Nowy rząd zapowiadał „odpolitycznienie” spółek Skarbu Państwa. Do rady nadzorczej jednej z nich trafiła działaczka PO

OPRAC.:
Redakcja Warszawa
Redakcja Warszawa
Zapis dotyczący „odpolitycznienia Spółek Skarbu Państwa poprzez wprowadzenie czytelnych kryteriów naboru na stanowiska zarządcze” znalazł się w umowie koalicyjnej KO, PSL, Polski 2050 oraz Lewicy.
Zapis dotyczący „odpolitycznienia Spółek Skarbu Państwa poprzez wprowadzenie czytelnych kryteriów naboru na stanowiska zarządcze” znalazł się w umowie koalicyjnej KO, PSL, Polski 2050 oraz Lewicy. Autorstwa Adrian Grycuk - Praca własna, CC BY-SA 3.0 pl, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=135831860
Nowym członkiem rady nadzorczej Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych została Magdalena Roguska. Należy ona do Platformy Obywatelskiej oraz pełni funkcję skarbnika oddziału partii w Warszawie. Co więcej, jest też szefową gabinetu politycznego szefa MSWiA Marcina Kierwińskiego.

„Odpolitycznienie” spółek Skarbu Państwa w expose Tuska i w umowie koalicyjnej

Magdalena Roguska do rady nadzorczej PWPW została powołana w grudniu 2023 roku.

Podczas expose premier Donald Tusk, wśród najpilniejszych i najważniejszych zadań dla swojego rządu, zapowiedział „odpolitycznienie” spółek Skarbu Państwa. – To smutne, że naszą pracę w spółkach Skarbu Państwa musi rozpocząć polityk, który był ministrem sprawiedliwości – mówił o Borysie Budce (obecnie minister aktywów państwowych) w expose Donald Tusk.

– Jednym z pierwszych zadań ministra Borysa Budki będzie przywrócenie elementarnej przyzwoitości w zarządzaniu i koordynowaniu aktywów państwowych – kontynuował w expose szef rządu.

Co więcej – zapis dotyczący „odpolitycznienia Spółek Skarbu Państwa poprzez wprowadzenie czytelnych kryteriów naboru na stanowiska zarządcze” – znalazł się w umowie koalicyjnej KO, PSL, Polski 2050 oraz Lewicy.

Jakie kompetencje ma Roguska?

O nominację oraz kompetencje Magdaleny Roguskiej do rady nadzorczej PWPW została zapytana we wtorek Katarzyna Lubnauer (wiceminister edukacji) z Koalicji Obywatelskiej. Powiedziała ona w Radiu Zet, że nie zna kompetencji Roguskiej, jednak „być może jest to osoba o bardzo szerokich kompetencjach i dokładnie powinna tam trafić”. Podkreśliła, że Roguska trafiła nie do zarządu, a do rady nadzorczej.

O kompetencje samą Roguską pytała także „Gazeta Wyborcza” w grudniu 2023 roku, tuż po jej nominacji. Wówczas tłumaczyła, że „spełnia wymagania dla członków rad nadzorczych spółek Skarbu Państwa określone ustawą”. Dodała, że ukończyła studia MBA, co zwolniło ją z egzaminu.

Ponadto poinformowała, że „została powołana do rady nadzorczej Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych, spółki pod nadzorem właścicielskim MSWiA, jako pracownik ministerstwa”.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl