Nowe media i stare źródła

Redakcja
Polskapresse/arch.
Ponad 8 miliardów przeznaczonych na 96 projektów: łódzkie dobrze korzysta z unijnych środków

Finansowany z udziałem Funduszy Europejskich program Infrastruktura i Środowisko to największy program pomocowy w historii całej Unii - więcej piszemy o tym poniżej. Na liście jego beneficjentów w woj. łódzkim widnieje 96 projektów, z których 27 zostało już zakończonych. Wartość wszystkich to ponad 8,25 mld zł, a dofinansowanie z budżetu unijnego wyniosło 3,9 mld zł. Objęte nim zostały najróżniejsze projekty, od licznych inwestycji w drogi, energetykę i infrastrukturę powiązaną z gospodarką ściekowo-odpadową, poprzez inwestycje w wyposażenie szpitali, aż po projekty służące poprawie bezpieczeństwa mieszkańców - np. w ochronę przeciwpożarową.

Ze środków unijnych w ramach tego programu skorzystała także łódzka kultura i nauka. Beneficjentem została m.in. Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna. PWSFTiT to znakomita uczelnia o ugruntowanej pozycji na świecie, w której murach pierwsze kroki stawiali najwięksi polscy mistrzowie filmu i teatru. Technika na świecie rozwija się jednak w oszałamiającym tempie, stąd pomysł stworzenia przy uczelni nowoczesnego Centrum Dydaktyki Nowych Mediów. Dzięki niemu łódzka filmówka ma szansę spełnić najwyższe standardy obowiązujące dziś na świecie.

Stworzenie Centrum kosztowało ponad 30 mln zł, z czego ponad 25,5 mln zł pochodziło z budżetu unijnego, a pozostałe środki zostały przekazane przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Sześciokondygnacyjne centrum, w całości dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych, powstało w wyremontowanym budynku dawnej fabryki termometrów. W gmachu mieszczą się archiwum filmowe i nośników cyfrowych, pomieszczenia do montażu i animacji, wydział fotografii, sale wykładowe i pokoje profesorskie oraz mała kawiarnia. Dzięki tej inwestycji łódzcy studenci mają do dyspozycji zaplecze techniczne, które pozwoli im na pracę w warunkach nieodbiegających od tych, które można znaleźć w najlepszych uczelniach filmowych na świecie. To dobry punkt startu na drodze do nagród na międzynarodowych festiwalach.

Dofinansowanie z Unii Europejskiej, które z kolei pozyskała gmina Tomaszów Mazowiecki, tchnęło nowe życie w położony w dolinie Pilicy rezerwat przyrody nieożywionej Niebieskie Źródła. Miejsce to było popularnym celem wycieczek już w okresie międzywojennym, jednak rezerwat stworzono tutaj dopiero na początku lat 60. XX wieku dla ochrony unikalnych terenów krasowych oraz miejscowej fauny i flory. To wyjątkowo urokliwe miejsce przyciąga turystów i spacerowiczów przede wszystkim wodami, które w zależności od oświetlenia przybierają najróżniejsze odcienie błękitów i zieleni. Kolejną atrakcją są pulsujące gejzery powstające z piasku wyrzucanego przez źródlaną wodę. Na terenie rezerwatu znajduje schronienie ponad 70 gatunków ptaków i ponad 400 gatunków roślin.

Popularność rezerwatu przyczyniła się niestety także do jego częściowej dewastacji. Pierwsza z inwestycji dofinansowanych z Funduszy Europejskich polegała na uporządkowaniu terenu rezerwatu i umocnieniu jednego z brzegów półwyspu. Wytyczono i utwardzono także ścieżkę łączącą półwysep z główną groblą spacerową, która również została odnowiona, a wzdłuż niej wytyczono ścieżkę edukacyjną z tablicami informacyjnymi. W miejscach szczególnie zadeptanych przez turystów nasadzono nowe drzewa i krzewy, zlikwidowano też dzikie przejścia. Odnowiono lub wymieniono oświetlenie i drobną architekturę: ławki i kosze na śmieci. Dzięki tym pracom rezerwat nabrał nowego blasku i jest znacznie przyjaźniejszy dla odwiedzających.

Drugim, znacznie bardziej kosztownym elementem prac prowadzonych na obszarze rezerwatu jest budowa parkingu. Dzięki dofinansowaniu unijnemu powstanie parking z prawdziwego zdarzenia: na utwardzonym terenie, z kanalizacją deszczową, oświetleniem, małą gastronomią, miejscami parkingowymi dla ponad 120 samochodów osobowych i pięciu autokarów, dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Wszystkie działania prowadzone w rezerwacie mają jeden cel - zachowanie lub przywrócenie w jak największym stopniu obszaru chronionego do stanu pierwotnego i udostępnienie go zwiedzającym, tak aby mogli się oni cieszyć pięknem natury, nie niszcząc jej. Tomaszowski rezerwat to świetna propozycja na spędzenie letniego niedzielnego południa na łonie natury.

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie