Nowelizacja ustawy o Sądzie Najwyższym z poprawkami Senatu. Jak zagłosują PSL i Lewica?

Lidia Lemaniak
Lidia Lemaniak
W rozmowie z i.pl posłowie Krzysztof Paszyk i Anna Maria Żukowska wyjaśnili, jak PSL i Lewica zagłosują w Sejmie w sprawie senackich poprawek.
W rozmowie z i.pl posłowie Krzysztof Paszyk i Anna Maria Żukowska wyjaśnili, jak PSL i Lewica zagłosują w Sejmie w sprawie senackich poprawek. Adam Jankowski/Polska Press
We wtorek wieczorem Senat przyjął nowelizację ustawy o Sądzie Najwyższym. Senatorowie wnieśli 14 poprawek, które znacząco przekształcają przepisy noweli. W rozmowie z portalem i.pl posłowie Krzysztof Paszyk i Anna Maria Żukowska wyjaśnili, jak PSL i Lewica zagłosują w Sejmie w sprawie senackich poprawek.

Jak zagłosują PSL i Lewica?

Krzysztof Paszyk, poseł Polskiego Stronnictwa Ludowego – Koalicji Polskiej, wiceprzewodniczący sejmowej Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka pytany przez portal i.pl jak PSL zagłosuje w Sejmie w sprawie poprawek Senatu, powiedział, że decyzja jeszcze przed nami. – W przyszłym tygodniu odbędzie posiedzenie klubu i tam podejmiemy ostateczną decyzję – dodał.

– Mogę natomiast powiedzieć za siebie, że trudno mi sobie dzisiaj wyobrazić inny scenariusz, niż poparcie senackich poprawek. W końcu też współtworzymy większość senacką – podkreślił.

Krzysztof Paszyk wyjaśnił, że „co do zasadniczych, fundamentalnych kwestii, te poprawki są jakby powtórzeniem tego, czego osobiście bronił i zgłaszał w Sejmie”. – Chodzi o siedem lat stażu sędziów odpowiedzialnych za tzw. test bezstronności oraz kwestię Izby Karnej SN jako ciała właściwego w Sądzie Najwyższym za stworzenie systemu odpowiedzialności zawodowej sędziów. Poprawki Senatu to w zasadzie powtórzone rozwiązania z Sejmu, więc nie ma większych kontrowersji wobec nich – mówił.

Anna Maria Żukowska, posłanka Lewicy, wiceprzewodnicząca sejmowej Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka, powiedziała portalowi i.pl, że Lewica w Sejmie zagłosuje za senackimi poprawkami. – To są te same poprawki, które zgłaszaliśmy, więc zagłosujemy konsekwentnie za nimi – dodała.

Jaki jest cel nowelizacji ustawy o SN?

Sejm uchwalił nowelizację ustawy o Sądzie Najwyższym 13 stycznia. Według jej autorów – posłów PiS – ustawa ta ma wypełnić kluczowy „kamień milowy” dla odblokowania przez Komisję Europejską pieniędzy na KPO.

Zgodnie z nowelizacją w wersji uchwalonej w Sejmie sprawy dyscyplinarne i immunitetowe sędziów miałby rozstrzygać Naczelny Sąd Administracyjny, a nie jak obecnie Izba Odpowiedzialności Zawodowej SN. NSA ma przejąć także m.in. kompetencje do rozstrzygania tzw. spraw immunitetowych sędziów wszystkich sądów. Nowela przewiduje też zasadnicze zmiany dotyczące tzw. testu niezawisłości i bezstronności sędziego, którymi też miałby częściowo zajmować się NSA.

Co zmieniają poprawki Senatu?

Wniesione przez Senat poprawki znacząco przekształcają nowelizację ustawy. Zakładają one zniesienie Izby Odpowiedzialność Zawodowej Sądu Najwyższego i przeniesienie do Izby Karnej SN rozpatrywania spraw dyscyplinarnych m.in. sędziów, prokuratorów, adwokatów, notariuszy i radców prawnych. Zgodnie z tymi poprawkami, do Izby Karnej trafią także sprawy immunitetowe sędziów i prokuratorów.

Ponadto na mocy senackich poprawek, orzeczenia wydane przez poprzedniczkę Izby Odpowiedzialności Zawodowej – Izbę Dyscyplinarną SN – uznano by za nieważne i pozbawione skutków prawnych, a toczące się postępowania wszczęte w tej izbie zostałyby umorzone. Poprawki przewidują też niezwłoczne przywrócenie do orzekania wszystkich sędziów zawieszonych przez Izbę Dyscyplinarną na uprzednio pełnione stanowiska.

Zgodnie z poprawkami, uprawnionymi do orzekania ws. tzw. testów bezstronności byliby wyłącznie sędziowie posiadający co najmniej siedmioletni staż pracy w SN, czyli powołani przed reformą przepisów dotyczących ukształtowania KRS. W poprawkach zaproponowano, żeby z wnioskiem o przeprowadzenie takiego testu mogli wystąpić też poszczególni sędziowie, a nie tylko składy sędziowskie.

Polecjaka Google News - Portal i.pl
od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl