Nowy kodeks drogowy: 1.10.2018. Od dziś rewolucyjne zmiany: dowód rejestracyjny, polisa OC. Jakie nowe prawa mają kierowcy?

AIP
Brak obowiązku posiadania przy sobie dowodu rejestracyjnego i polisy OC nie oznacza, że nie będzie kontroli.
Brak obowiązku posiadania przy sobie dowodu rejestracyjnego i polisy OC nie oznacza, że nie będzie kontroli. Wojciech Gadomski
W poniedziałek 1 października dowód rejestracyjny i polisę OC można zostawić w domu. By poruszać się pojazdem trzeba mieć przy sobie tylko prawo jazdy. W razie kontroli, za brak przy sobie dowodu rejestracyjnego lub polisy OC policjant nie wystawi już mandatu.

Zniesienie obowiązku posiadania przy sobie dowodu rejestracyjnego i polisy OC to efekt przygotowanej przez Ministerstwo Cyfryzacji (MC) nowelizacji ustawy – Prawo o ruchu drogowym i podpisania przez ministra cyfryzacji odpowiedniego komunikatu w tej sprawie.

- To zmiany, na które czeka wielu kierowców. Mam nadzieję, że dzięki nim nieco ułatwiamy im życie – mówi minister Marek Zagórski. –  Właśnie o tym myśleliśmy przygotowując nowe przepisy – dodaje.

Jednak brak obowiązku posiadania przy sobie dowodu rejestracyjnego i polisy OC nie oznacza, że nie będzie kontroli. Dane pojazdu i informacje o zawartej polisie gromadzone są w CEPiK-u (Centralna Ewidencja Pojazdów i Kierowców). Podczas kontroli uprawnione służby (np. Policja, straż miejska, czy Inspekcja Transportu Drogowego) sprawdzą dane w jednej z baz CEPiK - Centralnej Ewidencji Pojazdów.

To nie wszystko, brak obowiązku posiadania przy sobie dowodu rejestracyjnego i polisy OC nie oznacza, że w ogóle nie trzeba ich mieć. Dowód rejestracyjny nadal pozostaje obowiązującym dokumentem niezbędnym przy załatwianiu formalności m.in. w Stacjach Kontroli Pojazdów, przy sprzedaży auta lub wyjeździe zagranicznym. Właściciele pojazdów nadal mają obowiązek ubezpieczenia OC.

Co ważne, nadal musisz mieć przy sobie dowód rejestracyjny i odpowiednie ubezpieczenie, jeśli będziesz prowadzić pojazd, który został zarejestrowany poza Polską.

Zniesienie obowiązku posiadania przy sobie dowodu rejestracyjnego wiąże się również ze zmianą dotyczącą zatrzymywania i zwrotu tego dokumentu. Do tej pory dowód rejestracyjny był zatrzymywany fizycznie. Od 1 października 2018 r. w przypadku, gdy pojazd nie spełnia wymagań ochrony środowiska, zagraża bezpieczeństwu lub porządkowi ruchu drogowego uprawnione służby odnotują zatrzymanie dokumentu w systemie informatycznym. Informacja o zatrzymaniu zostanie przekazana do Centralnej Ewidencji Pojazdów, a kierujący otrzyma pokwitowanie- czytamy w komunikacie Ministerstwa Cyfryzacji.

Zwrot dokumentu będzie mógł odnotować zarówno organ (np. urząd miasta), który go wydał, jak i dowolna jednostka w ramach podmiotu, który go zatrzymał.

Nie płać tyle za ciepło: zainwestuj, odzyskaj nawet 40 procent wydatków, a potem oszczędzaj na kosztach ogrzewania latami. By dowiedzieć się jak to zrobić, po prostu kliknij w ten tekst.

Obejrzyj wideo:

60 sekund biznesu: Regulacja firm odszkodowawczych zakończy pewne patologie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Nowy kodeks drogowy: 1.10.2018. Od dziś rewolucyjne zmiany: dowód rejestracyjny, polisa OC. Jakie nowe prawa mają kierowcy? - Strefa Biznesu

Komentarze 20

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

B
Beskyd
Dlatego trzeba wozić....
B
Beskyd
Firma która sprzedaje najtańsze OC po pewnym czasie nie wytrzymuje kosztów obsługi. Statystycznie im więcej polis tym więcej szkód.... więcej zgłoszeń , oględzin ,wypłat i pracowników do obsługi... To się w dłuższym czasie nie spina i składka musi rosnąć...
M
Marek14
OC będzie coraz droższe dlatego ja korzystam z porównywarek i kupuję najtańszą polisę w Cuk
R
Robert
A co z oświadczeniem w czasie kolizji. Z czego je spisać jak nie będzie dokumentów. Wzywać policję za każdą stłuczką?
C
CK
Zależy od pojemności skutera, jak motorower to wystarczy dowód osobisty.
G
Gość

I złodzieje lubią to!
Ten przepis powoduje, że jak ci buchną auto wieczorem to mogą nim spokojnie jechać do czasu aż to zgłosisz następnego dnia. 

A
Anita

Czy po zmianie od 01.10.2018r nie ma konieczności wymiany dowodu rejestracyjnego, gdy skończyło się miejsce na wstawuanie pieczątek potwierdzających termin badania technicznego?

O
On
A co w przypadku jak ktoś nie ma prawa jazdy przy użytkowaniu skutera?
l
loko
W dniu 30.09.2018 o 20:31, olo napisał:

i teraz do kazdej kolizji bedzie wzywana policja zeby ustallic nr polisy ubezpieczeniowej sprawcy Brawo


I chyba o to chodzilo, zeby do kazdej stluczki wzywac policje, aby wystawila mandat sprawcy. Ja tam bede wozil dokumenty ze soba.
J
Jurek

Durny przepis i tyle, lepiej miejcie kierowcy papiery przy dupsku, bo inaczej się zdziwicie gdy system informatyczny  zawiesi się  w czasie kontroli , a już nie wspomnę przy stłuczce.

o
olo

i teraz do kazdej kolizji  bedzie wzywana policja zeby ustallic nr polisy  ubezpieczeniowej sprawcy Brawo

G
Gość
Też widzialam takie przypadki na podwójny numer polisy w UFG. Są ubezpieczyciele, którzy wymagają przy zgłoszeniu podania
zarówno nr polisy jak i nr rejestracyjnego auta sprawcy i jeśli nie znasz któregoś nie zgłosisz nic....a do swojego ubezpieczyciela OC w ramach bls nie zawsze możesz zgłosić bo to porozumienie podpisało tylko 9 towarzystw w Polsce- mało wbrew pozorom, nie może przy tym być to kolizja 3 aut i nie może być też żadnych obrażeń.
M
Mag
Żadna rewolucja tylko małe ułatwienie.
Może gdyby dorzucić koniec ze zmianą tablic rejestracyjnych no to może i była by jakaś rewolucja. A tak wielkie halo do małego pitu.
K
Kierowca
Agent wystawiając polisę pomylił się w numerze rejestracyjnym i jest problem. Widziałem już w UFG dwa różne samochody o tym samym numerze.
V
Vito
Cały czas majstrują przy prawie drogowym i nic z tego nie wynika, oprócz dymania kierowców na kasę. To nie ma nic wspólnego z ułatwieniami, tylko biegania po różnych ubezpieczycielach. Ci ludzie nie potrafią wymyśleć nic porządnego.
Wróć na i.pl Portal i.pl