Nowy Kodeks Pracy 2018. Koniec śmieciówek, ale początek nowych patologii

Agnieszka Domka-Rybka
Agnieszka Domka-Rybka
Archiwum/Polska Press
Przymus pracy etatowej i zakaz umów cywilnych, chyba że w ramach samozatrudnienia - oto, co zakłada projekt nowego Kodeksu pracy. Ekspertka: - Państwo nie może decydować, że wszystkim należy się etat, albo kiedy mają wziąć urlop.

- Przepisy w Polsce są tworzone tylko pod kątem pracowniczym i nikt nie pyta, czy są dobre dla firm - uważa Wacław Górny, prezes firmy Inter - Vax w Żninie (sprzedaż naszym rolniczych). - Wszelkie ograniczenia nadgodzin, wydłużone urlopy macierzyńskie, tacierzyńki, bardzo komplikują funkcjonowanie biznesu, a już na pewno takiego, jak nasz. Liczy się sprzedaż, ponieważ tylko ona gwarantuje płynność finansową. Czasami trudno wykorzystać 26 dni urlopu, ponieważ to jest przecież aż półtora miesiąca wolnego. Miałem taką sytuację, gdy ktoś miał 26 dni urlopu aktualnego, trochę zaległego i poszedł na tacierzyński.

Tymczasem wczoraj Komisja Kodyfikacyjna Prawa Pracy przekazała projekt nowego Kodeksu pracy minister rodziny Elżbiecie Rafalskiej.

Kujawsko-Pomorska Lista Płac 2018. "Firmy oferują żałosne pensje, to nie mają ludzi do roboty"

- W projekcie Kodeksu pracy są rozwiązania zmniejszające zatrudnianie na umowach zleceniach, które są w naszym kraju nadużywane - komentuje prof. Jacek Męcina, członek Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Pracy, doradca w Konfederacji Lewiatan. - W zamian proponuje się wprowadzenie elastycznych umów, co jednak budzi kontrowersje na czym konkretnie ta elastyczność ma polegać.

Nowy Kodeks pracy 2018. Dowiedzą się wcześniej o planach zwolnienia? To wezmą chorobowe

Z kolei według prof. Moniki Gładoch, wiceprzewodniczącej Komisji Kodyfikacyjnej, wiele propozycji narusza zasady Konstytucji RP: - Państwo nie może decydować za obywateli, co jest dla nich lepsze, np. że wszystkim należy się etat, albo kiedy powinni wykorzystać urlop, bo w przeciwnym razie go stracą. Problemem są też pomysły oderwane od rzeczywistości. Chodzi to m.in. o wprowadzenie przymusu pracy etatowej z jednoczesnym zakazem wykonywania jej na umowie cywilnej, chyba że w ramach samozatrudnienia. W efekcie, aby móc zaproponować jakąkolwiek usługę, trzeba będzie zarejestrować działalność gospodarczą. Samozatrudnienie jest zaś dopuszczalne tylko jako praca polegająca w dominującej części na przekazywaniu wiedzy specjalistycznej lub na wykorzystaniu unikalnych narzędzi. W ten sposób zostanie ograniczone tylko do pewnych typów usług.

Kujawsko-Pomorska Lista Płac 2018. Tak nasi przedsiębiorcy płacą swoim pracownikom [stawki netto]

Ponadto pracownik dowie się wcześniej o planowanym zamiarze wypowiedzenia z nim umowy i będzie mógł wtedy skorzystać ze zwolnienia lekarskiego, które go przed tym ochroni. - To przepis zachęcający do patologii , czyli chcesz dalej pracować, idź na zwolnienie - uważa Mateusz Krupczyński z Pracodawców RP.

Nowy Kodeks pracy 2018. Nie dostaniesz urlopu, to dostaniesz odszkodowanie

Szef poda również do wiadomości pracownika ustalony dla niego indywidualny plan urlopów z wyprzedzeniem co najmniej 60 dni przed pierwszym planowanym terminem. W razie nieudzielenia urlopu w tym terminie prawo do niego wygasa, a zatrudniony ma prawo do zadośćuczynienia w wysokości dwukrotności wynagrodzenia urlopowego. Urlop będzie ustalany z góry, najczęściej kiedy wyznaczy go firma, a pracownik musi się do niego dostosować.

Pracodawcy też mają za uszami...

Jest również druga strona medalu - pracodawcy, którzy mają sporo grzechów za uszami. W zeszłym roku kujawsko-pomorscy inspektorzy PIP przeprowadzili 1 499 kontroli legalności zatrudnienia, objęto nimi ponad 13 tys. mieszkańców regionu. Pokazały one m.in. wzrost przypadków niedopełnienia obowiązku potwierdzania umowy na piśmie przed dopuszczeniem a do pracy, a także oferowanie zleceń, choć były to zajęcia typowe, jak na etacie.

Od 2018 roku nowe przepisy Kodeksu pracy. Jakie czekają nas zmiany w prawie?

Pisowska reforma sprawiedliwości potęguje lęk polskich wśród przedsiębiorców (x-news/Agencja Informacyjna Polska Press):

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Nowy Kodeks Pracy 2018. Koniec śmieciówek, ale początek nowych patologii - Gazeta Pomorska

Wróć na i.pl Portal i.pl