Nowy abonament RTV 2019 - stawki, opłaty, wysokość, zmiany, zasady, kary. Kto musi płacić? Czy abonament RTV jest obowiązkowy? (15.10.2018)

(adek)
Nowy abonament RTV 2019 - stawki, opłaty, wysokość, zmiany, zasady, kary. Kto musi płacić? (15.10.2018) Pixabay.com
Nowy abonamentu RTV 2019 został opublikowany. Stawki opłat obowiązujące w przyszłym roku przedstawiła Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji podała. Sprawdźcie zniżki dla osób, które opłacą abonament za kilka miesięcy z góry. Zobaczcie również czy abonament radiowo-telewizyjny jet obowiązkowy. 15.10.2018

Nowy abonament RTV - kto musi go płacić? Czy każdy musi płacić nowy abonament RTV 2019? Czy abonament radiowo telewizyjny jest obowiązkowy?

Niestety Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji nie znosi obowiązku płacenia abonamentu RTV. Za samo radio będziemy musieli zapłacić 7 złotych miesięcznie. Natomiast radio i telewizor to wydatek rzędu 22,70 zł za miesiąc.

Abonament RTV: ZWOLNIENIA + KARY Ile za abonament RTV 2018 |CENNIK 2018| 1 8 2018

Pocieszające jest to, że nadal są zniżki dla osób, które zapłacą z góry za kilka miesięcy. Za korzystanie z telewizora lub odbiornika telewizyjnego i radiofonicznego zapłacimy: 44,05 zł (za dwa miesiące z góry), 65,35 zł (za trzy miesiące z góry), 129,40 zł (za sześć miesięcy z góry) oraz 245,15 zł (za rok z góry).

Za korzystanie z radia w 2019 roku zapłacimy: 13,60 zł (za dwa miesiące z góry), 20,15 zł (za trzy miesiące z góry), 39,90 zł (za sześć miesięcy z góry) oraz 75,60 zł (za rok z góry).

Nowy abonament RTV - kary. Jaka kara za niepłacenie abonamentu RTV?

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji przewidziała kary za niepłacenie abonamentu radiowo-telewizynego. Dla niezarejestrowanych odbiorników jest to 681 złotych. To aż trzydziestokrotność miesięcznej opłaty abonamentowej RTV.

Nowy abonament RTV 2019. Kto nie musi płacić abonamentu? Kto jest zwolniony z opłat? [opłaty, zwolnienia, wysokość stawek]

W 2019 roku abonamentu RTV nie będą musiały płacić osoby, które ukończyły 60 lat oraz mają prawo do emerytury. Z tym, że wysokość emerytury brutto nie może przekroczyć pięćdziesięciu procent przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w Polsce. Ogłasza je prezes Głównego Urzędu Statystycznego. Przeciętne miesięczne wynagrodzenie w 2017 roku wynosiło 4271,51 zł brutto. Pięćdziesiąt procent tego wynagrodzenia to 2135,76 zł. Emeryt, który ukończył 60 lat i ma emeryturę niższą niż 2135,76 zł brutto, może nie płacić abonamentu RTV. Nie może jednak zapomnieć o dopełnieniu w tej sprawie formalności na poczcie.

Nowy abonamentu RTV nie muszą płacić także osoby, które ukończyły 75 lat, osoby bezrobotne, pobierający świadczenie przedemerytalne, inwalidzi z I grupą lub całkowicie niezdolni do pracy. Z opłat abonamentowych zwolnione są też osoby otrzymujące zasiłek dla opiekuna określony w ustawie z 4 kwietnia 2014 roku o ustaleniu i wypłacie zasiłków dla opiekunów. Wszyscy zwolnieni z opłat muszą koniecznie załatwić formalności na poczcie.

Abonament radiowo-telewizyjny 2018 - opłaty

Opłata za używanie odbiornika radiofonicznego:

 • Abonament RTV 2018 za radioodbiornik - miesiąc 7,00 zł
 • Abonament RTV 2018 za radioodbiornik - dwa miesiące 13,60 zł
 • Abonament RTV 2018 za radioodbiornik - trzy miesiące 20,15 zł
 • Abonament RTV 2018 za radioodbiornik - sześć miesięcy 39,90 zł
 • za rok 75,60 zł

Opłata za używanie odbiornika telewizyjnego lub telewizyjnego i radiofonicznego:

 • Abonament RTV 2018 - jeden miesiąc 22,70 zł
 • Abonament RTV 2018 - dwa miesiące 44,05 zł
 • Abonament RTV 2018 - trzy miesiące 65,35 zł
 • Abonament RTV 2018 - sześć miesięcy 129,40 zł
 • Abonament RTV 2018 - rok 245,15 zł

Abonament RTV 2018. Zwolnienia i umorzenia opłat abonamentowych

Osobami uprawnionymi do zwolniona od opłat abonamentowych są m.in.:

 • osoby, które ukończyły 75 rok życia,
 • osoby zaliczone do I grupy inwalidzkiej,
 • kombatanci będący inwalidami wojennymi lub wojskowymi,
 • osoby, które ukończyły 60 lat i mają prawo do emerytury, której wysokość nie przekracza miesięcznie kwoty 50 proc. przeciętnego wynagrodzenia.

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:

Wideo

Komentarze 7

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

g
gość
W dniu 08.12.2018 o 23:13, Małgorzata napisał:

Abonament to jeden wielki przekręt. Muszą go płacić tylko ci, którzy kiedyś uczciwie zarejestrowali RTV i to tylko ich dotyczą kary, jeśli abonamentu nie uiszczą. Pozostała część społeczeństwa pomimo posiadania odbiorników RTV może spać spokojnie. To jest rozbój w biały dzień! Niedobrze mi się robi na takie PRAWO i SPRAWIEDLIWOŚĆ. Już dawno PIS obiecywał, że tę sprawę ureguluje, ale jak widać lata lecą, a stare przysłowie jest wciąż aktualne: " Obiecanki, cacanki a głupiemu radość".

PiS obiecał że załatwi, że będą wszyscy płacić bez względu na to czy ma telewizor czy go nie ma, uważasz że jest to bardziej sprawiedliwe? 

M
Małgorzata

Abonament to jeden wielki przekręt. Muszą go płacić tylko ci, którzy kiedyś uczciwie zarejestrowali RTV i to tylko ich dotyczą kary, jeśli abonamentu nie uiszczą. Pozostała część społeczeństwa pomimo posiadania odbiorników RTV może spać spokojnie. To jest rozbój w biały dzień! Niedobrze mi się robi na takie PRAWO i SPRAWIEDLIWOŚĆ. Już dawno PIS obiecywał, że tę sprawę ureguluje, ale jak widać lata lecą, a stare przysłowie jest wciąż aktualne: " Obiecanki, cacanki a głupiemu radość".

S
Sebastian

Przytyki odnośnie pisu nie mają sensu bo za po też to było, ogólnie patologia, zlikwidowałbym tę telewizję, to jakieś średniowiecze

S
S15

Jak się ma alergie na PiS to wszystko będzie przeszkadzać. Proponuje spowiedź i zacząć od nowa żyć.

R
Rafał

No dobra a jak ktoś nie ma TV w domu (nie posiadam od jakichś 7 lat tv), radia to dużo dłużej nie posiadam jedynie komputer (monitor nie ma złącza antenowego) i jaki tu sens płacenia tego abonamentu skoro korzystam z CDA premium i opłacam wybiórczo Netflix jak jest czas na filmy.

n
neo123

Kpina. Płacić za syf którego nie da się w ogóle oglądać. W ofercie TVPiS aktualnie może znalazłby się 1 ciekawy program, ale to zdecydowanie za mało jak na tak wysoki abonament. Powinien wynosić nie więcej jak 50gr za telewizor. Ich radia to chyba i tak nikt już nie słucha, z tego co pamiętam to ostatnio słuchalność była grubo poniżej poziomu opłacalności. Do zamknięcia.

Z
Zdzisiek

Jeb..ć PIS I TVP

Dodaj ogłoszenie