Pedagog specjalny w szkołach i przedszkolach od września 2022. Kto może nim zostać? Czy pedagodzy specjalni chcą pracować w szkole?

Magdalena Konczal
Magdalena Konczal
Pedagog specjalny już od września w każdej szkole. Jakie kwalifikacje będzie musiał posiadać?
Pedagog specjalny już od września w każdej szkole. Jakie kwalifikacje będzie musiał posiadać? 123 RF/ zdjęcie seryjne/ belchonock/ zrzut ekranu z Facebooka MEiN
Od 1 września 2022 roku rozpoczął się pierwszy etap zatrudniania w szkołach i przedszkolach pedagogów specjalnych. W rozporządzeniu dookreślono kwalifikacje, które musi posiadać ta grupa nauczycieli. Ponadto od nauczycieli, pracujących w szkołach, przedszkolach i oddziałach specjalnych nie będą wymagane kwalifikacje w zakresie pedagogiki leczniczej czy terapeutycznej. Wyjaśniamy, co się zmieniło w tym zakresie. Sprawdziliśmy także, czy pojawiały się problemy ze znalezieniem nauczycieli specjalistów. Zapytaliśmy o to kuratoria.

Spis treści

Pedagog specjalny. Nowe stanowisko w szkołach i przedszkolach

Dodatkowe zajęcia specjalistyczne, fundusze przeznaczane na pomoc psychologiczno-pedagogiczną, a także zatrudnianie nauczycieli: pedagogów, psychologów czy pedagogów specjalnych – to pomysł Ministerstwa Edukacji i Nauki na wsparcie uczniów. Od 1 września 2022 roku w szkołach i przedszkolach pojawiło się stanowisko pedagoga specjalnego. Jak podaje resort edukacji, może ono być objęte przez osobę, która skończyła:

  • jednolite studia magisterskie na kierunku pedagogika specjalna lub
  • jednolite studia magisterskie lub studia pierwszego lub drugiego stopnia, w zakresie pedagogiki specjalnej lub
  • jednolite studia magisterskie lub studia pierwszego i drugiego stopnia w zakresie pedagogiki oraz ukończony kurs kwalifikacyjny lub studia podyplomowe w zakresie pedagogiki specjalnej lub w zakresie edukacji włączającej.
Egzamin ósmoklasisty 2022. Szkoła podstawowa nr 50 w Gdańsku. // Jakie zmiany zajdą w edukacji w roku szkolnym 2022/2023?

Zmiany w szkole 2022/2023: nowy przedmiot, nauka strzelania ...

Nauczyciele, którzy nie posiadają wymaganych kwalifikacji, będą mieli czas, by je uzupełnić. Do 31 sierpnia 2026 roku na tym stanowisku mogą być zatrudnione osoby, które:

  • posiadają kwalifikacje do zajmowania stanowiska nauczyciela w przedszkolu i klasach I-III szkoły podstawowej, a ponadto ukończyła studia podyplomowe w zakresie wczesnego wspomagania rozwoju dziecka – dotyczy to przedszkoli ogólnodostępnych i integracyjnych,
  • posiadają kwalifikacje do pracy w przedszkolach, szkołach ogólnodostępnych i integracyjnych określone w przepisach oraz ukończyła kurs kwalifikacyjny lub studia podyplomowe w zakresie pedagogiki specjalnej.

W związku z tymi zmianami pojawia się wiele pytań, zwłaszcza ze strony nauczycieli. Czy po skończeniu surdopedagogiki można pracować na stanowisku pedagoga specjalnego? Jakie wymagania trzeba spełniać, by móc pełnić tę funkcję? Sprawdźcie w galerii poniżej odpowiedzi na najważniejsze pytania, udzielone przez Ministerstwo Edukacji i Nauki.

Obowiązek zatrudnienia nauczyciela specjalisty w szkołach i przedszkolach. Czy znaleźli się chętni?

Przypomnijmy, że zgodnie z nowymi przepisami placówki mają obowiązek zatrudnienia pedagoga specjalnego.

Przed wprowadzeniem zmian pojawiały się głosy, że edukacja, która i tak boryka się z brakami kadrowymi może mieć problem ze znalezieniem specjalistów, bo ci chętniej wybierają lepiej płatne prace – na przykład te w prywatnych gabinetach. Postanowiliśmy sprawdzić, czy w szkołach rzeczywiście brakuje pedagogów specjalnych w związku z tym poprosiliśmy o komentarz w tej sprawie poszczególne kuratoria.

Kuratorium Oświaty w Rzeszowie: – Według danych, które zamieszczają dyrektorzy szkół w banku ofert pracy na stronie Kuratorium Oświaty w Rzeszowie zapotrzebowanie na pedagogów specjalnych w przeliczeniu na etaty wynosi w województwie podkarpackim nieco ponad 4 – przekazała Katarzyna Kwiatanowska-Rodkiewicz.

Kuratorium Oświaty w Łodzi: – Z naszych informacji (aneksy do arkuszy organizacyjnych) wynika, że w zdecydowanej większości szkół i przedszkoli z województwa łódzkiego zostali już zatrudnieni pedagodzy specjalni – poinformowała nas Anna Skopińska.

Kuratorium Oświaty w Szczecinie: – W roku szkolnym 2022/2023, na 277 etatach, zatrudnionych jest 714 nauczycieli na stanowiskach pedagoga specjalnego. Nie mamy sygnałów świadczących o problemach szkół w tym obszarze. W przypadku wolnych etatów w szkołach, dyrektorzy mogą występować do kuratora oświaty o zgodę na zatrudnienie nauczycieli bez pełnych wymaganych kwalifikacji. Takie zgody wiążą się ze zobowiązaniem nauczyciela do ich uzupełnienia i wydawane są na bieżąco. W tym roku szkolnym, jeśli chodzi o pedagoga specjalnego, wpłynęło 19 wniosków i wydano 19 zgód – zaznacza Anna Nieradka.

Kuratorium Oświaty w Gdańsku: – Informuję, że po pierwszym września br. do dnia dzisiejszego, do kuratorium nie wpłynęły sygnały o tym, że w którejś szkole nie zatrudniono pedagogów specjalnych z dniem 1 września – przekazała Beata Wolak.

Kuratorium Oświaty w Gorzowie Wielkopolskim: – W województwie lubuskim zatrudnionych jest 477 pedagogów specjalnych ( z powtórzeniami), którzy zajmują 177 etatów. Oferty zatrudnienia na stanowisku pedagoga specjalnego udostępnianie są na bieżąco na stronie internetowej Kuratorium Oświaty w Gorzowie Wielkopolskim w zakładce pn. Praca dla nauczycieli – poinformowała Jolanta Lipińska.

Kuratorium Oświaty w Lublinie: – Z danych Systemu Informacji Oświatowej wynika, że w województwie lubelskim dyrektorzy zatrudniają 1436 pedagogów specjalnych, z czego 230 w przedszkolach. Na dzień 20 października br. dyrektorzy 9 placówek ciągle poszukują nauczycieli tej specjalności, w tym 1 osoby - na zastępstwo; pozostałe przypadki to zgłoszone wakaty – przekazała Jolanta Misiak.

Kuratorium w Bydgoszczy: – Kuratorium Oświaty w Bydgoszczy dysponuje danymi o nauczycielach wprowadzonymi do Systemu Informacji Oświatowej (SIO)przez dyrektorów szkół, na dzień 20 października 2022 r. liczba nauczycieli pełniących obowiązki pedagoga specjalnego wynosi 1 891, natomiast liczba etatów wynosi 391,93 – zaznaczył Marek Gralik.

Kuratorium Oświaty w Kielcach: – Na dzień dzisiejszy dyrektorzy szkół i przedszkoli nie zgłaszają problemów
z zatrudnianiem pedagogów specjalnych – zaznaczył Kazimierz Mądzik.

Nauczyciele w szkole specjalnej bez kwalifikacji w zakresie pedagogiki leczniczej i terapeutycznej

Niektórzy nauczyciele zajmujący się pedagogiką specjalną już teraz martwią się, że w przeciągu najbliższych lat będą musieli podnosić swoje kwalifikacje. Część z nich nie ukończyła studiów na kierunku pedagogika specjalna, ale np. podyplomowe studia edukacja i terapia dzieci z autyzmem lub oligofrenopedagogika. Ministerstwo jednak rozwiało wątpliwości dotyczące tego, jakie kierunki trzeba mieć skończone.

Z kolei – jak informuje resort edukacji – w przypadku szkół specjalnych nauczyciele nie będą zobowiązani do posiadania kwalifikacji w zakresie pedagogiki leczniczej czy terapeutycznej.

– Stanowi to odpowiedź na wpływające do Ministerstwa Edukacji i Nauki postulaty od pracowników kuratoriów oświaty, dyrektorów i organów prowadzących te przedszkola, szkoły oraz osób kierujących podmiotami leczniczymi, wskazujące na trudności w pozyskaniu nauczycieli posiadających przygotowanie w zakresie pedagogiki leczniczej lub terapeutycznej – brzmi treść uzasadnienia projektu.

Rozporządzenie oraz uzasadnienie projektu znajduje się na stronie MEiN. Inne przydatne informacje na temat wprowadzenia do szkół nowego stanowiska zaczerpnięte z rządowych źródeł znajdują się w poniższych linkach:
Przepisy określające zatrudnianie nauczycieli specjalistów w szkołach>>
Pedagog specjalny - odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania>>

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl