Nowe prawo o zgromadzeniach. PiS: Bez naszych poprawek...

  Nowe prawo o zgromadzeniach. PiS: Bez naszych poprawek ustawa jest niekonstytucyjna

  Krzysztof Marczyk (AIP)

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  Sejm przyjął w piątek ustawę prawo o zgromadzeniach. Minister administracji i cyfryzacji, Andrzej Halicki nie kryje dumy. - To pierwsza tak precyzyjna i chroniąca obywateli ustawa po 1989 roku - ocenił. Jednak według opozycji nowe regulacje mogą być niekonstytucyjne. Poprawki PiS, które miały to zmienić zostały odrzucone.
  To pierwsza tak precyzyjna i chroniąca obywateli ustawa po 1989 roku - chwali minister administracji i cyfryzacji, Andrzej Halicki

  To pierwsza tak precyzyjna i chroniąca obywateli ustawa po 1989 roku - chwali minister administracji i cyfryzacji, Andrzej Halicki ©Fot. Piotr Smoliński

  Ustawa prawo o zgromadzeniach była wielokrotnie nowelizowana, a orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego i zalecenia Rady Europy sprawiły, że najlepszym wyjściem było napisanie jej od nowa. - To pierwsza tak precyzyjna i chroniąca obywateli ustawa po 1989 roku - chwalił minister administracji i cyfryzacji, Andrzej Halicki. Podkreślił, że prace nad regulacją zgromadzeń przebiegały bardzo sprawnie. Konsultacje z organizacjami pozarządowymi trwały kilka miesięcy. Debata z opozycją, według ministra, ograniczyła się do merytorycznych argumentów. - Możemy być dumni. To ustawa dla wszystkich, bez względu na przekonania - mówił.

  Przeczy temu przebieg głosowania.
  Ustawę poparło 285 posłów, przeciw było 146, a 11 wstrzymało się od głosu. Powodem braku jednomyślności było odrzucenie wszystkich poprawek, które zgłosiło Prawo i Sprawiedliwość. Poseł PiS, Jacek Sasin tłumaczył, że bez nich ustawa może okazać się niekonstytucyjna. Andrzej Halicki był wyraźnie zdziwiony tą postawą. - Do tej pory debata była konstruktywna. Dziś wkradł się nowy elemnt za sprawą opozycji. Nie warto tworzyć wrażenia, że ten akt, niedawno opisywany przez naszych oponentów jako krok do przodu, opisywany byłby inaczej. Jeśli ktoś chce wywoływać kontrowersje tam gdzie ich nie ma, to kampania wyborcza takim praktykom sprzyja - skwitował minister, sprowadzając wątpliwości Sasina do politycznej walki o słupki poparcia.

  O te nie musi walczyć Helsińska Fundacja Praw Człowieka, która negatywnie odniosła się między innymi do definicji pojęcia "zgromadzenie", zawartego w nowej ustawie. Określa ono, że jest to spotkanie osób w celu wyrażenia stanowiska w sprawach publicznych. - Czy takie „stanowisko" wyrażają kibice świętujący zwycięstwo klubu, osoby strajkujące przeciw krzywdzącej decyzji sądu albo rowerzyści w Masie Krytycznej? Ryzykowne jest pozostawienie decyzji urzędnikom - ocenił w rozmowie z "Rzeczpospolitą" prawnik Fundacji, Michał Szwast.

  Podczas konferencji prasowej Jacek Sasin przytoczył w tej sprawie dwa orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego. Z 2014 roku: - Trybunał przyjmuje szerokie rozumienie zgromadzeń, odnosząc je do rozważania spraw publicznych jak i niepublicznych, w tym prywatnych - cytował poseł PiS. I z 2008 roku: - Trybunał orzekł, że konstytucyjne pojęcie zgromadzenia i ochrona, którą niesie ustawa o zgromadzeniach, obejmuje nie tylko zgromadzenia o charakterze politycznym - dodał. - Tego dotyczyła jedna z poprawek PiS. Nie została jednak przyjęta. Zapis, który przyjęła większość parlamentarna, bez naszej poprawki, jest więc jawnie sprzeczny z konstytucją - podkreślił Sasin.

  Poseł PiS zwrócił też uwagę, że pod opinią na ten temat podpisał się Adam Bodnar, świeżo upieczony Rzecznik Praw Obywatelskich. - Najpierw wybrano go na rzecznika, a później zlekceważono podpisaną przez niego opinię na temat niekonstytucyjności tej ustawy - zaznaczył Sasin.

  Sam Bodnar dzień wcześniej pochlebnie wypowiadał się o nowych regulacjach na Twitterze. - Ważna, a mało dostrzegalna rzecz. Niedługo będziemy mieli nowe, dobre Prawo o Zgromadzeniach - napisał Rzecznik Praw Obywatelskich, wyraźnie podkreślając że ustawa jest dobra. Jej zalety dostrzega również Sasin. - Pojawiły się w niej elementy bardzo pożądane jak chociażby możliwość spontanicznego wyrażania swoich poglądów na spontanicznych zgromadzeniach czy realna sądowa kontrola decyzji administracyjnych wydawanych w sprawie zgromadzeń, a dotycząca zgody czy też jej braku na organizację zgromadzenia - wyliczał poseł PiS.

  To w oczach Sasina świadczy jednak o potencjale ustawy, która miała szansę być nową jakością w polskim prawie. - Byliśmy jednak zmuszeni głosować przeciwko, ponieważ nasze poprawki zostały odrzucone - podkreślił. Oprócz definicji pojęcia "zgromadzenie" kontrowersje wzbudza jeszcze przepis, dotyczący rozwiązywania trwających już zgromadzeń. - Powodem może być samo złamanie przepisów karnych. Ale mówimy tu nie tylko o kodeksie karnym, ale też kodeksie wykroczeń. Błahe sprawy mogą okazać się powodem do rozwiązania pokojowego zgromadzenia - tłumaczył.

  Parlamentarzyści PiS przestrzegają też przed zjawiskiem ścigania się na wnioski. Wedle nowych regulacji, jeśli w tym samym miejscu i czasie mają się odbyć dwa zgromadzenia, to w przypadku braku porozumienia między organizatorami, to zgłoszone później może spotkać się z odmową urzędnika. Według opozycji może dojść do sytuacji, w której rejestrowane będą fikcyjne zgromadzenia, by utrudnić życie przeciwnikom politycznym.

  - Ta ustawa wyczerpuje wszystkie zalecenia Rady Europy i eliminuje zastrzeżenia, które Trybunał Konstytucyjny wniósł do poprzedniej ustawy - odpiera zarzuty Andrzej Halicki. Teraz dokumentem zajmie się Senat.

  Czytaj treści premium w Polsce Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (1)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  ustawa o zgromadzeniach

  Polak patriota (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  Partia Obłudy , Pomyleńcy , Poświadczona Obłuda i zakłamanie , ograniczaja Nam Polakom dem0krację Partia hołoty i skandali , oby zniknęła z powierzchni naszego pieknego Kraju

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Nie przegap

  Wideo