doprowadziły przed laty do wojny pomiędzy Hondurasem, a Salwadorem. Czasami zdarza się również niestety, że swoją agresję fani próbują wyładować bezpośrednio na sportowcach. Zaczynamy od tenisa (potem będzie również m.in. piłka nożna).

Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE

2/11
Była numer jeden damskiego tenisa (prywatnie przyjaciółka...
fot. Instagram

1. Caroline Wozniacki w Miami: "Życzyli śmierci mojej mamie i tacie"

Była numer jeden damskiego tenisa (prywatnie przyjaciółka Agnieszki Radwańskiej, która również pojawi się w tym zestawieniu) w 2018 roku doświadczyła na własnej skórze, jak daleko mogą posunąć się "kibice". Dunka o polskich korzeniach przegrała z Monicą Puig w drugiej rundzie prestiżowego turnieju WTA w Miami, a po meczu wydała oświadczenie, w którym poskarżyła się na zachowanie kibiców Portorykanki.
"Publiczność groziła mojej rodzinie, w tym życzyła śmierci mojej mamie i tacie, wyzywała mnie w sposób, którego nie jestem w stanie powtórzyć. Krzyczeli do dziesięcioletniego siostrzeńca i siostrzenicy mojego narzeczonego, by usiedli i się k***a zamknęli" - napisała Woźniacka. Dodała, że co gorsza - ani sędzia, ani ochrona nie zrobiły nic, by zapobiec wulgarnym atakom. "Mam nadzieję, że organizatorzy turnieju potraktują to poważnie, bo to okropny przykład dla następnego pokolenia kibiców i zawodników" - zaapelowała Dunka.

3/11
Woźniacka nie była pierwszą i z pewnością nie będzie...
fot. Andrzej Banas

2. Siostry Radwańskie w Eliacie: "Katolickie suki"

Woźniacka nie była pierwszą i z pewnością nie będzie ostatnią obrażaną przez kibiców tenisistką. „Jesteś ku***wsko beznadziejna. Mam nadzieję, że umrzesz powoli, ale w ku***wskich męczarniach”, „Zasłużyłaś na to! DZIWKO!”... Takie komentarze na swój temat przeczytała w październiku ubiegłego roku Nicole Gibbs. Między innymi, bo było ich znacznie więcej. „Uwaga! Nie dla dzieci. W sumie dla nikogo. Tego jest tak dużo. To jakaś epidemia” - napisała na swoim profilu na Twitterze amerykańska tenisistka.
"Serdeczność" fanów dotknęła również Agnieszkę i Urszulę Radwańskie. Krakowskie siostry regularnie są hejtowane w sieci po porażkach, ale czegoś takiego doświadczyły chyba po raz pierwszy w życiu. W lutym 2013 roku w Ejlacie Polska grała mecz z Izraelem w Pucharze Federacji, a żywiołowo dopingująca swoje zawodniczki publiczność przekroczyła wszelkie granice. Podczas meczu deblowego grające w parze Radwańskie zostały zwyzywane, a jedną z obelg, jakie usłyszały były "katolickie suki". O sprawie zrobiło się tak głośno, że zainteresowało się nią polskie MSZ.

4/11
W 2001 roku w w Indian Wells miał miejsce jeden z...
fot. By Edwin Martinez1 - https://www.flickr.com/photos/22705753@N06/9630777503/, CC BY 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=28230163

3. Siostry Williams: "Indian Wells zhańbiło Amerykę, zhańbiło tenis"

W 2001 roku w w Indian Wells miał miejsce jeden z największych skandali w historii tenisa. Venus i Serena miały wówczas zagrać ze sobą w półfinale, ale starsza z sióstr oddała mecz walkowerem dosłownie kilka minut przed wyjściem na kort. Twierdziła, że ma kontuzję ścięgien, ale kibice na wypełnionym po brzegu stadionie jej nie uwierzyli.
Mieli powody, bo sporo się wówczas mówiło i pisało p tym, że mecze pomiędzy siostrami są ustawiane przez ich ojca. Zdaniem amerykańskiego tabloidu "National Enquirer" Serena podłożyła się rok wcześniej Venus w półfinale Wimbledonu. Teraz tata Richard miał zdecydować, że młodsza z sióstr potrzebuje jednego dnia więcej na odpoczynek przed finałem.
Efekt był taki, że panny Williams zostały wygwizdane, a prawdziwym festiwalem nienawiści był finał, w którym Serena pokonała Kim Clijsters. Cały stadion głośno dopingował Belgijkę, a w kierunku siedzących na trybunach Venus i jej ojca poleciały wyzwiska. Oboje twierdzili potem, że niektóre z nich miały jednoznacznie rasistowski wydźwięk.
– Kibice potraktowali nas jak zdrajców. Tylu rasistowskich obelg co w tamtym meczu w swoim kierunku nie słyszałem przez całe życie. Najgorszy komentarz? "Chciałbym, żeby był 75. rok, obdarłbym cię wtedy ze skóry". Indian Wells zhańbiło Amerykę, zhańbiło tenis – opowiadał później Richard Williams, a jego córki zapowiedziały, że już nigdy więcej nie zagrają w Indian Wells.
Długo dotrzymywały słowa, choć organizatorzy wielokrotnie prosili je o powrót. Serena dała się namówić dopiero po czternastu latach, Venus po piętnastu.

Kontynuuj przeglądanie galerii
Dalej

Polecamy

Lewandowski nie wytrzymał po jednym pytaniu. O co dziennikarz mógł zapytać?

Lewandowski nie wytrzymał po jednym pytaniu. O co dziennikarz mógł zapytać?

Żona reprezentanta Polski jest prawniczką. Uwielbia podróże do ciepłych krajów

Żona reprezentanta Polski jest prawniczką. Uwielbia podróże do ciepłych krajów

Powrót do krainy z wieczorynek. Recenzja gry Włóczykij: Melodia Doliny Muminków

Powrót do krainy z wieczorynek. Recenzja gry Włóczykij: Melodia Doliny Muminków

Zobacz również

Lewandowski nie wytrzymał po jednym pytaniu. O co dziennikarz mógł zapytać?

Lewandowski nie wytrzymał po jednym pytaniu. O co dziennikarz mógł zapytać?

Szukasz alternatywy dla Lizbony i Porto? Sprawdź najlepsze atrakcje Bragi

Szukasz alternatywy dla Lizbony i Porto? Sprawdź najlepsze atrakcje Bragi