Nowy Kodeks Pracy 2019. Co się zmieni? [ZASADY, PRZEPISY 20.12.2018]

ES
Nowy Kodeks Pracy 2019. Jakie będą zmiany? [PRAWO PRACY, PRZEPISY]
Nowy Kodeks Pracy 2019. Jakie będą zmiany? [PRAWO PRACY, PRZEPISY] pixabay
Chociaż mogłoby się zdawać, że prace nad nowym Kodeksem Pracy stanęły w miejscu, to jego nowelizacja jest nieunikniona. Wiadomo, że pierwsze zmiany nastąpią w urlopach. Prawdopodobnie zaraz po wakacjach do Sejmu trafi projekt nowelizacji prawa pracy. Jakie zmiany może przejść Kodeks Pracy w 2019 roku? [zasady, przepisy]

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zrezygnowało z całkowitej zmiany Kodeksu Pracy, jednak niektóre rozwiązania przygotowane przez ekspertów etapami będą wchodzić w życie. Zmiany będą dotyczyć głównie spraw związanych z urlopami. Co się zmieni?

Nowa listów refundowanych od 1 listopada. Jakie będą zmiany?

Nowy Kodeks Pracy 2019. Zmiany w urlopach

Istotna zmiana, która zostanie wprowadzona w prawie pracy będzie dotyczyć zmiany liczby dni wolnych, które można będzie wykorzystać w ciągu roku. Bez względu na staż pracy każdy pracownik będzie miał do wykorzystania taką samą liczbę dni wolnych. Będzie to 26 dni. Dla wielu osób to bardzo korzystna zmiana w Kodeksie Pracy, ponieważ pracownicy z mniejszym stażem mogą liczyć na zaledwie 20 dni wolnego.

Mimo rezygnacji z wprowadzenia całkowicie Nowego Kodeksu pracy, niektóre zmiany zaproponowane przez Komisję Kodyfikacyjną wejdą w życie. Na razie wiadomo, że zmiany nastąpią w urlopach. Zostanie ujednolicona liczba dni wolnych, niewykorzystany urlop przepadnie, zmienią się również zasady urlopu na żądanie.

To nie koniec zmian w Kodeksie Pracy związanych z urlopami. W niekorzystnej sytuacji znajdą się osoby, które nie wykorzystają całego urlopu za dany rok. Na nadrobienie zaległości będzie czas tylko do I kwartału kolejnego roku, po tym czasie niewykorzystany urlop przepadnie.

Projekt kontroli szczepień wśród cudzoziemców

Urlop przepadnie nawet w sytuacji, gdy pracownik wielokrotnie będzie składał wniosek o przyznanie urlopu, ale pracodawca, ze względu na ważne i uzasadnione okoliczności go odrzuci. W tym przypadku można ubiegać się o odszkodowanie finansowe. Projekt przewiduje możliwość uzyskania zadośćuczynienie ze strony pracodawcy w wysokości dwukrotności świadczenia urlopowego.

Zasady i przepisy w nowym Kodeksie Pracy

Zmiany mogą dotyczyć również urlopu na żądanie. Nadal pracownikowi będzie przysługiwał krótki, 4-dniowy urlop, jednak trzeba będzie zgłosić taką potrzebę 24 godziny przed wzięciem dnia wolnego. Do tej pory potrzebę takiego urlopu zgłaszano zazwyczaj tego samego dnia przed rozpoczęciem pracy.

Nowelizacja Kodeksu Pracy ma być gotowa na koniec roku. Wiadomo, że część propozycji Komisji Kodyfikacyjnej zostanie wykorzystana, na razie nie wiadomo, które elementy pojawią się w kodeksie. Ministerstwo nie podaje żadnych szczegółowych informacji na ten temat.

- Chcę uspokoić i stworzyć pole do spokojnej decyzji. Jak będziemy mieli ten pierwszy szlif uzgodniony ze stroną społeczną to powiemy, to jest to. Nie chcemy żadnej awantury - powiedziała minister pracy Elżbieta Rafalska.

Flesz - wypadki drogowe. Jak udzielić pierwszej pomocy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Nowy Kodeks Pracy 2019. Co się zmieni? [ZASADY, PRZEPISY 20.12.2018] - Express Bydgoski

Komentarze 75

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
Dlaczego można sądzić się z pseudopracodawcą i domagać się zapłaty zaległych składek emerytalnych i urlopów tylko z ostatnich trzech lat (pracodawcy chcą nawet skrócenia tego okresu do roku), uważam, że w tym przypadku nie powinno być przedawnienia! Jeżeli ktoś świadomie oszukiwał skarb państwa i pracowników przez 20 lat, niech płaci za 20 lat. A czym, własnym majątkiem. Jeżeli firma nielegalnie stosowała umowy o dzieło lub umowy zlecenia, zamiast umów o pracę, musi liczyć się z tym, że przez lata świadomie łamała prawo i oszukiwała i powinna ponieść konsekwencje prawne! Gdzie są organy państwowe kontrolujące praworządność w kraju?
G
Gość
Pracodawcy RP to największa mafia w kraju!
G
Gość
Jeżeli praca spełnia wszystkie warunki pracy na etacie, zawieranie umowy zlecenia powinno być karalne! Polskie prawo mówi, że osobiste wykonywanie przez pracownika pracy określonego rodzaju na rzecz pracodawcy i pod jego kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonym przez pracodawcę powinna być umowa o pracę... Ja nie mogę zmienić pracodawcy, bo w Polsce panuje bezprawie, za to ci wszyscy pracodawcy mogą skończyć w końcu w więzieniu za łamanie prawa!
X
Xxx
Na umówie zlecenia nie ma urlopu i nie obowiązuje kodeks pracy. KP dotyczy tylko umowy o prace. Zawsze można zmienić zleceniodawcę/pracodawcę :)
A
A.
Jaki urlop? W Polsce już od dawna nie obowiązuje Kodeks Pracy. Jest tylko na papierze, ale nikt go nie przestrzega, mało kto, ma więc w Polsce urlopy. A Państwowa Inspekcja Pracy to kuriozum do kwadratu, organ wybitnie teoretyczny, u nas w robocie wszyscy pracują od kilkunastu lat na umowę zlecenie, a PIP pomimo corocznej kontroli, nie dostrzega nieprawidłowości, ha ha.
H
Hmm
Po co powielacie nieprawdziwe informacje? Prace nad nowym Kodeksem były prowadzone od stycznia 2018 i utknęły w miejscu (w kwietniu propozycje zostały odrzucone!)! A w aktualnym projekcie nie mówi się już o zmianach w urlopach!
G
Gość
Nie wprowadzajcie ludzi w błąd! Ten sam artykuł jest powielany już chyba z 3 raz..Wczoraj minister Rafalska powiedziała, że żadne prace nad zmianami w urlopach nie są obecnie prowadzone!
K
Kiki24
Popierdol.o ten pis dziekuje wysiadam to juz przegieli z tym nie ma mowy aby glosowac na nich najlepiej wyjechac stad niech jeszcze zwiazki to podpisza rozj.bac je
d
dsds
ZMIENIC RZAD!
W
Wolne Urlopy
I to jest dobra zmiana. Rozdawać 500+, a pracownik nawet urlopu nie może wykorzystać.
Pracodawca zawsze może odmówić urlopu.
a
ak
J to jest ta ta dobra zmiana aż żal dupę ściska ....
Y
Yol Yol
Zapraszam szanownych ludzi co wymyślają te durne przepisy do prawdziwej pracy kupię sobie kryształowa kule i będę patrzył kiedy mi samochód nawału abym mógł wyrazie czego 2 dni przed poinformować o moim zdarzeniu brawo za błyskotliwość nie ma to jak skończyć podstawówkę i siedzieć i wymyślać głupie przepisy zajmijcie się swoim życiem a Polskę zostawcie w spokoju
G
Gość
Tylko dostań się do tego lekarza...
E
Elka
No to super, wystarczy miec uklad z pracodawca. Pisac wnioski o urlop on odrzuca, a potem bierzesz odszkodowanie. Do tej pory za urlop można bylo zaplacic tylko przy rozwiazaniu umowy o pracę. Teraz znalezli sobie furtke do zaplacenia za niewykorzystany urlop. Zapewne bedzie to dotyczyc tych co rządzą robolami. Bo robolom urlop przepadnie bez kasy.
J
Jfd
To idziesz do lekarza po l4 o tyle
Wróć na i.pl Portal i.pl