NOWY KODEKS PRACY 2018. Jakie zmiany w kodeksie pracy? Zmiany w prawie pracy 2018 [urlopy 2018, typy umów, zwolnienia, wypowiedzenia]

opr. Maria Poznańska/ AIP
NOWY KODEKS PRACY 2018. Jakie zmiany w kodeksie pracy? Zmiany w prawie pracy 2018 [urlopy 2018, typy umów, zwolnienia, wypowiedzenia]
NOWY KODEKS PRACY 2018. Jakie zmiany w kodeksie pracy? Zmiany w prawie pracy 2018 [urlopy 2018, typy umów, zwolnienia, wypowiedzenia] pixaby.com
Nowy Kodeks Pracy 2018 trafił teraz do rządu, w którym odpowiedni resort jest odpowiedzialny za przygotowanie ustawy dot. kodeksu pracy. Prace nad nowymi zmianami w kodeksie pracy zakończyła w marcu 2018 roku Komisja Kodyfikacyjna. Jakie zmiany zapowiadane są w kodeksie pracy? Mają się zmienić urlopy (w tym urlopy na żądanie), umowy o pracę, premie czy zwolnienia lekarskie. NOWY KODEKS PRACY: ZMIANY W URLOPACH, LIKWIDACJA URLOPÓW NA ŻĄDANIE, NOWE UMOWY O PRACĘ, SPOSÓB WYPOWIEDZENIA UMOWY, ZASADY PRZYZNAWANIA PREMII, PRACUJĄCE NIEDZIELE W ROKU. Co ma się zmienić w nowym kodeksie pracy? Sprawdź krok po kroku.

Nowy Kodeks Pracy 2018. Co się zmieni w kodeksie pracy?

Zmieni się niemal wszystko. Zmiany zapowiedziano w urlopach, umowach o pracę, premiach i zwolnieniach lekarskich. Łatwiej będzie zwolnić pracownika, koniec też z "chomikowaniem urlopu" i nielimitowanymi przerwami na papierosa. Będzie można też zwolnić kobietę w ciąży.

Nowy Kodeks Pracy 2019: Koniec urlopu na żądanie? Co z L4? R...

Zmiany w Kodeksie Pracy wynikiem zmian na rynku pracy?

Rządzący tłumaczą, że zmiany są wymuszone sytuacją na rynku pracy. Polski Kodeks Pracy liczy już 40 lat i nie przystaje do obecnych warunków. 14 marca komisja kodyfikacyjna przedstawiła swoje propozycje w Kodeksie Pracy. Zmian jest sporo. Kto zyska, a kto straci? Pracownicy mają powody do obaw.

NOWY KODEKS PRACY 2018: Jakie zmiany w kodeksie pracy?

Propozycje zmian w prawie pracy według projektu nowego Kodeksu Pracy, przyjętego przez Komisję Kodyfikacyjną Prawa Pracy w marcu 2018 r.:

  • Umowa o pracę na okres próbny będzie mogła być zawarta na 6 miesięcy. Dzisiaj - maksymalnie na 3 miesiące.
  • Umowa o pracę na czas określony będzie mogła być zawarta na okres maksymalnie 18 miesięcy. Dzisiaj - na maksymalnie 33 miesiące.
  • Wprowadzenie konieczności odpracowania przerw w pracy, np. na papierosa.
  • Wprowadzenie zakazu pracy na podstawie umów cywilno-prawnych, np. umowy o dzieło czy umowy zlecenia. Na podstawie tych umów będą mogły pracować tylko osoby prowadzące działalność gospodarczą. Wyjątkiem są specjaliści, których płaca wynosi minimum 5 średnich krajowych.
Rok 2021 to drugi rok z rzędu, kiedy niedziele handlowe wypadają tylko w wyjątkowe dni określone w ustawie. To znaczy, że poza 7 niedzielami w roku, w pozostałe niedziele sklepy będą zamknięte. Sprawdź nowy wykaz niedziel handlowych 2021 i zobacz, które  sklepy są otwarte w niedzielę.Sprawdź na kolejnych kartkach z kalendarza, kiedy wypada niedziela handlowa >>>

Niedziele handlowe LUTY 2021. WYKAZ. Czy sklepy są otwarte w...

NOWY KODEKS PRACY 2018: NOWE RODZAJE UMÓW O PRACĘ

Zmienią się także rodzaje umów o pracę. Zniknie umowa zlecenie, a w jej miejsce pojawią się inne formy. Czy będą lepsze?

  • umowy o pracę sezonową,
  • umowy o pracę dorywczą,
  • umowy o pracę nieetatową.

TO WAŻNE: W przypadku tych umów nie będzie obowiązywać ochrona przed zwolnieniem, a okres wypowiedzenia będzie wynosić nawet tylko kilka dni. Na podstawie tych umów będzie można pracować tylko 60 godzin miesięcznie.

ZMIANY W KODEKSIE PRACY 2018. TOP 8 NAJWAŻNIEJSZYCH ZMIAN - LISTA:

1. Powiadomienie pracownika o zwolnieniu
Pracodawca będzie musiał zawiadomić pracownika o zamiarze rozwiązania z nim umowy o pracę oraz przeprowadzić spotkanie z pracownikiem na temat powodów zwolnienia go. Pracodawca będzie miał 7 dni od daty spotkania na ostateczną decyzję, czy zwolni pracownika. W przypadku powiadomienia pracownika o zamiarze zwolnienia na 30 dni zniesiony zostanie okres ochronny pracownika obowiązujący w czasie urlopu lub zwolnienia lekarskiego.

2. Urlop taki sam dla wszystkich, ale do wybrania w danym roku
26 dni urlopu wypoczynkowego dla wszystkich pracowników, bez względu na staż pracy. Urlop musi być wykorzystany w roku, za który przysługuje. Tylko w wyjątkowych przypadkach będzie mógł być wykorzystany do końca pierwszego kwartału roku następnego. Urlop na żądanie (4 dni, jak obecnie) byłby bezpłatny.

3. Okres ochronny pracownika coraz krótszy. Można zwolnić kobietę w ciąży!
W przypadku powiadomienia pracownika o zamiarze zwolnienia, na 30 dni zniesiony zostanie okres ochronny pracownika obowiązujący w czasie urlopu lub zwolnienia lekarskiego. Dotyczy to m.in. kobiet w ciąży, które są na zwolnieniu lekarskim.

4. Likwidacja stanowiska pracy - co dalej?
W razie likwidacji stanowiska pracy, pracodawca musi złożyć pracownikowi ofertę innej pracy, do której ten ma kwalifikacje lub łatwo może je zdobyć.

5. Wypowiedzenie i rekompensata pieniężna
Jeśli pracodawca zatrudnia 10 lub mniej pracowników, nie będzie musiał zawiadamiać pracownika o możliwości wypowiedzenia mu umowy o pracę i organizować spotkania z nim, pod warunkiem, że przyzna tej osobie rekompensatę pieniężną.

6. Premie pod specjalnym nadzorem
Zasady przyznawania premii za pracę mają być jasno określone i znane przez pracowników.

7. 6 niedziel w roku pracujących!
W małych firmach (do 50 pracowników) sześć niedziel w roku może pracodawca wyznaczyć jako dni pracy. W przypadku trzech z nich nie musi pytać pracowników o zgodę pracy. Ta zasada nie dotyczy pracowników handlu.

8. Zwolnienie kobiety w ciąży za zgoda Państwowej Inspekcji Pracy
Kobiety zatrudnione na umowach na zastępstwo oraz w firmach które zatrudniają do 10 pracowników nie będą już chronione w sposób szczególny przed zwolnieniem.
Według nowego Kodeksu Pracy zwolnienie kobiet w ciąży będzie jednak mogło nastąpić jedynie za zgodą Państwowej Inspekcji Pracy. Obecne przepisy całkowicie zabraniają wypowiedzenia mowy o pracę pracownicom w ciąży POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:

WADY NOWEGO KODEKSU PRACY 2018: Paweł Blajer o tym, jakie wady ma nowy Kodeks Pracy

(źródło: TVN/ x-news)

NOWY KODEKS PRACY 2018: OPINIE

ZMIANY W KODEKSIE PRACY. NOWY KODEKS PRACY 2018. TOP 4 najważniejszych zmian dla pracowników

Co zmieni się w prawie pracy, jeśli Sejm uchwali nowe propozycje?

Niewykorzystany urlop przepada?

Jeśli nie wykorzystasz przysługujących ci dni w danym roku kalendarzowym, będziesz miał na to czas jedynie w I kwartale kolejnego roku. Jeśli przekroczysz termin, twój urlop przepadnie.

Nawet jeśli będziesz składał wnioski, a pracodawca odmówi (bo na przykład twój urlop spowodowałby kłopoty w ciągłości funkcjonowania zakładu pracy).

Likwidacja urlopu na żądanie. Urlop na żądanie 24 h przed zdarzeniem? Nierealne!

Prawo wzięcia czterech niezaplanowanych dni urlopu w roku wprawdzie ma pozostać, ale w propozycji nowego Kodeksu pracy znalazł się zapis, że urlop taki trzeba będzie zaplanować najwcześniej 24 godziny przed jego wzięciem. Jak zaplanować wypadki losowe na 24 godziny przed ich zdarzeniem? To oznacza de facto likwidację urlopu na żądanie w nowym kodeksie pracy, jeśli zapis zostanie zachowany.

Rozwiązanie umowy z pracownikiem - nowe zasady

Zgodnie z propozycją zmian w Kodeksie pracy, pracodawca będzie musiał poinformować pracownika o tym, że chce go zwolnić. Ma również odbyć z pracownikiem rozmowę i w ciągu 7 dni od niej podjąć ostateczną decyzję. Jeśli pracodawca poinformuje o zamiarze zwolnienia na 30 dni zniesiony zostaje okres ochronny pracownika obowiązujący w czasie urlopu lub zwolnienia lekarskiego (sytuacja ma dotyczyć również kobiet w ciąży, ale na ich zwolnienie pozwolenie musi wydać PIP). * Pracodawca nie będzie obowiązku wcześniejszego informowania, jeśli zatrudnia mniej niż 10 osób.

Nowe prawo pracy 2018. Ile dni urlopu?

26 dni urlopu dla wszystkich Obecnie liczba dni urlopu zależy od stażu pracy. Zgodnie z proponowanymi zmianami w Kodeksie pracy, każdy będzie miał prawo do 26 dni urlopu, bez względu na staż pracy. Pracodawca musi złożyć ofertę pracy Likwidacja stanowiska pracy? Pracodawca musi złożyć pracownikowi ofertę innej pracy, do której ten ma kwalifikacje (albo może je łatwo zdobyć) - to jedna z propozycji zmian w Prawie pracy. 6 niedziel w roku do pracy W firmach do 50 pracowników pracodawca będzie mógł sześć niedziel w roku wyznaczyć jako dni pracujące.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na i.pl Portal i.pl