Nowy kodeks pracy: 7.11.2018. Te zmiany najszybciej wejdą w życie?

AIP
Pawel Relikowski / Polska Press
Zmiana zasad rozliczania czasu pracy: pracownik będzie musiał wziąć nadgodziny, ale nie dostanie za nie wynagrodzenia wypłacanego wraz z normalną pensją. A co z wyłączeniem dodatków stażowych z podstawy ustalania minimalnego wynagrodzenia za pracę?

Nowy kodeks pracy 2018: należność za godziny nadliczbowe ma trafić na specjalne konto – o charakterze rachunku powierniczego. O losie zgromadzonych tam środków decydował będzie jednak wyłącznie pracodawca. Właściwie jedyna sytuacja, w której pracownik otrzyma wprost gotówkę z takiego konta, to rozwiązanie umowy za pracę, choć też nie zawsze.

Propozycje nowych kodeksów pracy przygotowane przez specjalnie przez rząd powołaną Komisję Kodyfikacyjną Prawa Pracy wzbudziły ogromne kontrowersje. Rząd zrezygnował więc z błyskawicznej zamiany obowiązującego od wielu lat kodeksy pracy nowymi aktami prawnymi; formalnie przełożył to na kolejną kadencją a więc po zbliżających się wyborach parlamentarnych. Jednocześnie minister Elżbieta Rafalska i inny wysocy urzędnicy resortu pracy wielokrotnie zapowiadali, że pewne rozwiązania zaproponowane przez ekspertów wprowadzą przez nowelizację kodeksu pracy, bo są pilnie potrzebne. Dotyczy to przede wszystkim czasu pracy, w tym rozliczania godzin przepracowanych nako tzw. godziny nadliczbowe.

Generalnie w znowelizowanym kodeksie pracy 2018 utrzymany zostanie dotychczasowy czas pracy. Pięć dni w tygodniu, dniówka osiem godzin i 40 godzin w sumie tygodniowo. Praca ponad ten wymiar czyli praca w godzinach nadliczbowych będzie wyceniana, ale należności nie będą co miesiąc wypłacane pracownikowi, który przepracował czas ponad normę, ale będą księgowane na specjalnym koncie.
Zgodnie z nowym kodeksem pracy 2018, pracodawca będzie mógł wypłacić je pracownikowi w kilku przypadkach. Po pierwsze wysyłając go na bezpłatny (formalnie) urlop gdy np. spadnie zamówienie na produkty firmy. W takiej sytuacja także mógłby obniżyć mu wymiar czasu pracy, np. do czterech godzin dziennie albo co drugi dzień. Za ten czas nieprzepracowany zaś wypłacałby pieniądze z konta za godziny nadliczbowe.
By otrzymać pieniądze zgromadzone na takim koncie pracownik będzie mógł też sam wystąpić o urlop bezpłatny, jednakże zgoda na jego udzielenie to suwerenna decyzja pracodawcy.

Konto ulegnie likwidacji wyłącznie w związku z rozwiązaniem umowy o pracę. Wtedy formalnie pracodawca powinien pracownikowi wypłacić zgromadzone na nim pieniądze. Może jednak np. zwolnić pracownika ze świadczenia pracy w okresie wypowiedzenia i pensję za ten czas wypłacać właśnie z konta.

W nowym kodeksie pracy 2018 zapisano, że z konta za nadgodziny będzie mógł w takiej sytuacji wypłacić też należność za niewykorzystana przez pracownika płatny urlop.

Od 1 listopada 2018 r. zmienia się wysokość niektórych świadczeń rodzinnych. Kliknij w ten tekst i poznaj szczegóły.

Takie rozwiązania na pewno są korzystne dla pracodawców – ułatwiają im stosowanie form tzw. elastycznego czasu pracy oraz działanie w kryzysowych dla firmy sytuacjach. Czy są korzystne dla pracownika – oceńcie sami.
Każdy kto pracował w korporacji – ale nie tylko – wie, że spóźnienie się do pracy to afera. Równa tej jak odmowa zostania z ważnych powodów „godzinkę” dłużej – oczywiście bez potraktowania tego czasu jako formalnych nadgodzin. Teraz może łatwiej będzie wymusić na pracodawcy, by te nieformalne były zapisywane na koncie jak oficjalne nadgodziny. Tylko czy kiedykolwiek ujrzy się za nie „prawdziwe” pieniądze?

Autorzy projektu tłumaczą, że podobne rozwiązanie stosowane jest w Niemczech, ale tam pracownik ma swobodny dostęp do pieniędzy za przepracowane godziny nadliczbowe. Faktem też jest, że i władze Unii Europejskiej nie są zwolennikami pracy w godzinach nadliczbowych i wciąż pracują nad rozwiązaniem - obligatoryjnym dla krajów członkowskich, które by to zmieniło. Im jednak przyświeca przede wszystkim ochrona przed eksploatowaniem pracownika (np. kierowcy) przez nadmierny czas pracy, a nie zdejmowanie z pracodawcy części ryzyka za jego biznes (w polskim rozwiązaniu na pracownika de facto przechodzi część ryzyka związanego z popytem na produkowane towaru lub usługi).

W sierpniu Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wydało komunikat następującej treści: "W związku z pojawiającymi się w mediach doniesieniami na temat urlopów wypoczynkowych MRPiPS informuje, że w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej nie są prowadzone obecnie żadne prace dotyczące urlopów wypoczynkowych". Warte zauważenia jest słowo OBECNIE. Przypomnijmy, że przed wakacjami minister Elżbieta Rafalska komunikując iż nie będzie nowych kodeksów pracy podkreśliła, że nie cały dorobek komisji kodyfikacyjnej idzie do kosza; część rozwiązań zostanie wprowadzona poprzez nowelizację kodeksu pracy. Zapewne projekt trafi do Sejmu po wakacjach.

Nie zmieni tego żadne dementi. Raz, że zmiana reguł rozliczania czasu pracy jest niezbędna ze względu na potrzebę dopasowania polskiego prawa pracy do norm unijnych. Dwa - w związku z koniecznością modyfikacji składników, które brane są pod uwagę przy ustalaniu płacy minimalnej. Dynamiczne jej podwyżki w ostatnich latach i praktyczne zamrożenie płac w budżetówce sprawiło, że obecnie zaczynający w administracji pracę absolwent zarabia tyle samo co specjalista z dużym stażem. Pierwszy dostaje minimalną "gołą" - bo musi tyle dostać, doświadczony pracownik ma tyle samo po dodaniu pensji zasadniczej i dodatków, np. za wysługę lat. Jeszcze przed wakacjami ministerstwo pracy obiecało, że do końca roku zmieni przepisy płacowe tak, by "wyjąć" dodatki stażowe itp. ze składu płacy minimalnej. To zaś gwarantuje, że do nowelizacji prawa pracy jeszcze w tym roku tak czy owak dojść musi.

Od 1 listopada 2018 r. zmienia się wysokość niektórych świadczeń rodzinnych. Kliknij w ten tekst i poznaj szczegóły.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Nowy kodeks pracy: 7.11.2018. Te zmiany najszybciej wejdą w życie? - Strefa Biznesu

Komentarze 1086

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

p
pracownica
2018-12-03T11:04:36 01:00, riko:

skoro pracodawca ma decydować o pieniądzach za godz nadliczbowe to czemu nie o pensji pracownika ? było by lepiej dla pracodawców wypłacać pobory wedłóg własnego widzimisię

Czy wy myslicie że ten kraj zamieszkują sami idioci ?

ale jak wprowadzą ten proceder to nic nie będziemy mieli do powiedzenia

p
pracownica
2019-03-05T21:32:20 01:00, Pracownik:

A może by tak w ogóle wprowadzić specjalne konto na które przelewane będzie miesięczne wynagrodzenie pracownika, a pracodawca będzie urządzał co miesiąc wielkie losowanie i jeden szczęśliwiec ktory wygrał dostanie wypłatę na swoje konto a co tam po co reszcie pieniądze...w końcu każdy pracuję dla przyjemności nie wynagrodzenia. Stuknijcie się w głowę nigdy nie zostane na choćby 1godzine nadliczbowa jezeli nie dostane za nią wynagrodzenia w normalnym wymiarze czasu i tak zrobi zdecydowana większość

to Ci pracodawca podziękuje i będziesz co miesiąc szukać nowej pracy?

P
Pracownik
A może by tak w ogóle wprowadzić specjalne konto na które przelewane będzie miesięczne wynagrodzenie pracownika, a pracodawca będzie urządzał co miesiąc wielkie losowanie i jeden szczęśliwiec ktory wygrał dostanie wypłatę na swoje konto a co tam po co reszcie pieniądze...w końcu każdy pracuję dla przyjemności nie wynagrodzenia. Stuknijcie się w głowę nigdy nie zostane na choćby 1godzine nadliczbowa jezeli nie dostane za nią wynagrodzenia w normalnym wymiarze czasu i tak zrobi zdecydowana większość
S
Stef
Włodarze obudźcie się z tego niszczącego, deprawującego, obrzydliwie chorego socjalistycznego amoku rozdawnictwa.
g
gim
Co jeszcze te imbecyle wymyślą aby zgnoić polski naród. Czas na emigrację z tego bagna.
W
Wkur
Może wprowadzając podobne rozwiązania jak w Niemczech zaczniecie od wprowadzenia takich samych stawek na wypłatę !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
v
viki
to już wam ktoś będzie pracował w nadgodzinach nadliczbowych....ja mam to w dup.....nie po to człowiek pracuje na nadliczbówki żeby oddali mu dzień wolny!!!!!!tragedia
b
berek
nowy sposób zapłaty za godziny nadliczbowe to bandytyzm w biały dzień
w
wania

Kiedyś za komuny było zdjęcie z Francji  jak świnia siedzi na robotniku i jedzie teraz i nas to dopadło.

r
riko
skoro pracodawca ma decydować o pieniądzach za godz nadliczbowe to czemu nie o pensji pracownika ? było by lepiej dla pracodawców wypłacać pobory wedłóg własnego widzimisię
Czy wy myslicie że ten kraj zamieszkują sami idioci ?
x
xxxx
nikt nie bedzie pracowac po godzinach
l
ludwik

czy ktos co tworzyl te przepisy prawa pracy//nadgodziny///TO JEST --NOR....Y--SPECJALISTYCZNE KONTO;;DLA PRACODAWCY;;;SIEDZA W SEJMNIE I SENACIE I TWORZA DLA SIEBIE LUB KOLEGOW-------GDZIE ZWIAZKI ZAWODOWE?????????..PRACUJ NADGODZINY NA MOJE KONTO BO JA DECYDUJE O TWOJM KONCJE????PARODJA DLA ;;ROBOLA;;

G
Grze73
Żąd w desperacji kasy niema nie wieżę że nie będzie miał dostępu do tego konta już w stanach konta powiernicze upadały a ludzie nic z tego nie miały to wbrew konstytucji gdzie jest solidarność dlaczego nie protestuje siedzi u prezydenta i pije kawkę dobrze mu chyba jak to wprowadzą to przegrają te wybory
S
Szymas
...i jeszcze rabunek urlopu. Szef może ci odmówić urlopu, który po niewykorzystaniu w danym roku kalendarzowym przepadnie. Nie wierzę! Nawet w Korei Północnej czegoś takiego nie ma.
S
Szymas
Nawet za PO nie wymyślono podobnego qrew-stwa. Nie płacić za pracę oraz stworzyć urlop na żądanie, który trzeba zgłosić z parodniowym wyprzedzeniem! PiS - już przegraliście wybory. Żaden normalny, pracujący człowiek nie zagłosuje na was. Pakujcie manele i won!
P.S. za pół roku będzie gnój w gimnazjach i w 8 klasach SP. Rodzice rozniosą w pył placówki PiS.
Wróć na i.pl Portal i.pl