Nowe obostrzenia: Kwarantanna dla powracających do kraju i wstrzymany ruch kolejowy poza Strefę Schengen? Rząd rozważa zaostrzenie obostrzeń

Piotr Sobierajski
Piotr Sobierajski

Wideo

Zobacz galerię (1 zdjęcie)
Rząd RP przedstawił kompleksowy plan działania na nadchodzący czas – 100 dni solidarności w walce z COVID-19. Kiedy wczytamy się w projekt rozporządzenia mówiącego o tzw. etapie odpowiedzialności (od 28 listopada od 27 grudnia), możemy doznać szoku. Zresztą kolejnego już w ostatnim czasie, bowiem wynika z nowego rozporządzenia, że po powrocie z krajów spoza Strefy Schengen czeka nas 10-dniowa kwarantanna. Ponadto do 27 grudnia zostaje wstrzymany ruch kolejowy na Ukrainę, Białoruś, do Rosja (Obwód Kaliningradzki).

W ramach prac rząd RP przygotował trzy projekty rozporządzeń w sprawie ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii. To trzy warianty obostrzeń, po które jak zapowiada będzie sięgać w zależności od rozwoju sytuacji.

Dotyczą one:

  • tzw. etapu odpowiedzialności (będzie obowiązywał od 28.11. do 27.12),
  • etapu stabilizacji, czyli powrotu do podziału Polski na trzy nowe strefy – czerwoną, żółtą i zieloną (najwcześniej od 28.12 – zależnie od sytuacji epidemicznej),
  • kwarantanny narodowej (która zostanie wprowadzona w ostateczności, kiedy trzeba będzie natychmiast i radykalnie ograniczyć transmisję wirusa w społeczeństwie).

Zmiany od 28 listopada. Częściowy lockdown zostaje. Otwarte ...

Już zapowiedź obowiązkowego zamknięcia hoteli, kwater prywatnych, lokali gastronomicznych i wyciągów narciarskich wprawiła wielu Polaków w osłupienie.

A teraz okazuje się, że to nie koniec, bowiem wedle projektu rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii, do 27 grudnia zostaje wstrzymany ruch kolejowy do krajów spoza Strefy Schengen. Nie wjedziemy zatem pociągiem na Ukrainę, Białoruś czy do Rosji. Polacy, którzy z tych państw wracają do kraju będą poddani obowiązkowej kwarantannie. Podobnie obywatele krajów spoza Strefy Schengen, którzy przyjadą do Polski będą musieli przejść kwarantannę.

Czytaj także

Mamy więc zagwarantowane co najmniej 10 dni w odosobnieniu. Mówi o tym zapis rozporządzenia w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii.

W rozdziale 2 & 2.1 czytamy: Do dnia 27 grudnia 2020 r. wstrzymuje się przemieszczanie się pasażerów w transporcie kolejowym wykonywanym z przekroczeniem granicy Rzeczypospolitej Polskiej stanowiącej granicę zewnętrzną w rozumieniu art. 2 pkt 2 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) (…).

W okresie, o którym mowa w ust. 1, osoba przekraczająca granicę Rzeczypospolitej Polskiej, o której mowa w ust. 1, w celu udania się do swojego miejsca zamieszkania lub pobytu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, jest obowiązana:
1) przekazać funkcjonariuszowi Straży Granicznej, o którym mowa w ustawie z dnia 12 października 1990 r. o Straży Granicznej (Dz. U. z 2020 r. poz. 305 i 1610), informację o:
a) adresie miejsca zamieszkania lub pobytu, w którym będzie odbywać obowiązkową
kwarantannę, o której mowa w przepisach wydanych na podstawie art. 34 ust. 5
ustawy z dnia 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób
zakaźnych u ludzi,
b) numerze telefonu do bezpośredniego kontaktu z tą osobą;

2) odbyć, po przekroczeniu granicy państwowej, obowiązkową kwarantannę, o której mowa w przepisach wydanych na podstawie art. 34 ust. 5 ustawy z dnia 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi, trwającą 10 dni licząc od dnia następującego po przekroczeniu tej granicy.

Wymagań związanych z odbyciem obowiązkowej kwarantanny ma nie stosować się np. wobec wykonujących czynności zawodowe np. pilotów samolotów, marynarzy, zawodowych kierowców, żołnierzy, ale także pasażerów samolotów (chyba, że przylatują z Białorusi, Rosji i Ukrainy), czy pasażerów morskich statków wycieczkowych.

Nie przeocz

To na szczęście na razie tylko projekty rozporządzeń, które podlegają konsultacjom. Uwagi można zgłaszać na adres konsultacje-koronawirus@kprm.gov.pl.

Uwagi do projektu dot. tzw. etap odpowiedzialności można zgłaszać do poniedziałku 23 listopada do godziny 20:00 w temacie mejla wpisując [ETAP ODPOWIEDZIALNOŚCI]. Uwagi do projektu dot. kwarantanny narodowej - można zgłaszać do 27 listopada do godziny 20:00 w temacie mejla wpisując [ETAP STABILIZACJI].

Uwagi do projektu dot. trzech nowych stref (czerwoną, żółtą i zieloną) można zgłaszać do 27 listopada do godziny 20:00 w temacie mejla wpisując [KWARANTANNA NARODOWA].

Musisz to wiedzieć

Zobacz koniecznie

Bądź na bieżąco i obserwuj

Materiał oryginalny: Nowe obostrzenia: Kwarantanna dla powracających do kraju i wstrzymany ruch kolejowy poza Strefę Schengen? Rząd rozważa zaostrzenie obostrzeń - Dziennik Zachodni

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

M
Marta

wiadom czy na domowników osób wracających z zagranicy także będzie nakladan kwarantanna ?

Dodaj ogłoszenie