Nowy kodeks pracy: 26.03.2019. Zmiany w urlopach, wypłatach za godziny nadliczbowe, składowych płacy minimalnej

  • Strefa Biznesu

Zbigniew Biskupski AIP

Rok 2018 miał wyznaczać rewolucję w polskim prawie pracy. Do rewolucji jednak nie doszło, dojdzie dopiero w 2019 roku, a może w ogóle – raz na zawsze upadnie pomysł zamrażania wynagrodzenia za godziny nadliczbowe czy dłuższej pracy dla palaczy oraz anulowania niewykorzystanych urlopów czy gorszych dla pracownika zasad korzystania z urlopu na żądanie?
 Marek Szawdyn / Polska Press

Nowe projekty dwóch kodeksów – oddzielnego dla pracowników, i oddzielnego dla pracodawców – na zlecenie ministerstwa pracy przygotowała specjalna komisja złożona z wybitnych znawców przedmiotu. Relację ze swoich prac, wraz ze stosownymi dokumentami złożyli oni minister rodziny, pracy i polityki społecznej Grażynie Rafalskiej niemal równo rok temu. Do rewolucji jednak nie doszło.

Nie doszło, bo rząd wystraszył się reakcji pracowników. Jednocześnie resort pracy zapowiedział, że nie rezygnuje ze zmian, ale będzie je wprowadzał poprzez nowelizacje „starego” kodeksu pracy. Jednak już do końca 2018 r. żadne z kontrowersyjnych rozwiązań nie stało się normą prawną.

Należność za godziny nadliczbowe

Najbliżej było – i wciąż jest, bo to sprawa związana z unifikacją prawa wewnątrz Unii Europejskiej – ze zmianami zasad wynagradzania za godziny nadliczbowe. Chodzi o odkładanie należności za taką pracę na specjalnie utworzone konta rozliczeniowe czasu pracy. Obecnie należność za nadliczbówki wypłacana jest na koniec miesiąca wraz z innymi składnikami płacy. Po zmianach jednak pieniądze byłyby zamrażane i wykorzystywane np. do zapłaty za przestoje czy niewykorzystany urlop. Takie rozwiązanie jest na rękę pracodawcom, ale nie pracownikom. Dlatego wciąż obowiązuje stary system, a jeśli dojdzie do zmiany, to pewnie nie będzie ona szłą tak daleko i choć pieniądze za godziny będą ewidencjonowane na specjalnym koncie, to wzorem rozwiązań niemieckich, pracownik będzie miał do nich zdecydowanie bardziej liberalny dostęp niż zakładał to pierwszy projekt.

Czy prawdą jest to co twierdzi Beata Szydło, że dopiero PiS daje podwyżki nauczycielom? Ile zarabiają nauczyciele w innych krajach? Kliknij po prostu w ten tekst, a poznasz odpowiedź.

KALENDARZ DNI WOLNYCH 2019 - kiedy wziąć wolne, by mieć dłuż...

Czas to pieniądz, a szybka informacja to DUŻY pieniądz! Chcesz o pieniądzach wiedzieć wszystko na czas, polub nas na facebooku. Kliknij, przejdź na FB i polub!

Urlop wypoczynkowy, urlop na żądanie

Z pewnością natomiast w 2019 roku – roku wyborów – rząd nie zdecyduje się na kontrowersyjne zmiany dotyczące urlopów wypoczynkowych i urlopu na żądanie.Przypomnijmy, że projekt zakładał zrównanie wymiaru urlopu wypoczynkowego dla wszystkich pracowników, niezależnie od stażu pracy. Z kolei w przypadku urlopu na żądanie, przy pozostawieniu obecnej ilości dostępnych pracownikowi dni, nakładał obowiązek zgłoszenia pracodawcy chęci skorzystania z takiego urlopu przynajmniej na 24 godziny przed faktem. To drugie rozwiązanie całkowicie wypacza sens instytucji urlopu na żądanie, choć – co jest zrozumiałe – byłoby dużo wygodniejsze dla pracodawcy, nie prowadząc do potrzeby niespodziewanych korekt w czasie pracy pozostałych członków załogi.

Wymiar minimalnego wynagrodzenia za pracę

Pewne są też zmiany dotyczące składników wynagrodzenia wchodzących w skład minimalnego wynagrodzenia za pracę. Rządowy projekt ustawy w grudniu 2018 r. trafił do uzgodnień i konsultacji; lada tydzień powinien trafić pod obrady rządu i następnie zostać przekazy do Sejmu.

Fiskus rozlicza nas sam z PIT za 2018 rok, ale nie uwzględnia ulg. Co zrobić, by odliczyć np. wydatki na internet? Kliknij po prostu w ten tekst, a się dowiesz.

Co do potrzeby wprowadzenia tych przepisów jest pełna zgoda. Obecna konstrukcja – nakazująca uwzględniać w składzie minimalnego wynagrodzenia za pracę różne dodatki, w tym najbardziej kontrowersyjny dodatek za staż i wysługę lat – w praktyce dyskryminuje doświadczonych pracowników budżetówki, którzy nie zyskują na wzroście płacy minimalnej tyle co dopiero rozpoczynający karierę zawodową. Wydawało się nawet, że sprawa zostanie rozwiązana już w 2018 r. i nowe prawo będzie obowiązywać od początku 2019 r. Jednak ponieważ zmiana wiąże się z dodatkowym kosztem dla budżetu państwa – dodatki stażowe dotyczą praktycznie pracowników strefy budżetowej – zwłoka w procedowaniu zmian wynikała z niedostatku środków przeznaczonych na podwyżki.

Teraz sytuacja odwróciła się o 180 stopni – jest rok wyborczy potencjalny elektorat może więc liczyć na załatwienie tak pilnego postulatu, a to gwarantuje, że te zmiany w prawie pracy w 2019 roku zostaną wprowadzone na sto procent.

Będzie nowelizacja nowej ustawy o PPK

Rząd szykuje też zmiany w dopiero co uchwalonej ustawie o Pracowniczych Programach Emerytalnych. Rząd chce, żeby przy składkach PPK nie obowiązywał limit 30-krotności. Aktualnie funkcjonuje on przy składkach ZUS. Zmiana definicji wynagrodzenia w ustawie o PPK wywoła bezpośrednie skutki organizacyjnie (inny sposób rozliczania wpłat do PPK) i finansowe po stronie pracodawców (podwyższona wpłata).

Chcesz być dobrze poinformowany w tematach budżetu domowego, prowadzenia biznesu i ważnych zmian w prawie? Kliknij w ten tekst i polub nas na Facebooku! Naprawdę warto!

System wpłaty na rzecz PPK opiera się na wymiarze podstawy składki na ubezpieczenie emerytalne i rentowe. W kontekście korekt składek na ubezpieczenia społeczne, limit 30–krotności podstawy składek nie ma tak dużego znaczenia jak inne zdarzenia typu: zmiana statusu ubezpieczonego, nieprawidłowe ustalenie obowiązkowego tytułu do ubezpieczeń (bądź jego braku), zmiany w wynagrodzeniu w stosunku do kwot stanowiących podstawę składek za okresy wcześniejsze. Szereg wątpliwości budzi przepis przejściowy. Doprecyzowania wymaga status umowy o prowadzenie PPK. Te kwestie powinny być szybko rozstrzygnięte.
Zdaniem wielu przedsiębiorców zaproponowane zmiany nie doprowadzą do uproszczenia obsługi rozliczania PPK, ale wprowadzą dodatkowe komplikacje.

Chcesz być dobrze poinformowany w tematach budżetu domowego, prowadzenia biznesu i ważnych zmian w prawie? Kliknij w ten tekst i polub nas na Facebooku! Naprawdę warto!

Wideo

polecane: MiauCzat: Wiktoria Gąsiewska o miłości do Adama! Kiedy ślub?

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Więcej na temat:

Komentarze

Liczba znaków do wpisania:  4000/4000

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

22.03.2019, 05:03

No to jeszcze bardziej wpadniemy w ubustwo niektórzy z nadgodzin żyją bo nędzna wypłatą nie starcza na życie.Wypłaty nieadekwatne do cen w sklepach itp.tym się zajmijcie a ułatwiać okradanie pracodawcą biednych ludzi.Pracodawca stęka i będzie stękał.Włóż sobie 2000tys.i żyj .Zobaczymy na ile starczy.

21.03.2019, 18:56

Uważam że większość rodziców przerzuca temat rozwoju seksualnego na szkołę. Starają się uciec od pytań które na ten temat będą zadawać dorastające dzieci.

21.03.2019, 16:58

Czas przestać traktować wypłatę jako wynagrodzenie!
Wypłata czy pobory to NALEŻNA pracownikowi opłata za jego prace!
Wynagrodzenie powinno być traktowane jako dodatkowe uznanie, np. premia!
Pracodawcy przyzwyczaili się do wynagrodzeń, bo albo zapłacą albo nie!

21.03.2019, 16:55

PiS robi wszystko żeby nie wygrać tych wyborów Polska musi być w opłakanym stanie

21.03.2019, 13:08

Zmiany i zmiany, są potrzebne wiadomo. No i w końcu powstanie ppk czyli możliwość odkładania na swoją emeryturę w odpowiednio przemyślanych warunkach. Teraz jeszcze trwają prace żeby wszystko sprawnie zaplanować i wdrożyć

21.03.2019, 11:55

Mozna rownie dobrze
zaproponowac wyprowadzke z Polski tym wszystkim, ktorym ten kraj nie pasuje.
Beda trzy strony szczesliwe tj.panstwo z ktorego wyjada,kraj do ktorego sie udadza, a dzieci z rodzicami w szczegolnosci -pozbeda sie lewactwa i zagrozen.
Czy w tym kraju brak jest obywateli nie zdeprawowanych ,lewackich do rzadzenia ?
Kto na tych rabiejow zaglosowal a traz sie im sprzeciwia.Narodzie obudz sie z letargu.

21.03.2019, 11:06

Witam pracuje na umowe o prace na pół etatu ile powinna wynosić stawka godzinowa netto?

21.03.2019, 09:12

Pewnie potrzebują na 500 plus i na 14 dla emerytów ,wezmą z mojego konta kasę.

21.03.2019, 08:10

Nikt nie będzie pracował w nadgodzinach na takich warunkach.

21.03.2019, 07:59

To swietne rozwiazanie placic mi moją gotowka za prace.

20.03.2019, 17:30

Polacy!!!Przestańmy pisac tylko wyjdzmy z domow i zrobmy rewolucje aby wyprzec kur...ktore zabija zwyklego Kowalskiego..

19.03.2019, 18:19

Pracuje w Niemczech i za pracę za nadgodziny dostaje na koniec miesiąca
To rozwiązanie jest ok

19.03.2019, 08:52

TAK ale tylko teoria daleko wgłębiona bez kościoła KLER niech uczy w kościele swoich zasad WARA od naszych dzieci PEDAŁY

19.03.2019, 07:53

czytam i nie wierzę,jak to będzie z niewykorzystanym urlopem?jeśli takowy zostawał bo taka była potrzeba zakładu pracy ,pracodawca był zobowiązany zapłacić pensję i srednią za urlop-godziny nadliczbowe to nasza praca ,za którą powinnam dostać wynagrodzenie-więc jak z mojego wynagrodzenia pracodawca może zapłacić mi za mój urlop ktory mi się należy jak psu miska,a którego pracodawca odmówił?no poprostu albo ja czegoś nie rozumiem,albo ludzie pracy znów dostaną po d..pie.

19.03.2019, 07:40

Powrót do niewolnictwa. Walić ten ustrój, poza granicami mają lepsze dlanpracownikoe prawo. A tu jesteśmy atakowani z każdej strony, nie zawsze zgodnie z RP

18.03.2019, 21:41

Pod rządami PiS Polska pomału osiaga dno. Pisowcy baronowie śmieją się z nas a kasa na ich kontach rośnie i rośnie
.........
Chroń nas Boże przed pi-ss-em!

18.03.2019, 15:44

Tyle gadania i żadnych zmian, może zacznijcie
pisać kiedy będzie chociaż jakiś projekt.

18.03.2019, 11:17

Jedno to samo piszecie od tygodni slowo w slowo .zygac sie chce co za durny portaj nic nowego!!!

18.03.2019, 11:00

Każdy robi nadgodziny żeby dorobić do niskich wypłat to jest tak jakbym komuś chciał komuś coś sprzedać a on by mi powiedział zapłacę ci za rok co to za poysly

18.03.2019, 09:29

A co z latami pracy? Przecież przed ostatnimi wyborami parlamentarnymi była mowa o tym iż po przepracowaniu 40 lat można iść na emeryturę nawet jeden i drugi Duda o tym mówił ?

18.03.2019, 06:11

Co to ma być. Czasem mam nadgodziny i mam za to płacone. I co rząd chce mi to ukraść. Niech sobie obetną pensje i tak za dużo i to za dużo zarabiają w państwowych posadkach.

17.03.2019, 23:28

Żaden prywaciarz nie płaci za nadgodziny złodzieje i tyle i brać się za to pisowcy

17.03.2019, 23:07

Za nadgodziny ma być płacone normalnie i tyle w temacie. Co wy tam myślicie ,że jak nadgodziny to łaskę pracodawca robi? Nie ma komu pracować to się płaci 50% w dzień i 100%za nocne godziny do normalnej miesięcznej wypłaty... Zapraszam reformatorów czy tam pracodawców na tylko tydzień pracy 18-6 zobaczymy co wtedy powiedzą.....

17.03.2019, 20:08

Jusz widzę chętnych na te nadgodziny chyba że będą obawioskowe niewolnictwo

17.03.2019, 20:03

Jak bedziemy tyle zarabiac co w uni te niech sobie mroza nadgodziny a nie jak w polsce pracuje za najnisza krajowa dorabiam nadgodziny zeby mi na oplaty i jedzienie starczyło a oni głupoty beda wymyslać debile .

Jeśli uważasz, że któryś z komentarzy łamie regulamin, to wyślij nam link do tego artykułu na pomoc@naszemiasto.pl

Wybrane dla Ciebie

Powiązane

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3