Nowoczesna PL przedstawiła swój program. Chce odróżnić się od innych partii

Leszek Rudziński AIP
18.07.2015 warszawa Teatr Imka<br>kongres programowy nowoczesnej .
18.07.2015 warszawa Teatr Imkakongres programowy nowoczesnej . Piotr Smolinski
Obywatel w centrum zainteresowania, brak obietnic bez pokrycia, wykorzystanie ludzkiego potencjału i obywatelskość - to cztery najważniejsze punkty partii Nowoczesna PL, które przestawiła w sobotę na kongresie w warszawskim teatrze IMKA.

Już po godz. 10.00 zaczęli zbierać się pierwsi uczestnicy kongresu. Na jeszcze pustej sali przedsiębiorcy, w tym lider partii Ryszard Petru oraz osoby "z widowni", które wystąpiły publicznie ćwiczyli swoje przemówienia. Godzinę później sala się zapełniła i rozpoczął się kongres. Podobnie jak w poprzednich odsłonach wystąpień lidera Nowoczesnej nie zabrakło światła ultrafioletowego i efektów dźwiękowych, budujących charakter doniosłości wydarzenia. Ciekawym elementem była ściana, na której sympatycy ugrupowania przyklejali karteczki z postulatami programowymi.

Partia przedstawiła w siedmiu blokach programowych swoje cztery podstawowe założenia: obywatel w centrum zainteresowania (wszystko robić dla obywatela, nie dla ekspertów i sondaży), żadnych głupich obietnic (tylko realne recepty na poprawę sytuacji w kraju), wykorzystanie ludzkiego potencjału (założenie, że nie stać Polski na to, żeby marnować ludzkie talenty), obywatele muszą się włączyć do zmieniania kraju.

- Nasze stowarzyszenie powstało na fali sprzeciwu wobec starych partii, wobec stagnacji. Chcemy zmieniać Polskę na lepsze. Polacy maja dosyć afer i niezrealizowanych obietnic - oznajmił szef Nowoczesnej Ryszard Petru.

Lider partii powiedział, że program ugrupowania będzie składał się z trzech filarów: racjonalności, odpowiedzialności i wolności. Jednocześnie oznajmił, że powstał on na bazie półtoramiesięcznych konsultacji społecznych, w których wzięło udział 20 tys. obywateli. - Nie godzimy się na czwartą RP z Grecją w tle, a z drugiej strony na bylejakość. Nie zgadzam się z tymi, którzy uważają, że Polakom wystarczy ciepła woda w kranie i z tymi, którzy chcieliby wszytko rozdać. Politycy którzy rządzą od 10 lat nic nowego nam mnie zaoferują - stwierdził Petru. Zachęcił także, podobnie jak dzień wcześniej Platforma Obywatelska, do zgłaszania swoich postulatów za pośrednictwem strony internetowej. Po raz kolejny podkreślił, że jest przeciwnikiem finansowania partii z budżetu państwa.

Zaapelował do Polaków, aby nie głosowali na PiS i PO, bo pod ich rządami Polska skończy jak Grecja. Mówił, że jego program jest także alternatywą dla programu wyborczego Pawła Kukiza. - Starym partiom już dziękujemy. Tylko my możemy sprawić, żeby Polakom żyło się tak, jak Niemcom - mówił Petru.

Po zakończeniu konwencji lider partii w rozmowie z dziennikarzami wyraził przekonanie, że jego ugrupowanie jest w stanie zdobyć w tegoroczny wyborach parlamentarnych ponad 20 proc. głosów. - W Polsce wszystko jest możliwe, tylko trzeba chcieć - oznajmił szef Nowoczesnej.
Podczas konwencji głos zabierali kolejno eksperci z różnych dziedzin, m.in. ekonomiści, prawnicy, przedstawiciele edukacji i sztuki. Wyjaśniali jak wyglądają założenia programowe partii.

Prezydent Nowej Soli i wiceprzewodniczący stowarzyszenia Nowoczesna Waldim Tyszkiewicz mówił o kadencyjności polityków, która nie trwałaby dłużej niż dwie kadencje. - Czy ktoś kto jest przez 30 la w Sejmie czuje potrzeby Polaków? Chyba nie - pytał retorycznie.

Ekonomista dr Marek Radzikowski apelował o uproszczenie przepisów dotyczących działalności gospodarczej i zmniejszenie biurokracji. - Zlikwidujemy niepotrzebne koncesje, pozwolenia i recesje - mówił. Zadeklarował "wprowadzenie liberalizacji" takich rynków jak energetyka, transport, komunikacja oraz obniżenie podatków. Powiedział, że Nowoczesna PL będzie wspierała wszystkich przedsiębiorców, ale głównie skoncentruje się na firmach rodzinnych oraz małych i średnich przedsiębiorstwach, bo jego zdaniem są one w najtrudniejszej sytuacji. Oznajmi, że partia będzie dążyć do współpracy środowiska naukowego ze środowiskiem biznesowym w celu budowania polskiej myśli technicznej i rozwijania dobrobytu.
Joanna Scheuring-Wielgus, kreatorka kultury i polityk przekonywała, że jakość kultury wpływa na gospodarkę, kreatywność, innowacyjność obywateli i państwa oraz, że należy zwiększyć wydatki na kulturę i jej promocję za granicą. - Należy odpolitycznić kulturę. Nie może być tak, że osoby decydujące o kulturze są z nadania partyjnego. Trzeba przekonać przedsiębiorców, że kultura się nie tylko liczy, ale i opłaca - mówiła Scheuring-Wielgus.
Joanna Schmidt, członkini zarządu Nowoczesna PL mówiła o potrzebie wzmocnienia doradztwa zawodowego w szkołach - już na etapie gimnazjum, a także ujednoliceniu programu edukacyjnego w zakresie nauczania jeżyka angielskiego. Pojawił się postulat zrezygnowania z lektora w filmach anglojęzycznych transmitowanych w telewizji i zastąpienia go napisami, co miałoby ułatwić "osłuchanie się" z językiem angielskim. Joanna Schmidt apelowała także, m.in. o promowanie szkół zawodowych i kierunków technicznych oraz rozdzielenie funkcji dydaktyków i naukowców. - Nie każdy naukowiec jest dobrym dydaktykiem i odwrotnie. Badania naukowe nie powinny odbywać się kosztem poświęcania czasu na działalność dydaktyczną - tłumaczyła Schmidt.

Adam Kądziela z Forum Młodych Lewiatan przekonywał, że płaca minimalna powinna być uzależniona od regionalnych uwarunkowań. O jej wysokości nie może natomiast decydować płeć, ale kompetencje. - Chcemy jednego sprawiedliwego systemu emerytalnego bez przywilejów, aby wszyscy byli równi, tak jak jest to zapisane w konstytucji - mówił Kądziela. Oświadczył, że Nowoczesna PL chce zaproponować program "Start młodych", który ułatwi młodym ludziom usamodzielnianie się poprzez łatwiejszy start na rynku pracy, ułatwienie wynajmu mieszkania, czy rozwiązania zmniejszające obciążenia finansowe.
Po zakończeniu wystąpień wszystkich specjalistów na telebimie pojawił się Guy Verhofstadt, przewodniczący partii liberalnej w Parlamencie Europejskim i były premier Belgii, który wyraził swoje poparcie dla Ryszarda Petru i działalności Nowoczesnej.
Na koniec, tuż po krótkiej przerwie kawowej, zorganizowano hyde park, gdzie każdy mógł skomentować program partii i dodać do niego swoje propozycje.

FLESZ: Polacy żyją krócej. Co nas zabija?

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 78

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

d
dzylis

Petru Ciaucescu,ja,jako Polak,widzac twoje pajacowanie,to wielkie,gigantyczne,lewackie oszystwo,ktorego jestes uosobieniem,najbardziej bym sobie zyczyl,zebys ty,ze swoja kochanka,wiesz ktora,oraz tymi wszystkimi zboczencami,zebyscie postanowili wedlug waszego nowego programu UBeckiego,wyemigrowac do kacapowa.To by mnie ucieszyli bardzo.Co by mnie ucieszylo jeszcze bardziej?To,gdybyscie wzieli razem z wami tych waszych zboczencow z lgbt,UBekow terroryzujacych spoleczenstwo polskie po ulicach miast,agentow WSI,cala POlszewicka bande zlodzieji,klamcow,oszczercow,zdrajcow i mordercow z Klamacz-Kopacz i Szrekiem,Obywateli UB,zielonych,prostytutke komunistyczna PSL,SLD,zydowska gazete dla Polakow,pana Lisienke i wszystkich pozostaych harcownikow z lewizny.Taki program ucieszylby mnie najbardziej.

d
dzylis

Petru Ciaucescu,ja,jako Polak,widzac twoje pajacowanie,to wielkie,gigantyczne,lewackie oszystwo,ktorego jestes uosobieniem,najbardziej bym sobie zyczyl,zebys ty,ze swoja kochanka,wiesz ktora,oraz tymi wszystkimi zboczencami,zebyscie postanowili wedlug waszego nowego programu UBeckiego,wyemigrowac do kacapowa.To by mnie ucieszyli bardzo.Co by mnie ucieszylo jeszcze bardziej?To,gdybyscie wzieli razem z wami tych waszych zboczencow z lgbt,UBekow terroryzujacych spoleczenstwo polskie po ulicach miast,agentow WSI,cala POlszewicka bande zlodzieji,klamcow,oszczercow,zdrajcow i mordercow z Klamacz-Kopacz i Szrekiem,Obywateli UB,zielonych,prostytutke komunistyczna PSL,SLD,zydowska gazete dla Polakow,pana Lisienke i wszystkich pozostaych harcownikow z lewizny.Taki program ucieszylby mnie najbardziej.

W
Wiesław Niesiobędzki

Program bardzo ambitny, ale jednocześnie konieczny. Wielu będzie przeciw, gdyż jego realizacja zmusi ich do życia na własny koszt i z pracy własnych rąk, a tego oni nie potrafią i co gorsza nie mają zamiaru robić.

W
Wiesław Niesiobędzki

Program bardzo ambitny , ale przecież konieczny do tego, żeby Polska wyszła z cienia azjatyckiej Rosji, Turcji i Węgier, dlatego też bardzo trudny do wykonania, właśnie dlatego, że taki ambitny i taki konieczny, gdyż znajdzie się legion takich patriotów, którzy będą przeciwni, albowiem w wyniku realizacji programu Nowoczesnej, będą musieli dię utrzymywać z włansej pracy, a tego oni anie nie potrafia ani nie chcą.

m
mania z gór

Macie zmęczone i złe twarze,nie jesteście politykami,tylko babami które chcą za wszelką cenę zaistnieć w świecie polityki-w porannych wywiadach w ulubionej TV wyglądacie na wyrzucone z domu przez wściekłych mężów.Baby-do garów!mówi do was kobieta która wykonuje ciężki męski zawód od 45 lat i jest zawsze w pracy uśmiechnięta.Kłamiecie bo jesteście nieszczęśliwe.Wróćcie do skarpetek,dzieci,prania i gotowania-politykę zostawcie chłopakom,drogie paprotki!!!!

m
mb20

Kolejne łgarstwa, ale czego można spodziewać się po wypierdkach balcerowicza ? Szkoda tylko, że duża część naszego społeczeństwa to bezprzykładni durnie i oni pewnie to kupią.

A
AAA

jeden z punktów programu-poszerzyć kompetencje dyrektorów szkół- jest bardzo nietrafiony. Pracyję w szkole , więc wiem. Dyrektorzy i tak mają za duże uprawnienia. Co roku z okazji Dnia Edukacji N. rozdzielają nagrody według własnego widzimisię i nie jest to oparte o merytoryczne osiągnięcia nauczycieli.Mają swoją kadrę "swojaków/ kumpli" i tak się kumplują co roku. To samo z dodatkami motywacyjnymi- rozdają swoim najbliższym. Polską szkołę zżera korupcja, a Pan chce jeszcze rozdawać przywileje bandzie mafiozów w edukacji. Jeżeli starczy mi sił, to będę walczyć , żeby odebrać dyrektorom wszystkie pieniądze, które dostają do łapy i z których nikt ich nie rozlicza, bo atmosfera w Polskiej szkole jest patologiczna,i pełna kurupcji.

I
Iperyt

Co nie zmienia tego że dostają kilkukrotnie wyższą niż ciężko pracujący robotnik

o
obywatel

nie wiem czy chciał byś zapieprzać w tym syfie pod ziemią, jak ci się wydaję że mają tak dużo to idź i spróbuj, i popatrz na to z innej perspektywy, a potem wrócimy do tematu

o
obywatel

strach obleciał, że coś zdziałają i skończy się niekończąca się opowieść polityczna???

e
emce222

Sztuczny twór wytworzony tylko w wyłącznie jako koło ratunkowe dla Platfusów aby mogli zrobić koalicję i bruzdzic Kaczynskiemu

e
emeryt

gorzej gdyby Nowoczesna była przebranym PISem

e
emeryt

Tylko Nowoczesna ma jasno określony, zrozumiały i wyobrażalny bez fikcji program. Jestem za.

e
emeryt

Tylko Nowoczesna ma jasno określony, zrozumiały i wyobrażalny bez fikcji program. Jestem za.

K
Konrad

Petru,Balcerowicz i inne POwskie złodziejskie mordy

Dodaj ogłoszenie