Nowy przedmiot w szkole? Rzecznik Praw Pacjenta chce wprowadzenia "Wiedzy o Zdrowiu". Czego miałyby uczyć się dzieci?

Piotr Kallalas
Piotr Kallalas
pixaby.com
Bartłomiej Chmielowiec pełniący funkcję Rzecznika Praw Pacjenta chciałby, aby do systemu polskiej edukacji na stałe wszedł przedmiot, który kompleksowo przygotuje ucznia do poruszania się po polskim sektorze ochrony zdrowia. Zajęcia z "Wiedzy o Zdrowiu miałyby również poruszyć podstawowe zagadnienia związane ze szczepieniami, zdrowym trybem życia czy chorobami cywilizacyjnymi.

Nowy przedmiot w szkole? Rzecznik informuje o pomyśle resort edukacji i ministra zdrowia

O swoim pomyśle Rzecznik Praw Pacjenta poinformował listownie zarówno ministerstwo edukacji, jak i ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego. Bartłomiej Chmielowiec przyznaje, że nowa inicjatywa jest wynikiem licznych zgłoszeń od pacjentów, którzy mają problem z korzystaniem ze świadczeń, a także nie są dostatecznie wyedukowani przez opiekujących się nimi specjalistów z sektora ochrony zdrowia.

- Bezpośrednie rozmowy z pacjentami wskazują, iż chcąc uzyskać niezbędne świadczenia zdrowotne - czują się zagubieni i zdezorientowani. Część pacjentów nie wie jakie są zadania lekarza podstawowej opieki zdrowotnej, inni natomiast po świadczenia ambulatoryjnej opieki specjalistycznej - udają się do Szpitalnego Oddziału Ratunkowego. Pacjenci nie zawsze rozróżniają świadczenia publicznej i prywatnej opieki zdrowotnej. Nie wiedzą, że zobowiązani są do pozyskania skierowań, często nie znają podstawowych zasad ubezpieczenia zdrowotnego. Z przeprowadzonych rozmów wynika, że pacjenci nie rozumieją zagrożeń związanych z niestosowaniem się do zaleceń lekarskich, a personel medyczny, z uwagi na liczne obowiązki - nie ma często czasu na stosowną edukację - napisał w liście do ministra zdrowia Bartłomiej Chmielowiec.

Przedmiot "Wiedza o zdrowiu" w szkolnej podstawie programowej? Zakres tematów na zajęcia

Rzecznik Praw Pacjenta chciałby, aby podczas zajęć z przedmiotu "Wiedza o Zdrowiu" były poruszane następujące tematy:

  • zasady zdrowego trybu życia;
  • prawa i obowiązki pacjenta;
  • podstawy organizacji systemu ochrony zdrowia;
  • podstawowa wiedza w zakresie pomocy osobom przewlekle chorym;
  • poznanie wybranych jednostek chorobowych i zarys sposobów ich leczenia lub reagowania na zachorowanie (przykładowo np. grypy, chorób krążenia, cukrzycy, alergii, chorób zakaźnych);
  • podstawowe zasady pierwszej pomocy;
  • podstawowa wiedza w zakresie zbilansowanego sposobu odżywiania;
  • metody redukcji stresu;
  • ocena konsekwencji działań profilaktycznych i znaczenie sportu;
  • wiedza o szczepieniach ochronnych oraz o zalecanych badaniach niezbędnych dla danej grupy wiekowej;
  • pojęcia z obszaru prawa ochrony zdrowia m.in: pacjent, produkt leczniczy, suplement diety; kosmetyk.

Rzecznik Praw Pacjenta powołał się również na opinię, jaka została przedstawiona po czerwcowej, ogólnopolskiej debacie „Wspólnie dla Zdrowia”. Wśród rekomendacji miał się tam znaleźć zapis o organizacji przedmiotu „Zdrowie” lub „Lekcje o zdrowiu”.

Zdaniem rzecznika zajęcia w tej tematyce powinny na stałe wejść do podstawy programowej, co byłoby znaczącym krokiem w kierunku większej świadomości społeczeństwa i tym samym w przyszłości wpłynęłoby na poprawę stanu zdrowia Polaków.

- Warto rozważyć wdrożenie niniejszego przedmiotu przynajmniej na dwóch etapach nauki, tj. edukacji wczesnoszkolnej oraz dla uczniów w starszych klasach - przekonuje Bartłomiej Chmielowiec.

od 7 lat
Wideo

Jakie są najczęstsze przyczyny biegunki u dorosłych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl