Nowy rok szkolny. "Polacy popierają powrót do klasycznego modelu nauczania"

Maciej Badowski
Maciej Badowski
- Dwie trzecie respondentów martwi się wystąpieniem kolejnej fali koronawirusa i związanego z tym powrotem do nauki zdalnej- komentuje ekspertka.
- Dwie trzecie respondentów martwi się wystąpieniem kolejnej fali koronawirusa i związanego z tym powrotem do nauki zdalnej- komentuje ekspertka. Piotr Krzyzanowski/ Polska Press
Dzisiaj dla 4,6 miliona uczniów z 20 tys szkół rozpoczął się nowy rok szkolny. - Z naszego badania wynika, że ponad 90 proc. ankietowanych popiera powrót do klasycznego modelu nauczania, uważając, że taka forma zapewni lepszy poziom edukacji i wzmocni relacje z rówieśnikami- tłumaczy w rozmowie z nami ekspertka.

Pandemia COVID-19 zmieniła wszystkie obszary naszego życia – zarówno dorośli, jak i dzieci musieli nauczyć się funkcjonowania na nowych zasadach. Szkoła, praca i dom pod jednym dachem dla wielu Polaków okazały się sporym wyzwaniem. Nic dziwnego, że wielu rodziców wyczekiwało powrotu dzieci do szkół.

Najwięcej, bo 36 proc. badanych wydaje na wyprawkę szkolną od 301 do 500 złotych, a 31 proc. przeznaczy na ten cel pomiędzy 101 a 300 złotych.

Wyprawka szkolna 2021. Ile wydamy w tym roku? Gdzie kupimy? ...

- Wraz z pierwszym dniem września uczniowie wrócili do szkół. Znaczna część rodziców uznaje tę decyzję za dobrą i uważa, że nauka stacjonarna pozytywnie na nich wpłynie. Z badania Nationale-Nederlanden przeprowadzonego na grupie dorosłych Polaków posiadających dzieci w wieku szkolnym wynika, że ponad 90 proc. ankietowanych popiera powrót do klasycznego modelu nauczania, uważając, że taka forma zapewni lepszy poziom edukacji i wzmocni relacje z rówieśnikami- tłumaczy w rozmowie z Agencją Informacyjną Polska Press Joanna Walczuk, menadżer ds. portfela produktów w Nationale-Nederlanden.

Jednak jak się okazuje, pomimo przekonania rodziców o odpowiednim przygotowaniu placówek do nowego roku szkolnego, dla wielu z nich powrót dzieci na lekcje w klasycznej formule wiąże się z obawami o ich bezpieczeństwo i higienę cyfrową. - Aż dwie trzecie respondentów martwi się wystąpieniem kolejnej fali koronawirusa i związanego z tym powrotem do nauki zdalnej. Ponadto, jedna trzecia dorosłych niepokoi się faktem, że dziecko zarazi się wirusem wywołującym COVID-19- mówi ekspertka.

– W takiej sytuacji trudno jest reklamować zawyżoną cenę, ponieważ „zjedliśmy” nasz dowód. Aby ustrzec się podobnych doświadczeń, przed zjedzeniem posiłku zażądajmy podania jego wagi i ceny. Jeśli mamy wątpliwości, poprośmy o zważenie posiłku w naszej obecności. Próby oszustwa „na wadze” to wykroczenie i można zgłaszać ten fakt na policję. Dodatkowo o sprawie warto powiadomić Inspekcję Handlową – mówi Małgorzata Miś, prezes Stowarzyszenia AQUILA

Sprawdź jak nieuczciwi sprzedawcy oszukują w lokalach gastro...

Jak wyjaśnia, chcąc chronić dzieci przed niebezpiecznymi zdarzeniami, które mogą wydarzyć się w szkole lub poza nią, dorośli podejmują szereg działań profilaktycznych. - Blisko dwie trzecie (63 proc.) ankietowanych przyznaje, że pilnuje, aby przestrzegało ono podstawowych zasad higieny, a co drugi badany (58 proc.) rozmawia z dzieckiem o ryzykach i zagrożeniach, z którymi może się zetknąć na co dzień. Jednocześnie wśród respondentów aż jedna trzecia potwierdza, że aby chronić najmłodszych przed przykrymi sytuacjami, wykupuje ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków, które działa także poza terenem szkoły- podsumowuje.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl