Nowoczesna.pl. Czy trzech tenorów partii Balcerowicza chce...

  Nowoczesna.pl. Czy trzech tenorów partii Balcerowicza chce nam śpiewać hity z lat 90.?

  Witold Głowacki

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  Ryszard Petru
  1/2
  przejdź do galerii

  Ryszard Petru ©Fot. Janusz Wojtowicz / Polskapresse

  Od momentu, w którym Ryszard Petru założył stowarzyszenie Nowoczesna.pl, trwają spekulacje, czy to wstęp do budowy liberalnej partii pod egidą Balcerowicza, Frasyniuka i Olechowskiego.
  Na co mogłaby liczyć partia Leszka Balcerowicza, Władysława Frasyniuka, Andrzeja Olechowskiego i Ryszarda Petru? Na jednocyfrowy wynik, a także na pewne osłabienie Platformy Obywatelskiej i znaczące wsparcie ze strony wciąż zorientowanej neoliberalnie części polskiego biznesu.

  Na początku zaznaczmy: na razie takiej partii nie ma. I nie ma żadnej pewności, że będzie. W tej chwili powstaje tylko stowarzyszenie Nowoczesna.pl założone przez Ryszarda Petru i m.in.
  redaktora naczelnego pisma "Liberté!" Leszka Jażdżewskiego. W grupie inicjatywnej znalazło się łącznie 20 osób - tylko o pięć więcej niż wymagany przez prawo próg liczby chętnych do rejestracji stowarzyszenia.

  O tym, że Nowoczesna.pl miałaby stać się bazą dla przyszłej partii pod egidą Balcerowicza, Frasyniuka i Olechowskiego, można dziś usłyszeć tylko nieoficjalnie. Z wymienionej trójki jakąś formę poparcia dla inicjatywy Petru wyraził tylko Frasyniuk. - Chciałbym, żeby zbudował formację, która będzie miała znaczący wpływ na toczącą się debatę - mówił były szef Partii Demokratycznej, który natychmiast zaznaczył, że nie zamierza zostać członkiem żadnej partii.

  A jednak pogłoska o mającej powstać partii Balcerowicza jest dziś bardzo intensywnie omawiana w różnych politycznych i medialnych kręgach.

  Politycy Platformy Obywatelskiej nie są specjalnie zadowoleni z możliwości pojawienia się partii, która mogłaby odwoływać się do części tradycyjnego elektoratu PO. Unikają jednak publicznych wypowiedzi na ten temat. Komentatorzy z prawej strony są natomiast w rozdarciu. Portal Niezalezna.pl z kręgu "Gazety Polskiej" wieści, że nowe ugrupowanie "zakładają służby". Ale już wPolityce.pl braci Karnowskich relacjonuje poczynania Ryszarda Petru stosunkowo życzliwie, pisząc o powstającej "partii buntu". Owszem, partia Balcerowicza, Olechowskiego, Frasyniuka i Petru nie byłaby z pewnością naturalnym sojusznikiem PiS czy ugrupowań usytuowanych dalej na prawo, w dodatku mogłaby osłabić wolnorynkowe skrzydło pisowskiej prawicy - w tym Polskę Razem Jarosława Gowina. Ale z całą pewnością głównym konkurentem partii, która mogłaby się wyłonić ze stowarzyszenia Nowoczesna.pl, byłaby Platforma Obywatelska.

  Według "Rzeczpospolitej" stowarzyszenie Petru ma już zalążki struktur w każdym z 41 polskich okręgów wyborczych. Być może rzeczywiście grupa inicjatywna nowego ugrupowania działa aż tak prężnie - kierowany przez Jażdżewskiego magazyn idei "Liberté!" ukazuje się od siedmiu lat, wokół pisma istnieje już pewne grono sympatyków, redakcja stosunkowo często organizuje debaty, panele i spotkania z czytelnikami. Ale bardzo trudno powiedzieć, czy oznacza to, że na tym gruncie istnieje baza do stworzenia większego przedsięwzięcia politycznego. Tym bardziej nie widać jej na jakimkolwiek innym gruncie - Fundacja Obywatelskiego Rozwoju, której patronuje Balcerowicz, to think tank bez struktur terenowych.

  Na razie po wpisaniu w wyszukiwarkę wybranego na nazwę stowarzyszenia adresu: Nowoczesna.pl, trafiamy na stronę firmy szkoleniowej Nowoczesna Firma, która z Ryszardem Petru ma tyle wspólnego, że kilkakroć gościł on na organizowanych przez nią tzw. eventach.

  O rzeczywistym potencjale organizacyjnym Nowoczesnej.pl trudno więc dziś dyskutować. Warto się natomiast zastanowić nad politycznym potencjałem domniemanych trzech tenorów nowej partii.

  O ewentualności powstania partii Balcerowicza mówi się od ponad dekady - a właściwie od momentu, gdy w 2000 r. po przegranych wyborach Balcerowicz zrezygnował z kierowania Unią Wolności. Temat powraca od tego czasu przed każdymi kolejnymi wyborami i za każdym razem dość szybko gaśnie. I choć Leszek Balcerowicz u progu kryzysu stał się nawet liderem nieformalnej opozycji ekonomistów wobec rządu Platformy Obywatelskiej, umieszczając swój słynny licznik długu publicznego w centrum Warszawy, to jednak do dziś nie próbował w żaden sposób zdyskontować politycznie tej roli. W 2011 r. został antyzwycięzcą specyficznego sondażu Homo Homini dla "Super Expressu" - tylko 0,3 proc. Polaków zadeklarowało, że mogłoby z nim spędzić wakacje.
  1 »

  Czytaj treści premium w Polsce Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (28)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  petru smetru

  juzek (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  petru to gnida

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  III RP-- polska tragedia

  stefan (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  W Polsce dokonały się przemiany ustrojowe na których zyskały jednostki / o szemranej reputacji / i obcy kapitał . Polska stała się macochą dla Polaków , którzy coraz bardziej ją nienawidzą . USA...rozwiń całość

  W Polsce dokonały się przemiany ustrojowe na których zyskały jednostki / o szemranej reputacji / i obcy kapitał . Polska stała się macochą dla Polaków , którzy coraz bardziej ją nienawidzą . USA ''kupuje '' swych obywateli dobrobytem , okradając cały świat . Polskę na to nie stać , dlatego kopiowanie ustroju amerykańskiego to idiotyzm . Przemiany w Polsce przeprowadzali idioci co tłumaczy obecny stan rzeczy .zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Pytanie?

  Fakty3 (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  To Petru też jest zydem?


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  falsz

  Gaga (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  To cygan

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Pan Petru i Spółka

  TAKI SOBIE (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4 / 1

  Pan Petru był doradcą Pana Balcerowicza w wieku 25 lat... Niebywałe w POLSKIEJ RZECZYWISTOŚCI.
  A gdzie był dotąd? Teraz się obudził ( obudzili), gdy statek o szumnej nazwie zaczyna nabierać wody,...rozwiń całość

  Pan Petru był doradcą Pana Balcerowicza w wieku 25 lat... Niebywałe w POLSKIEJ RZECZYWISTOŚCI.
  A gdzie był dotąd? Teraz się obudził ( obudzili), gdy statek o szumnej nazwie zaczyna nabierać wody, i potrzebuje szalup?
  Takie coś to "POwstaje" po to by odebrać wyborców szczególnie Kukizowi, potem PISowi, a przy okazji zabiorą PSLowi, SLD.
  A najważniejsze by to ich ludzie byli u władzy... Bo u nich jak się zwal tak się zwał, ale zawsze ich prawda to jest ta prawdziwa prawda i nikt nie ma prawa tego negować.
  Czy ludziska sie wreszcie obudzą i przejrzą na oczy kto jak i kim w te karty i narodem gra?zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  miał 24, nie 25:)

  Jan (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  To tylko świadczy, że był wtedy młokosem zaraz po studiach. Praktykant. Może i dosłownie "nosił teczkę" za ministrem. Ale to tylko świadczy, że:
  1. Musiał być mega-dobry z ekonomii.
  2. Nie...rozwiń całość

  To tylko świadczy, że był wtedy młokosem zaraz po studiach. Praktykant. Może i dosłownie "nosił teczkę" za ministrem. Ale to tylko świadczy, że:
  1. Musiał być mega-dobry z ekonomii.
  2. Nie znaczył kompletnie nic. Nie miał zdania. Nie odpowiada za to co robił Balcerowicz (Bo tak jakby tego młodego od Macierewicza posądzać, że jest szalony i za 15lat będzie chciał zrzucić atomówkę na Moskwę).

  Reszta to tylko domysły. Jak ktoś pracował w banku, to na pewno gra w interesie banków. To może od razu wpisać do konstytucji - każdy ekonomista, księgowy, ktoś kto pracował w banku - ZAKAZ kandydowania do sejmu. Pachnie trochę komuną, ale co tam...zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  podpucha

  janek (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 7 / 3

  Przyjaciele - bardzo ważne! To jest ten moment!
  (...) zalejmy sieć prawdą i faktami o "nowej " inicjatywie establishmentu jaką jest platforma ratunkowa "NowoczesnaPL" - która w założeniu ma...rozwiń całość

  Przyjaciele - bardzo ważne! To jest ten moment!
  (...) zalejmy sieć prawdą i faktami o "nowej " inicjatywie establishmentu jaką jest platforma ratunkowa "NowoczesnaPL" - która w założeniu ma przejąć elektorat skompromitowanej PO (...)
  Proponuje taki challange - zdemaskować NowoczesnaPL Emotikon wink
  Pytacie bardzo często jak pomóc, co możemy zrobić konkretnego, itd. TERAZ jest taki moment! System robi podmiankę szyldów partyjnych - i najważniejsze co możemy zrobić - to OBNAŻYĆ ten systemowy manewr, żeby spalił na panewce!
  To co każdy może robić (przez najbliższe miesiące!) to regularnie ZALAĆ SIEĆ prawdą o pseudo-nowej "partii Balcerowicza" - lub jak kto woli - stowarzyszenia NowoczesnaPL Pana Petru.
  Wszędzie gdzie się pojawią w mediach informacje o NowoczesnaPL i na profilu tego stowarzyszenia należy przypominać masowo w komentarzach o tej podmiance - i o politycznych powiązaniach ludzi stojących za NowoczesnaPL i za Panem Petru.
  (Pan Petru to były doradca wicepremiera (wtedy) Balcerowicza - a obecnie przedstawiciel "świata wielkich finansów" (pracuje dla banków) - czyli potężnych banków i instytucji finansowych żerujących na społeczeństwach)
  Piszę o tym dlatego, że to jest SKUTECZNE jak się okazuje! I teraz waży się przyszłość tej ustawki jaką jest NowoczesnaPL!
  System już zareagował - i zmienił taktykę - odkąd w sieci rozpowszechniły się informacje, że "partia Balcerowicza" to podmianka - zapadła najwyraźniej decyzja, że lepiej SCHOWAĆ prawdziwych ojców założycieli (czyli Balcerowicza i Frasyniuka - a podobno jeszcze Olechowski tam się kręcił) przed opinią publiczną!!!
  W tej chwili od kilku dni Pan Petru robi w mediach wszystko żeby odciąć się od kompromitujących nazwisk Balcerowicza, Frasyniuka i Olechowskiego - i zbagatelizować fakt, że jeszcze do niedawna to właśnie nazwiska Petru, Balcerowicz i Frasyniuk były podawane do publicznej wiadomości jako lokomotywy sprawcze tej "niby-nowej" siły politycznej.
  Krótko mówiąc - nasz wspólny wysiłek w internecie obnażający prawdę o podmiance szyldów partyjnych i podstawionej przez establishment III RP platformie-bis pod nazwą "NowoczesnaPL" - zmusił tych co pociągają za sznurki do zmiany planów i strategii...
  ..a więc stracili inicjatywę !!!
  I nie możemy tego zmarnować - trzeba iść za ciosem - teraz jest czas na obalenie systemu poprzez POKAZYWANIE PRAWDY o ich metodach działania (podmiance partii) obłudzie i hipokryzji...
  Apeluję więc do wszystkich - zalejmy sieć prawdą i faktami o "nowej" inicjatywie establishmentu jaką jest platforma ratunkowa "NowoczesnaPL" - która w założeniu ma przejąć elektorat skompromitowanej PO.
  Nie możemy do tego dopuścić, żeby nasi rodacy, którzy uwierzyli kiedyś Platformie (czyli Olechowskiemu i Tuskowi) po raz kolejny zostali oszukani przez to samo środowisko cwaniaków!
  Tylko błagam - OSTRZEGAJMY bliźnich po bratersku, z troską - a nie po chamsku, z wyzwiskami!
  Wszyscy rodzimy się i byliśmy kiedyś lemingami - pamiętajmy o tym!zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  bzdury czytasz i bezmyślnie wklejasz

  Rob (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3 / 6

  kłamstwa i teorie spiskowe

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  nowoczesna.pl

  bgdz (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 14 / 3

  Panie Petru, skoro pan już twierdzi, że na nic ma pieniędzy,to co pan chce zaproponować obywatelom - czyli nic.To znaczy, że nic pan nie zrobi, nic pan nie zmieni,będzie pan trwał tak jak...rozwiń całość

  Panie Petru, skoro pan już twierdzi, że na nic ma pieniędzy,to co pan chce zaproponować obywatelom - czyli nic.To znaczy, że nic pan nie zrobi, nic pan nie zmieni,będzie pan trwał tak jak platforma, podwyżki,premie, nagrody, dla swoich.Dla obywateli nic. Panie Petru dziękujemy panu, a jeszcze jak dojdzie Balcerowicz, Olechowski, Frasyniuk, to będzie jeszcze gorzej jak jest. Oni już rządzili, im obywatele już podziękowali,niech siedzą tam gdzie siedzą, a Polskę i Polaków zostawią w spokoju.zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  nowoczesna.pl

  gość (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1 / 2

  a może tobie teraz już podziękujemy!!!:-)

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Zmiany? Dobre sobie!

  piterus (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 15 / 2

  No to patrzcie: KLD -> UD -> UW -> PO -> N.PL - ci sami ludzie, te same twarze. Tyle w temacie polskiej polityki.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  DO ROBOTY!

  bi (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 7 / 10

  Nareszcie głos rozsądku! Słowem może jest nadzieja. Mam nadzieję, że będziecie przedstawiać światopogląd co najmniej neutralny względem kościoła! I wtedy mnie macie! Trzymam kciuki i pozdrawiam ;))


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  nowoczesna.pl

  bgdz (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 12 / 2

  Balcerowicz, Olechowski, Frasyniuk już rządzili, i co wyszło, doprowadzili społeczeństwo do nędzy, a kraj do upadku. Nie chcę powtórki z historii.Ci panowie niech odejdą do lamusa, i niech nie...rozwiń całość

  Balcerowicz, Olechowski, Frasyniuk już rządzili, i co wyszło, doprowadzili społeczeństwo do nędzy, a kraj do upadku. Nie chcę powtórki z historii.Ci panowie niech odejdą do lamusa, i niech nie szkodzą więcej Polsce.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  DJB

  DJB (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 7 / 14

  Czas na ludzi rozumiejących skąd się bierze dobrobyt społeczeństw. Dlatego popieram tę inicjatywę.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Zakładajci ta partię jak najszybciej

  Adam (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 6 / 14

  Czekam na taka inicjatywę, która w końcu wprowadzi uczciwe i niskie podatki, skasuje wszelkie przywileje i zrobi porzadek z bur.delem w ustawie podatkowej i nie tylko. To miała zrobić PO, no ale...rozwiń całość

  Czekam na taka inicjatywę, która w końcu wprowadzi uczciwe i niskie podatki, skasuje wszelkie przywileje i zrobi porzadek z bur.delem w ustawie podatkowej i nie tylko. To miała zrobić PO, no ale obiecanki cacanki, a cieple posadki lepsze od jakichkolwiek reform. Zawiodłem się na PO i nie chodzę na wybory bo nie mam na kogo głosować. Na pewno będziecie mieli wielu wyborców i pewne miejsce w sejmie !!! zwiń

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Nie przegap

  Wideo