Nowoczesna „zjada” Platformę [WIDEO]

  Nowoczesna „zjada” Platformę [WIDEO]

  Włodzimierz Knap

  Dziennik Polski 24

  Aktualizacja:

  Dziennik Polski 24

  Nowoczesna ma kompetentne posłanki
  1/2
  przejdź do galerii

  Nowoczesna ma kompetentne posłanki ©Fot.piotr smolinski

  Polityka. Partia Ryszarda Petru staje się główną siłą rywalizującą z PiS. Czy Platforma może ten trend odwrócić? Już widać, że będzie jej trudno.
  PO w batalii z PiS zastępuje Nowoczesna. Stronnictwo Ryszarda Petru umiejętnie wykorzystuje szanse, które dostaje od politycznych konkurentów. Eksperci podkreślają jednak, by nie skazywać PO na pożarcie. Dr Jarosław Flis, socjolog z UJ, przypomina, że ta partia ma silne struktury w całym kraju. Od miesięcy jednak grzęźnie.

  WIDEO: Sondaż: PiS utrzymuje poparcie, Nowoczesna mocno w górę

  Źródło: TVN24/x-news

  - Strachu przed Nowoczesną nie czujemy, ale jesteśmy zajęci uporządkowywaniem własnych szeregów, nie mamy wyraźnego przywódcy.
  To poważnie nas osłabia - przyznaje Józef Lassota, poseł PO. Lassota nie kryje też tego, że Nowoczesna ma dobrze przygotowanych posłów i lidera z prawdziwego zdarzenia. - Kiedy uporamy się z wyborem szefa, którym najpewniej zostanie Grzegorz Schetyna, ruszymy z kopyta. Schetyna nie będzie ustępował Petru, a na polu organizacyjnym będzie skuteczniejszy.

  Zanim jednak PO upora się sama ze sobą, Nowoczesna może być już hen daleko. Zwłaszcza że Petru nie jest sam. Celnie punktują inni posłowie tej partii. Przemawiają zwykle klarownie, merytorycznie, ciekawie, są za pan brat z nowoczesnymi technikami przekazu.

  Jerzy Meysztowicz, poseł Nowoczesnej z Krakowa, jest przekonany, że jego stronnictwo utrzyma pozycję lidera nie tylko wśród formacji opozycyjnych, lecz też z czasem wyraźnie wyprzedzi w sondażach PiS. Wzrost notowań Nowoczesnej i spadek PO jest, w jego ocenie, skutkiem też tego, że jego formacja nie była uwikłana w osiem lat rządzenia. - Ten fakt bardzo nam pomaga - stwierdza Meysztowicz. Taki sam sąd ma Lassota.

  - Jesteśmy również beneficjentami faktu, że nadal trwa jałowy spór między PO a PiS. Wielu ludzi ma go dość i chce wyjść z tej matni. Stanowimy dla nich alternatywę, m.in. dlatego, że nasi posłowie miejsca w Sejmie nie zawdzięczają szefowi partii, ale dokonaniom zawodowym - mówi Meysztowicz.

  - Nowoczesna zyskuje nie tylko dzięki temu, że PO płaci rachunek za okres rządzenia, za brak charyzmatycznego lidera, ale też umiejętnie wykorzystuje słabości PiS polegające na rozminięciu się teorii głoszonej przed wyborami z powyborczą praktyką - twierdzi Marcin Duma, prezes sondażowni IBRiS. - Nowoczesna mieni się obrończynią wolności i demokracji przed zakusami PiS i na tym polu nie ma dziś godnego siebie rywala.

  Dr Olgierd Annusewicz, psycholog i socjolog polityki z UW, radzi pamiętać, że mniej więcej co druga osoba, która oddała głos na PiS w ostatnich wyborach, nie jest do tej partii przywiązana. - Ci wyborcy teraz najczęściej wskazują na Nowoczesną jako formację, którą popierają, bo wydaje się im najskuteczniejsza. Ale z czasem oni mogą odejść od Nowoczesnej, bo to tzw. wyborcy wahający się - mówi dr Annusewicz. - Nowoczesna żywi się również dotychczasowymi zwolennikami PO - dodaje. Prof. Henryk Domański, socjolog z PAN, prognozuje, że partia Petru przynajmniej przez najbliższe miesiące będzie zwiększać przewagę nad Platformą: - Kiedy natomiast PO uporządkuje sprawy wewnętrzne, oba ugrupowania będą skazane na współpracę, która z czasem może zaowocować zjednoczeniem. Ale to Ryszard Petru będzie wtedy dyktował warunki Grzegorzowi Schetynie.

  Józef Lassota nie wyklucza połączenia obu formacji. Niemal identyczne słowa wypowiada Tomasz Siemoniak, kontrkandydat Schetyny w walce o kierowanie PO. Również Schetyna wyraża chęć bliskiej współpracy obu partii i ich środowisk politycznych.

  Przywódcy Nowoczesnej są tu ostrożni. - Chcemy być konstruktywną opozycją, która popierać zamierza każde dobre rozwiązanie, niezależnie od tego, kto będzie jego autorem - zapewnia poseł Meysztowicz.

  PO najgorzej od 12 lat
  Nowoczesną niecałe dwa miesiące temu w wyborach poparło 7,6 proc. głosujących. Ten wynik przełożył się na 28 mandatów w Sejmie. PO dostała 24,1 proc., głosów i 138 mandatów.

  Od miesiąca Nowoczesna wyprzedza w sondażach PO. I niemal z każdym sondażem uzyskuje coraz większą przewagę. W najnowszych badaniach TNS, Millward Brown i IBRiS stronnictwo Ryszarda Petru uzyskuje od 28 do 31 proc., zajmując drugie miejsce lub nawet pierwsze, przed PiS. Notowania Platformy pikują. Dziś sięgają około 14 proc., czyli są najniższe od ponad 12 lat. (K.W.)


  Czytaj treści premium w Polsce Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (31)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Petru klamca

  bbn (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  Projektów ustaw – 0, wniosków o przerwę 120. Tak „ciężko” pracuje w Sejmie Nowoczesna. Wiecej na niezalezna.pl

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Taka resturacja

  Karol (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  Nowe PO zjada stare PO - na koniec będzie z tego wielka k.pa
  Wyborcy nowoczesnej to zjedzą z okrzykiem "za ojczyznę" "brońmy demokracji"
  Smacznego.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Smacznego!

  dietetyk pospolity (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2

  Smacznego! Guten Appetit!

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  "Nowoczesna "zjada" Platformę

  and (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3

  mówiłem, że .N to gównozjady?

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  zdziś

  Petru i wszystko jasne . (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2

  To oczywiste , że Petru ma zastąpić POpaprańców . To tak jak wypalała się Unia Demokratyczna , powstała Unia Wolności , że niby nowa i świeże bułeczki , że będzie coś nowego . Nic z tych rzeczy ....rozwiń całość

  To oczywiste , że Petru ma zastąpić POpaprańców . To tak jak wypalała się Unia Demokratyczna , powstała Unia Wolności , że niby nowa i świeże bułeczki , że będzie coś nowego . Nic z tych rzeczy . Potem ludzie przestali lubić UW to powstała Platforma z POpaprańcami . Teraz jest Petru . Sprzedawczyk . Sprzedałby swoją matkę , a co dopiero Polskę . Ci co pociągają za sznurki nie zmienili się . Na pewno nie są przyjaciółmi Polski . zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Grudzień

  Katarzyna (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 5 / 1

  Po to by w grudniu 2015 roku mogły odbyc sie demonstracje to INNEGO grudnia gineli robotnicy walcząc o demokrację i suwerenność . Czy jeszcze pamietacie o tym spacerowicze z bombowej manifestacji w...rozwiń całość

  Po to by w grudniu 2015 roku mogły odbyc sie demonstracje to INNEGO grudnia gineli robotnicy walcząc o demokrację i suwerenność . Czy jeszcze pamietacie o tym spacerowicze z bombowej manifestacji w Warszawie?????????? TERAZ ROBICIE TO ZA CUDZE PIENIĄDZE! HAŃBA WAM ZA TO. zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Jak pokonać PO?

  gość (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 5

  Jak pokonać PO? To proste. Wystarczy postawić w Sejmie budkę z piwem. Tylko tego brakuje "platformie opętanych" awanturników o wszystko, czyli o NIC!

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  KOD , to targowica 2015

  sos (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 7

  To, co wyprawia Petru et consortes , to dopiero zagrozenie . Teraz ewidentnie widac kto , kim jest , mimo totalnej propagandy . Jak ktos powiedzial - targowica sie szykuje .

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  zeby jeszcze

  choc za grosz (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 6

  rozumu mieli

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Hrabia Petru, herbu FSB.

  Trzeba mu wręczyć "wizytówkę" Putina (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 6

  znalezioną w CEK.


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  hrabia

  co z kasy narod (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 6

  obrabia.


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Czy rydzyk już uratował przemysł stoczniowy?

  No uratował przemysł stoczniowy? (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1 / 3

  Uratował ?

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  hrabia pierdu

  herbu (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3

  pierdu, obszczymurki i szczynuki

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Nie przegap

  Wideo