Nowe pomysły na dobrą pomoc

Redakcja
Gmina Konstantynów Łódzki zorganizowała kurs rodzicielstwa
Gmina Konstantynów Łódzki zorganizowała kurs rodzicielstwa 123rf
Kapitał Ludzki w województwie łódzkim: ponad 2,2 mld zł dla mieszkańców regionu

Program Kapitał Ludzki jest realizowany na poziomie centralnym - piszemy o tym poniżej - oraz regionalnym. Z całej kwoty przeznaczonej w tym programie na działania regionalne województwu łódzkiemu przypadło ponad 2,2 mld zł tzw. alokacji, czyli środków przeznaczonych na różne projekty w regionie. Dofinansowanie na poziomie wojewódzkim przyznaje się tym działaniom, które zostały uznane za najbardziej istotne dla rozwoju regionu, jak otwarcie rynku pracy, promocja integracji społecznej, podnoszenie kompetencji zawodowych czy też wspieranie działań edukacyjnych skierowanych do różnych grup wiekowych.

O tym, jak duże zainteresowanie w Łódzkiem budzą możliwości pozyskania dofinansowania tego typu projektów, świadczy liczba złożonych wniosków: do końca lipca tego roku było ich aż prawie 11,5 tys. o łącznej wartości ponad 7 mld zł. Dofinansowanie uzyskały najlepsze z nich: w naszym województwie podpisano już 2660 umów. Rozpiętość tematyczna projektów jest ogromna, a łączy je jedno - są to inwestycje w najcenniejsze zasoby naszego regionu - w ludzi. Przyjrzyjmy się dwóm przykładom.

Choć program Kapitał Ludzki najczęściej kojarzony jest z projektami prowadzonymi przez urzędy pracy czy też ze szkoleniami realizowanymi w dużych przedsiębiorstwach, to obejmuje on też niewielkie inicjatywy, które udowadniają, że wystarczy dobry pomysł, aby z unijnym wsparciem zacząć zmieniać rzeczywistość. W dotkniętym wysokim poziomem bezrobocia powiecie bełchatowskim dostrzeżono na przykład potencjał tkwiący w agroturystyce i zorganizowano dla mieszkańców gminy kurs agroturystyki. Już 34 tys. zł wystarczyły, aby jego uczestnicy mogli zdobyć nowe kwalifikacje. Projekt wystartował w listopadzie 2011 r. Do uczestnictwa zakwalifikowano 20 mieszkańców gminy Bełchatów - przy wyborze preferowane były osoby bezrobotne, uczące się i zatrudnione w rolnictwie.

Podczas szkolenia kursanci zdobyli przygotowanie teoretyczne, dowiedzieli się, jak założyć i jak prowadzić gospodarstwo agroturystyczne. W marcu tego roku mieli także możliwość odwiedzenia wzorcowych gospodarstw, gdzie podczas trzydniowego pobytu mogli skonfrontować zdobyte informacje z praktyką. Z pewnością był to najcenniejszy, ale i najprzyjemniejszy element szkolenia, a dodatkową atrakcją, a może i inspiracją dla ich przyszłych gospodarstw był pokaz pieczenia i zdobienia pierników w gospodarstwie w Janowicach.

Dodatkowo uczestnicy wyjazdu dowiedzieli się, jak pozyskiwać środki unijne na taką działalność i jak zarządzać kapitałem w fazie uruchamiania i rozwoju swojego gospodarstwa. Wyjazd miał też oczywiście charakter integracyjny - kontakty nawiązane podczas wycieczki i całego szkolenia pozwolą w przyszłości na wymianę doświadczeń pomiędzy tymi uczestnikami, którzy zdecydują się na prowadzenie własnego gospodarstwa agroturystycznego. Trzymamy kciuki za powodzenie tych planów.

Do mniej typowych przedsięwzięć można zaliczyć także realizowany przez gminę Konstantynów Łódzki projekt "Mamo Tato jesteście gotowi na to". O ile dla mieszkańców dużych miast spodziewających się dzieci szkoła rodzenia jest w zasadzie oczywistością, to na obszarach wiejskich dostęp do tego niezwykle ważnego przygotowania do porodu i połogu jest bardzo ograniczony. O tym, jak cenne są informacje zdobyte podczas zajęć w szkole rodzenia, a także możliwość wymiany doświadczeń z innymi rodzicami, wie każda młoda mama.

Przez osiem miesięcy mieszkańcy gminy Konstantynów Łódzki oraz gminy Lutomiersk mogli bezpłatnie zdobywać wiedzę o porodzie i opiece nad noworodkiem. Kurs przyszłego rodzicielstwa ukończyło 49 osób. Zajęcia prowadzono w trzech cyklach od marca do września ubiegłego roku w specjalnie dostosowanej sali w Szkole Podstawowej nr 5 w Konstantynowie Łódzkim. Program zajęć obejmował wszystkie przydatne przyszłym rodzicom zagadnienia - zarówno teoretyczne, np. wykłady ginekologa-położnika, specjalisty ds. laktacji, prawnika, psychologa i pediatry, jak i praktyczne ćwiczenia z położną.

Uczestnicy dowiedzieli się, jak przebiega ciąża i poród, zarówno naturalny, jak i przez cesarskie cięcie, jakie badania i wizyty lekarskie są niezbędne na każdym etapie ciąży. Partnerzy uczyli się także, jak radzić sobie z bólem, stresem i lękiem, a kobiety dowiadywały się, co może się z nimi dziać w trakcie porodu. Wszystkie zajęcia teoretyczne i praktyczne prowadzone były przez wykwalifikowaną kadrę. Uczestniczki skorzystały także z zajęć ruchowych, które przygotowują ciało do porodu.

Projekt realizowany w ramach konkursu dotacji organizowanego przez Ministerstwo Rozwoju Regionalnego, współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Pomoc Techniczna

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie