Nowelizacja prawa oświatowego to odpowiedź na szerszy problem? Rzymkowski zwraca uwagę na pytania w szkolnym konkursie

Lidia Lemaniak
Lidia Lemaniak
Wiceszef MEiN Tomasz Rzymkowski
Wiceszef MEiN Tomasz Rzymkowski Adam Jankowski / polska press
Udostępnij:
– Ten problem istnieje od lat. Nawet dzisiaj się pojawił, mianowicie dziś odbył się konkurs zwany olimpiadą, w której treści – można powiedzieć – w sposób zakamuflowany, przekazywały informacje o charakterze stricte politycznym, czy też dotyczącym bieżącego sporu politycznego. Treści te były mocno nacechowanych publicystyką. Pytanie w stylu „Prawo i Sprawiedliwość sprawuje kontrolę nad...” i wymieniono kilka organów konstytucyjnych państwa, nie mieści się w ramach zobiektywizowanego pytania albo nazywanie organu konstytucyjnego państwa „Trybunałem Konstytucyjnym Julii Przyłębskiej” również nie mieści się w ramach właściwie przeprowadzonego konkursu – mówi polskatimes.pl o nowelizacji prawa oświatowego wiceminister edukacji i nauki, Tomasz Rzymkowski.

W środę w Sejmie trwa sprawozdanie komisji o rządowym projekcie ustawy o zmianie ustawy – Prawo oświatowe oraz niektórych innych ustaw, zmierzającej do wzmocnienia roli kuratorów oświaty.

Zgodnie z rządowym projektem nowelizacji dyrektor szkoły lub placówki będzie miał obowiązek – nie później niż na 2 miesiące przed rozpoczęciem zajęć prowadzonych przez stowarzyszenia lub organizacje – uzyskać szczegółową informację o planie działania na terenie szkoły, konspekt zajęć i materiały wykorzystywane na oferowanych zajęciach, a także uzyskać pozytywną opinię kuratora oświaty dla działań takiej organizacji w szkole lub w placówce. Kurator ma 30 dni na wydanie opinii. Udział ucznia w zajęciach prowadzonych przez stowarzyszenia lub organizacje będzie wymagał pisemnej zgody rodziców niepełnoletniego ucznia lub pełnoletniego ucznia. Komisje sejmowe w ubiegłym tygodniu wprowadziły do projektu zapis wyłączający z tej procedury organizacje harcerskie.

Zgodnie z projektem, jeśli dyrektor szkoły lub placówki oświatowej nie zrealizuje zaleceń wydanych przez kuratora oświaty, będzie on mógł wezwać go do wyjaśnienia, dlaczego tego nie zrobił. Jeśli dyrektor nadal nie będzie realizował zaleceń, kurator może wystąpić do organu prowadzącego szkołę lub placówkę z wnioskiem o odwołanie dyrektora w czasie roku szkolnego, bez wypowiedzenia.

Opozycja projekt nazwała „lex Czarnek”. Ponadto opozycja twierdzi, że „kurator będzie się równało prokurator”.

W rozmowie z polskatimes.pl wiceminister edukacji i nauki, Tomasz Rzymkowski wyjaśnił, że „to jest absolutna bzdura”. – Rola kuratora sprowadza się, jeśli już pozostajemy w sektorze nomenklatury prawniczych zawodów, raczej do roli notariusza. Notariusz będzie badać to, czy strona najbardziej zainteresowana i upodmiotowienia na skutek nowelizacji ustawy Prawo oświatowe, czyli rodzice, wyrazili zgodę na to, aby ich dzieci, nad którymi zgodnie z polską Konstytucją sprawują pieczę, czy wyrazili zgodę na udział w zajęciach pozalekcyjnych w szkole. Kurator ma obowiązek zweryfikować to, czy rodzice wyrazili zgodę, czy powzięli wiedzę o tym, jaki jest program tych zajęć. Tutaj rodzice są podmiotem. Kurator nadzoruje właściwy przebieg procedury związanej z wejściem do szkół – mówił.

Wiceminister pytany, czy nowelizacja jest odpowiedzią na problem szerszy, które ministerstwo zauważyło, odpowiedział, że tak. – Ten problem istnieje od lat. Nawet dzisiaj się pojawił, mianowicie dziś odbył się konkurs zwany olimpiadą, w której treści – można powiedzieć – w sposób zakamuflowany, przekazywały informacje o charakterze stricte politycznym, czy też dotyczącym bieżącego sporu politycznego. Treści te były mocno nacechowanych publicystyką. Pytanie w stylu „Prawo i Sprawiedliwość sprawuje kontrolę nad...” i wymieniono kilka organów konstytucyjnych państwa, nie mieści się w ramach zobiektywizowanego pytania albo nazywanie organu konstytucyjnego państwa „Trybunałem Konstytucyjnym Julii Przyłębskiej” również nie mieści się w ramach właściwie przeprowadzonego konkursu – wyjaśnił. Tomasz Rzymkowski dodał, że „takich konkursów, jak ten konkretny przebiegał, gdyby ustawa już wcześniej obowiązywała, nie byłoby w polskiej szkole”.

Od jutra kwarantanna zostaje skrócona

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie