Nowe życie starych teatrów

Redakcja
mat. prasowe
Ponad 7 miliardów przeznaczonych na 149 projektów: lubelskie dobrze korzysta z unijnych środków

Finansowany z udziałem Funduszy Europejskich program Infrastruktura i Środowisko to największy program pomocowy w historii całej Unii - więcej piszemy o tym poniżej. W województwie lubelskim do końca czerwca tego roku w jego ramach przyznano dofinansowanie 149 projektom, z których 28 zostało już zrealizowanych. Łączna ich wartość to ponad 6,6 mld zł, a kwota dofinansowania z budżetu unijnego wyniosła ponad 4,26 mld zł. Beneficjantami, czyli podmiotami, które składały wnioski i realizowały projekty, są liczne gminy, szpitale, ZOZ-y, przedsiębiorstwa, uniwersytet i inne jednostki, ale realne korzyści z nich odczuwają zarówno mieszkańcy Lubelszczyzny jak i odwiedzający region goście. Najwięcej projektów unijnych związanych było z inwestycjami w gospodarkę ściekami i odpadami. Dzięki unijnemu dofinansowaniu w nowe sieci kanalizacyjne i wodno-ściekowe oraz nowoczesne składowiska odpadów wzbogaci się kilkadziesiąt gmin: Lublin, Hrubieszów, Adamów, Zamość, Łabunie, Biłgoraj, Biała Podlaska, Końskowola, to tylko kilka z długiej listy przykładów. Łącznie w gospodarkę ściekami oraz odpadami zainwestowano ponad 1,4 mld zł. Najbardziej kosztowne są oczywiście inwestycje w infrastrukturę transportową - wartość pięciu projektów z tego obszaru, których realizacja nie została jeszcze zakończona, przekracza 4,2 mld zł. Ponad 140 mln zł przeznaczono natomiast na ochronę zdrowia, a większość tej kwoty pokryła koszty zakupu nowoczesnego sprzętu medycznego i ratowniczego.

Program Infrastruktura i Środowisko to jednak także inwestycje w ośrodki kultury i zachowanie dziedzictwa kulturowego. Dzięki funduszom pozyskanym z tego właśnie źródła nowym blaskiem lśni otwarty na wiosnę tego roku Teatr Stary w Lublinie. Powstały w 1822 r. jest jednym z najstarszych teatrów w Polsce. Niestety od chwili swego powstania nie doczekał się gruntownego remontu. Na początku XXI wieku stan zabytkowych budynków groził nawet katastrofą. Teatr został nawet wpisany na niechlubną listę 100 Najbardziej Zagrożonych Obiektów Światowej Straży Zabytków.

Pierwsze prace zabezpieczające budynek, finansowane przez samo miasto, rozpoczęły się w 2007 r. Dopiero jednak pozytywna decyzja o dofinansowaniu z Funduszy Europejskich pozwoliła rozpocząć kompleksową renowację zabytku.

Prace remontowe były trudne, bo zakładały zachowanie układu konstrukcyjnego budynku, historycznych detali architektonicznych i odtworzenie wnętrza widowni. Ich efekt jest naprawdę imponujący, a lublinianie są dumni z pięknego teatru.

Jednak 20 mln zł z programu Infrastruktura i Środowisko, które wydano na remont, to niejedyne wsparcie unijne dla teatru. Jego dyrektor Karolina Rozwód dysponuje dodatkowo milionem złotych na promocję swojej instytucji.

Odbudowany teatr stał się nie tylko nowym obiektem kultury, ale też wartym zwiedzenia zabytkiem. Teatr wprowadził nawet bilety wstępu umożliwiające jego zwiedzanie. Uroczysta inauguracja jego działalności odbyła się w marcu. Pierwszym wydarzeniem artystycznym w odremontowanym gmachu był koncert flamenco José Fernándeza Torresa, którego transmisje można było zobaczyć w TVP Kultura oraz na telebimie na placu Po Farze w Lublinie. Na widowni zasiadło wielu znakomitych gości, m.in. prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Bronisław Komorowski. Od czasu uroczystości minęło już kilka miesięcy, a Teatr Stary ma się świetnie, zewsząd słychać głosy chwalące zaskakująco bogaty i różnorodny repertuar. Teatr ma ambicje stać się ważnym ośrodkiem kulturalnym, promującym i prezentującym różne dziedziny sztuki. Oprócz spektakli teatralnych zaprasza m.in. na koncerty muzyki popularnej, jazzowej i klasycznej, spotkania dla dzieci i dyskusje.

Zupełnie innego rodzaju inwestycją, choć także z dziedziny teatru, jest budowa Europejskiego Ośrodka Praktyk Teatralnych w Gardzienicach. Realizacja tego projektu pozwoli na uratowanie i restaurację zabytkowego kompleksu pałacowego. Pałac, oficyna pałacowa, spichlerz i tzw. szopa po gruntownej renowacji i przebudowie będą służyły jako miejsce realizacji projektów artystycznych i edukacyjnych. W spichlerzu znajdzie się Akademia Praktyk Teatralnych z salami prób i sceną, w oficynie znajdą się pracownie, a szopa, czyli dawny budynek gospodarczy, pomieści salę prób, w której odbywać się będą warsztaty i kameralne przedstawienia. Odrestaurowane obiekty będą również służyć jako miejsce koncertów czy wystaw oraz jako placówka edukacyjna stawiająca na warsztaty dla młodzieży i młodych artystów.

Ćwiczenia WOT w pasie przygranicznym z Białorusią

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie