Nowy, groźny rodzaj kleszcza trafił do Polski z Niemiec? Naukowcy alarmują - ten kleszcz przenosi groźne choroby!

SR
Haemaphysalis concinna to nowy gatunek kleszcza, który zdaniem naukowców z Uniwersytetu Warszawskiego pojawił się w Polsce. Eksperci ostrzegają, że kleszcze przenoszą znacznie więcej chorób niż tylko dobrze nam już znaną boleriozę. Haemaphysalis concinna zagraża nam m.in. kleszczowym zapaleniem mózgu, które atakuje nasz układ nerwowy, a także kleszczowym tyfusem syberyjskim. CC BY-SA 4.0/Bramborica/en.wikipedia.org
Haemaphysalis concinna to nowy, groźny gatunek kleszcza, który zdaniem naukowców z Uniwersytetu Warszawskiego pojawił się w Polsce, docierając do naszego kraju z Niemiec. Eksperci ostrzegają, że kleszcze przenoszą znacznie więcej chorób niż tylko dobrze nam już znaną boleriozę. Haemaphysalis concinna zagraża nam m.in. kleszczowym zapaleniem mózgu, które atakuje nasz układ nerwowy, a także kleszczowym tyfusem syberyjskim.

Nowy rodzaj kleszcza w Polsce? Naukowcy alarmują!

Odkrycia nowego gatunku kleszcza w Polsce - Haemaphysalis concinna dokonali naukowcy z Wydziału Biologii Uniwersytetu Warszawskiego. Jak opisuje portal, grupa ekspertów przeprowadziła "badania w terenie", łapiąc w pułapki myszy i nornice. Następnie z sierści zwierząt wyciągano kleszcze.

To co ustalono w wyniku tych badań nie napawa optymizmem - na nieco ponad 100 zwierzętach znaleziono 1500 kleszczy, a ponad 400 to, zdaniem naukowców, gatunki, których do tej pory w Polsce nie było.

Kolejny rodzaj kleszcza pojawił się w Polsce. Jak tutaj dotarł?

Naukowcy wciąż zastanawiają się nad tym, w jaki sposób nowy gatunek kleszcza dotarł do Polski. Jak podaje Wirtualna Polska, wiele wskazuje na to, że kleszcze dotarły do Polski z Niemiec, na grzbietach swoich żywicieli, czyli w tym przypadku myszy i innych małych ssaków.

Groźne owady w Polsce. Jakie owady są niebezpieczne? Szersze...

Kleszcz haemaphysalis concinna przenosi groźne choroby, wśród nich kleszczowe zapalenie mózgu

Naukowcy alarmują - kleszcz Haemaphysalis concinna może przenosić wiele groźnych chorób. Na długiej liście wymienia się m.in.

  • kleszczowe zapalenie mózgu,
  • kleszczowy tyfus syberyjski,
  • a także bakterie, które powodują tularemię, która wiąże się z bólami głowy, biegunką, bólami mięśni i stawów, a także pojawieniem się specyficznej wysypki na ciele chorego.

Choroby przenoszone przez kleszcze. Lista jest bardzo długa!

Jedną z chorób, którą przenoszą kleszcze i zarazem chyba taką, o której słyszymy najczęściej jest bolerioza. Warto jednak pamiętać, że kleszcze, a wśród nich gatunek haemaphysalis concinna, który miał pojawić się w Polsce przenoszą znacznie więcej, równie poważnych chorób, wśród których wymienia się:

  • Kleszczowe zapalenie mózgu - ostra choroba ośrodkowego układu nerwowego. Kleszczowe zapalenie mózgu w pierwszej fazie powoduje m.in. bóle mięśni, stawów, a także gorączkę. Niewyleczenie pierwszej fazy w porę skutkuje np. ostrym zapaleniem opon mózgowych, którym towarzyszą drgawki, wymioty czy nawet utrata świadomości.
  • Babeszjoza (piroplazmaoza) - jak tłumaczą naukowcy, w ostatnich latach rośnie zachorowalność ludzi na tę chorobę, wcześniej dotykała głównie bydła. Babeszjoza może przybrać różną postać - ostrą, łagodną lub bezjobjawową. Objawy przypominają malarię - u chorego pojawia się wysoka gorączka, nudności, intensywne pocenie, bóle mięśni i stawów.
  • Różne gatunki kleszczy mogą być przyczyną pojawienia się również takich chorób jak gorączka Q, tularemia oraz anaplazmoza (granulocytarna, ehrlichioza).

Dwa lata w kolejce do lekarza

Wideo

Materiał oryginalny: Nowy, groźny rodzaj kleszcza trafił do Polski z Niemiec? Naukowcy alarmują - ten kleszcz przenosi groźne choroby! - Dziennik Łódzki

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 2

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

o
olry

Podziękujmy UE, za zakaz wypalania rowów, łąk, trawników i innych siedlisk tego gówna. Przyszła wiosna ogień zrobił swoje i po kłopocie. W dzieciństwie z kolegami tarzalismy się po łąkach, trawnikach, czy nasypach - zero kleszcza. A teraz jestem po antybiotykoterapii po stwierdzonej boleriozie ( był rumień na łydce ).

H
Helen ¥

No ładny i ślyczny ta kleszcz, polokom to sie nic nie podobo

Dodaj ogłoszenie