Nowy Kodeks pracy 2018: Czy zostaną zatwierdzone kontrowersyjne zmiany? Minister Elżbieta Rafalska rozwiała pewne wątpliwości

maw
pixabay.com
Nowy Kodeks pracy 2018 wzbudził ogromne kontrowersje. Zapowiadane zmiany zwiastowały ogromną rewolucję. Możliwości zwolnienia pracownic w ciąży, likwidacji płatnego urlopu na żądanie. To tylko kilka przykładów propozycji, które nie spodobały się zarówno związkowcom jak i pracownikom. Co dalej? Czy Kodeks pracy w takiej formie zacznie obowiązywać?

Ostatnio głośno mówiło się o planowanych zmianach w Kodeksie pracy 2018. Jak twierdzili, kodeks z 1974 roku wymagał zmian. W planach było kompleksowe uporządkowanie zapisów w kodeksie. Przez 18 miesięcy nad zmianami pracowała specjalna Komisja Kodyfikacyjna Prawa Pracy, którą powołała minister pracy Elżbieta Rafalska. W marcu br. zakończyła ona prace i przedstawiła resortowi proponowane zmiany.

Te natomiast spotkały się z ogromną krytyką nie tylko ze strony związków zawodowych, ale przede wszystkim pracowników. Nowy kodeks mógł przewrócić do góry nogami życie niejednego z nich. Najwięcej emocji budziły m.in. przepisy dotyczące możliwości zwolnienia kobiet w ciąży, likwidacji płatnego urlopu na żądanie, 26 dni urlopu dla każdego pracownika, zmiany umów o prace czy odpracowywanie przerw na papierosa.

Już wkrótce czekają nas duże zmiany w Kodeksie pracy. Nowe regulacje mają dotyczyć m.in. urlopów wypoczynkowych, premii uznaniowych, umów o pracę. Szczegóły mają być znane w połowie marca. Rząd powołał specjalną Komisję Kodyfikacyjną, która ma opracować projekty Kodeksu pracy i Kodeksu zbiorowego prawa pracy. Obecne przepisy obowiązują od ponad 40 lat i zdaniem resortu pracy są mocno przestarzałe. Co może się zmienić? Oto niektóre propozycje komisji, które już teraz są szeroko komentowane. Zobacz na kolejnych slajdach w galerii.Zobacz też: Kiedy ZUS może kontrolować co robimy na zwolnieniu lekarskim?wideo: Dzień Dobry TVN/x-newsPOLECAMY:

Urlopy i premie. Zwalnianie kobiet w ciąży i przerwa na papi...

W piątek, 13 kwietnia minister Elżbieta Rafalska na brifingu prasowym poinformowała, co dalej ze zmianami. Jak będzie wyglądał Kodeks pracy 2018?

Minister Rafalska przyznała, że panuje ogólna zgoda co do tego, że Kodeks pracy wymaga zmiany. - Nie wyobrażam sobie jednak, że nowe przepisy można przyjąć bez zgody stron, które przy nich pracowały - zauważyła podczas spotkania.

- Kodeks pracy jest dla pracowników i pracodawców, powinien być stworzony przy zgodzie obydwu stron. W projektach przygotowanych przez Komisję Kodyfikacyjną jest kilka kontrowersyjnych kwestii – dodał wiceminister Stanisław Szwed.

Minister Rafalska zapowiedziała, że ministerstwo pracy będzie zmiany wprowadzać etapowo. - Pewne kontrowersyjne elementy zawarte w projekcie nowego indywidualnego prawa pracy przeważyły za tym, że nie będziemy prowadzili dalszych prac nad tymi projektami. Chodzi tu szczególnie o ograniczenie ochrony kobiet w ciąży, zmiany dotyczącej przerwy na papierosa czy urlopu na żądanie – powiedziała w piątek Elżbieta Rafalska.

Zostało zapewnione, że przygotowane wcześniej kodeksy, nie będą w takim kształcie dalej procesowane. Zostanie przedstawiona propozycja nowelizacji Kodeksu pracy przygotowana przez resort, dotycząca przede wszystkim czasu pracy. Jakie tam będą szczegóły? Dowiemy się dopiero, jak ministerstwo będzie miało już konkrety.

Nowy Kodeks pracy 2018. Co się zmieni?

źródło: Dzień Dobry TVN/x-news

Czytaj także: Lubuski Lider Biznesu. To już 10. edycja konkursu. Zapraszamy lubuskie firmy do udziału

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Nowy Kodeks pracy 2018: Czy zostaną zatwierdzone kontrowersyjne zmiany? Minister Elżbieta Rafalska rozwiała pewne wątpliwości - Gazeta Lubuska

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl