Nowe zasady udzielania kredytów studenckich. Teraz żak lub doktorant wniosek może złożyć w dowolnym terminie

Małgorzata Wąsacz
Małgorzata Wąsacz
Wniosek o udzielenie kredytu można składać w formie papierowej lub za pośrednictwem systemu teleinformatycznego.
Wniosek o udzielenie kredytu można składać w formie papierowej lub za pośrednictwem systemu teleinformatycznego. fran innocenti / Unsplash
Podwyższenie granicy wieku, do którego można otrzymać kredyt , dowolny termin na składanie wniosków, także elektronicznych - to najważniejsze zmiany w zasadach ubiegania się o kredyt studencki.

Studenci i doktoranci zainteresowani tą pożyczką udzielaną na preferencyjnych zasadach przyzwyczaili się, że co roku wnioski można składać tylko do 20 października. W tym roku jest inaczej, bo zmieniły się przepisy. - O kredyt studencki można ubiegać się w dowolnym okresie studiów albo kształcenia w szkole doktorskiej, a wniosek jest rozpatrywany w ciągu 30 dni od daty jego złożenia - informują w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Czytaj także: Rusza bezterminowy protest włoski w szkołach. ZNP: - To walka o godność i prawa nauczycieli

Spłata zaczyna się dwa lata po zakończeniu studiów

To nie są jedyne zmiany dotyczące kredytów studenckich.

Zwiększono do 30 lat granicę wieku, do którego student może dostać kredyt. W przypadku doktorantów jest to 35 lat. Wcześniej kredyt mógł otrzymać student lub doktorant, który rozpoczął studia wyższe przed ukończeniem 25. roku życia. Do systemu kredytów studenckich włączono spółdzielcze kasy oszczędnościowo-kredytowe, które wraz z bankami komercyjnymi udzielają pożyczek. Wnioski można teraz składać również za pośrednictwem systemu bankowości elektronicznej instytucji kredytującej, a nie jak przez lata wyłącznie w formie papierowej. Zmieniono też sposób obliczania dochodu na osobę w rodzinie wnioskodawcy. Obecnie obowiązują te same zasady liczenia dochodu jak przy ubieganiu się o stypendium socjalne na uczelni.

Nowy system kredytów studenckich przewiduje - podobnie jak wcześniej - udzielanie pożyczki na okres studiów i rozpoczęcie jej spłaty dwa lata po ukończeniu nauki przy maksymalnie niskiej wysokości oprocentowania - 0,5 stopy redyskontowej Narodowego Ban-ku Polskiego. Obecnie jest to 1,75 proc. Pozostałą część odsetek pokrywa budżet państwa.

Ważne są dochody w rodzinie

Wniosek o udzielenie kredytu można składać w formie papierowej lub za pośrednictwem systemu teleinformatycznego w następujących instytucjach:

  • PKO Bank Polski S.A.,
  • Bank PEKAO S.A.,
  • Bank Polskiej Spółdzielczości S.A. (wraz ze zrzeszonymi bankami spółdzielczymi),
  • SGB-Bank S.A. (wraz ze zrzeszonymi bankami spółdzielczymi).

Do wniosku o udzielenie kredytu należy załączyć:

  • oświadczenie o wysokości dochodów i liczbie członków rodziny wnioskodawcy za poprzedni rok,
  • zaświadczenie szkoły wyższej potwierdzające, że wnioskodawca jest studentem, doktorantem albo dokument potwierdzający udział w rekrutacji na studia albo do szkoły doktorskiej,
  • dokumenty wymagane przez instytucję kredytującą dla celów oceny zdolności kredytowej i zabezpieczenia spłat kredytu.

We wniosku należy wskazać jedną z dostępnych kwot kredytu. W roku akademickim 2019/2020 wysokość miesięcznej transzy kredytu studenckiego wynosi: 400 zł, 600 zł, 800 zł lub 1000 zł. - Podstawowym warunkiem zawarcia umowy kredytu jest spełnienie kryterium dochodowego. W roku akademickim 2018/2019 maksymalny dochód na osobę w rodzinie uprawniający do otrzymania kredytu został ustalony w wysokości 2500 zł. Jest to kwota netto - zaznaczają w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Co ważne, kredyt studencki może być wypłacany studentom przez 6 lat, a w przypadku doktorantów - przez 4 lata. Transze kredytu wypłacane są przez okres 10 miesięcy w roku akademickim.

Smaki Kujaw i Pomorza odcinek 9

Wideo

Materiał oryginalny: Nowe zasady udzielania kredytów studenckich. Teraz żak lub doktorant wniosek może złożyć w dowolnym terminie - Gazeta Pomorska

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie