Nowy film Janusza Majewskiego - "Czarny mercedes". Miłość, namiętność i zbrodnia w czasach II wojny światowej

Paweł Gzyl
Janusz Majewski powraca z nowym filmem. Słynny reżyser zakończył właśnie zdjęcia do thrillera „Czarny mercedes”.

Janusz Majewski to jeden z najbardziej zasłużonych reżyserów dla polskiego kina. Ma on w swym dorobku tak znane filmy, jak „Zazdrość i medycyna”, „Zaklęte rewiry”, „C. K. dezerterzy” czy „Excentrycy, czyli po słonecznej stronie ulicy”. Tym razem nestor polskiego kina wziął na warsztat kryminalną powieść własnego autorstwa.

– Inspiracją do napisania powieści były kronikarskie zapiski jednego z mieszkańców getta warszawskiego, które znaleziono po wojnie. One mnie poraziły. Wynikało z nich, że w pewnym momencie w getcie funkcjonowało około 60 nocnych lokali-restauracji i dancingów. To mi się w głowie nie mieściło, bo my zawsze widzieliśmy nędzę, głód, śmierć, dzieci przemycające kartofle z drugiej strony muru. A tu nagle takie odkrycie – bawiono się, jedzono i pito rarytasy, bo pieniądze mogą wszystko – tłumaczy reżyser.

Warszawa, czerwiec 1942 roku. W podejrzanych okolicznościach zostaje zamordowana Aneta żona szanowanego adwokata – Karola Holzera. Sprawę tajemniczego zabójstwa próbuje rozwikłać nadkomisarz Rafał Król, funkcjonariusz współpracującej z Niemcami Granatowej Policji, ale równocześnie zaprzysiężony żołnierz polskiego podziemia.

Kolejne tropy mnożą podejrzenia i ujawniają głęboko skrywane sekrety zmarłej oraz niejasne powiązania Holzera z wysoko postawionym oficerem SS – Maximilianem Grafem von Fleckensteinem. Czy nadkomisarz Rafał Król, który znajduje nieoczekiwanego sojusznika w osobie dowódcy Gestapo – Ernsta Kluge, zdoła odnaleźć mordercę kobiety, zanim ten ponownie przeleje czyjąś krew?

– Większość filmów o okupacji ukazuje tylko jedną jej stronę – tę martyrologiczną. Tymczasem ludzie jak zawsze również wtedy kochali się i nienawidzili, zazdrościli i współczuli, rodzili się i umierali. Musiały być też morderstwa – z namiętności, w afekcie, a nie tylko takie, które przynosiła wojna. Myśląc w ten sposób, doszedłem do przekonania, że ciekawie byłoby stworzyć kryminał, który dzieje się w czasie okupacji. Pokazać zagadkę kryminalną, a równocześnie pokazać tło tamtych czasów – mówi Janusz Majewski.

W rolach głównych w filmie wystąpiła imponująca plejada gwiazd: Artur Żmijewski, Andrzej Zieliński, Maria Dębska, Bogusław Linda, Marcel Sabat, Sonia Bohosiewicz, Danuta Stenka, Natalia Rybicka, Andrzej Seweryn, Marian Opania, Wiktor Zborowski, Andrzej Mastalerz i Antoni Królikowski.

Autorem zdjęć do filmu jest jeden z najbardziej utalentowanych polskich operatorów – Arkadiusz Tomiak. Scenografię przygotował Andrzej Haliński, zaś za montaż odpowiada Milenia Fiedler. Producentem „Czarnego mercedesa” jest Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych w Warszawie, odpowiedzialna za sukcesy takich filmów, jak: „Róża”, „Generał Nil”, „Galerianki” czy „7 uczuć”.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Nowy film Janusza Majewskiego - "Czarny mercedes". Miłość, namiętność i zbrodnia w czasach II wojny światowej - Plus Dziennik Polski

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl