Nowoczesna ogłasza program. Petru: Chcemy ograniczenia władzy prezydenta i liczby kadencji u posłów

Maciej Deja AIPZaktualizowano 
Nikt inny za nas tego nie zrobi” – to hasło przewijało się najczęściej podczas konwencji programowej .Nowoczesnej. W budynku znajdującym się przysłowiowy rzut beretem od siedziby Prawa i Sprawiedliwości, politycy najmłodszej partii w parlamencie składali odważne deklaracje. – Jestem pewien, że wygramy następne wybory. A wtedy postawimy przed Trybunałem Stanu Beatę Szydło i Andrzeja Dudę. Za łamanie konstytucji – zapowiadał Ryszard Petru.

Drugi dzień konwencji programowej .Nowoczesnej przypomniał zeszłoroczne spotkania wyborcze partii. Spotkanie w warszawskim Torwarze było zresztą przypominane przez członków partii Joannę Scheuring-Wielgus i Pawła Rabieja. – Te 276 karteczek z pomysłami, które wtedy od państwa dostaliśmy, posłużyło do powstania naszego programu – mówili, przypominając także podstawowe wartości, którymi kierują się ludzie .Nowoczesnej. W pełnej sali, przy migających światła, głośnej muzyce i show w amerykańskim stylu, politycy zaprezentowali główne założenia swojego programu. Rozpoczął przewodniczący partii, Ryszard Petru.

– Nowoczesna powstała, by realizować marzenia. I zrealizujemy je – zapowiadał Ryszard Petru, dzieląc się przekonaniem, że jego partia wygra w kolejnych wyborach. – Wtedy postawimy przed Trybunałem Stanu Beatę Szydło i Andrzeja Dudę. Za łamanie konstytucji – powiedział lider .Nowoczesnej, obiecując, ze po zwycięstwie „rozgonią sitwę kolesi, którzy psują Polską”. Petru zapowiedział również, że jego ugrupowanie będzie przyjazne przedsiębiorcom, którzy jego zdaniem są „kluczem dla zdrowej gospodarki”. – Sprzeciwiamy się traktowaniu przedsiębiorców jak dolnych krów – mówił.

– Nie damy wyprowadzić się z Unii Europejskiej. Nasz kraj się stacza. Tylko my możemy zatrzymać PiS. Nikt tego za nas nie zrobi – zapowiadał Petru, powtarzając nowe hasło partii. – Wolność, osobista i gospodarcza. Państwo przejrzyste, służące obywatelom. Silna Polska w sercu silnej Europy – to nasz cel – przekonywał. Przewodniczący .Nowoczesnej ujawnił postulaty programowe w obrębie ustroju państwa, opowiadając się m. in. za systemem kanclerskim. – Chcemy ograniczenia władzy prezydenta i liczby kadencji u posłów do dwóch – zapowiadał Petru, z podobnymi postulatami występując w kontekście samorządowcy. – To po to, by nie powstawały lokalne sitwy – wyjaśniał, zapowiadając także likwidację urzędów wojewódzkich i zmniejszenie liczby urzędników.

Pozostałe zapowiedzi, dotyczące zdrowia, systemu prawnego, edukacji, gospodarki, kultury przedstawili posłowie .Nowoczesnej.

Jako pierwsza głos zabrała posłanka Kamila Gasiuk - Pihowicz. Po ostrej krytyce rządów PiS i prezydentury Andrzeja Dudy przedstawiła plany zmian, jakie jej partia zamierza wprowadzić w systemie prawnym. Niezależność sądów i Trybunału Konstytucyjnego oraz poszerzenie władzy premiera to główne założenia, które – jak powiedziała posłanka – pomogą zbudować „stabilne, uporządkowane i nowe państwo”. Prawniczka Gasiuk – Pihowicz zapewniła, że Nowoczesna będzie „lepiej bronić agresji i nienawiści wobec słabych”.

Szef sejmowej Komisji Gospodarki i Rozwoju Jerzy Meysztowicz podkreślał, że dla lepszego funkcjonowania małych przedsiębiorstw niezwykle ważne jest ograniczenie biurokracji. Meysztowicz zapowiedział też zlikwidowanie podatku handlowego i obniżenie stawki CIT do 16 procent.

Krytyk teatralny Krzysztof Mieszkowski przypominał o ważnej roli kultury w życiu każdego Polaka. Jak powiedział, „zapewniają one każdemu wolność”. W ocenie Mieszkowskiego obecne sztuki emitowane m.in. w Teatrze Telewizji na antenie TVP są „tandetą i grafomanią, a my jesteśmy tego ofiarami”. Zaapelował, by Polacy wykazywali większe zainteresowanie kulturą: częściej czytali dzieciom książki, chodzili do filharmonii, czy odwiedzali teatry. Zdaniem krytyka, „sztuka poradzi sobie bez demokracji, ale demokracja bez sztuki już nie”. Mieszkowski domaga się większych zarobków dla polskich artystów. Ma zamiar wspierać twórców kulturalnych, również w tych małych miastach. – Bez kultury stajemy się łupem dla totalitarnych rzemieślników. (...) Kultura to strefa wolności, musimy bronić kultury przed wpływami politycznymi – podsumował.

Poseł i lekarz Marek Ruciński zapowiedział profesjonalną i godną opiekę zdrowotną, zwłaszcza dla osób starszych. - Profilaktyka i powstrzymywanie chorób Polaków musi być na każdym etapie ich życia – oświadczył. Zdaniem lekarza najważniejszą „zmianą na lepsze” będzie chęć przywrócenia przez Nowoczesną leczenia metodą in-vitro. Ruciński zapowiedział też stworzenie lepszych warunków pracy dla rezydentów i młodych lekarzy, by nie musieli wyjeżdżać za granicę.
Obietnice wygłaszane przez polityków były przerywane radosnymi okrzykami i oklaskami tłumu.

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 33

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

i
i

tylko PiSuaru

N
Nowoczesny

PiS to Partia Polski. Nowoczesna to partia Sorosa masona, czciciela Lucyfera. Nowoczesmość po twojemu Pierdu, to wymiana ludzi w Europie na semitów z bliskiego wschodu.

G
Gość

Partia "Nowoczesna" szuka swojego miejsca na scenie politycznej,pozyskuje działaczy,prezentuje poglądy i proponuje cele,do których chce dążyć wraz z wyborcami. Czy będzie stanowić trwały element polskiej sceny politycznej,czas pokaże. Mają młodych,dobrze wykształconych polityków,czyli szansa na sukces jest. Resztę wskażą wyniki wyborów za 3 lata.

B
Brzeszczot

O takich ludziach nie piszą poważne polskie dzienniki. Szkoda czasu, papieru i stron w internecie.

G
Gość

Ograniczenie władzy prezydenta na rzecz kogo. Sami powiedzieli, że na rzecz premiera. A przecież premier nie jest wybierany przez naród w bezpośrednich wyborach (jak prezydent, Sejm czy Senat), więc nie jest przedstawicielem narodu. Taka koncepcja to nie demokracja, lecz DYKTATURA PREMIERA. Już obecnie premier ma zbyt wiele władzy i powinno być jej ograniczenie na rzecz Sejmu, Senatu i Prezydenta RP (gdyby ode mnie zależało, ja bym w ogóle zlikwidował urząd premiera, gdyż na całym świecie premierzy to najgorsi wrogowie ludów).

W
Wolny

Nie rządzi PO , to ograniczyć ilość kadencji dla posłów. Kiedy rządziła PO , to Petru myślał , że stołki posłów i senatorów będą zabrane przez nich na wieczność , jako wyposażenie do parku sztywnych. Powinna być ograniczona ilość kadencji posłów i senatorów , bo w trzeciej kadencji więcej spotkań przesypiają , zamiast myśleć o dobrych i skutecznych ustawach.

K
Kowalski

Tym wielkim biznesmenom dac do reki ,lopaty kilofy plugi traktory po 10 tys na rozpoczecie interesow.. Bardzo szczelnie nawet zeby Myszka nie mogla wyjsc -mur i druty na wysikosc 50m. na poligonie. PO8 latach zobaczymy jak sie dorobili .

K
Kowalski

No !! Teraz juz widzicie wszyscy Polacy! Przez 8 lat rzadzila PO z sedziami, prokuratorami i prostytutkami. I nie moga sie teraz rozstac.. Dozgonna milosc ..

G
Gość

A Petru w tym roku -zdal w koncu mature? Podobno mial poprawki- z histori i wiedzy o Polsce ..

t
turli tirli

Myszka Piehowicz Miki i Rychu Franku Petru to jacys niedouczeni.

R
Roderyk.

Już się gubię. Kto mądrzejszy? Gasiuk cz Petru. Góra stękała - mysz urodziła.

G
Gość

Kadencyjność władz wybieralnych może spowodować,że wyborcy poznają wartościowych obywateli,którzy w tym,dzisiejszym systemie nie mają szans, by zaistnieć.

Nowoczesna w programie nie przesadziła zbytnio,bo obiecanki kosztują budżet państwa wcale nie mało. PiS właśnie to przerabia i wszyscy się zastanawiają jak długo budżet podoła wydatkom.

P
Przestraszony

Najgorsze jak duren zglupieje---tylko spier,,,,c !

E
Ekspert

Przeciez ten gamon zaliczyl jedynie mature ,nic wiecej.. Nie ma nawet magistra--zadnego naukowego tytulu..Co najwyzej ma tytul--; oszusta i narodowego zdrajcy!!! no i -jolopa

ooooo

myszkach agresorkach z norek w bylych komyndach i komitytach

Dodaj ogłoszenie