Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowe dowody osobiste: Wielka rewolucja czy wielka klapa?

Aldona Minorczyk-Cichy
MSW wprowadza rewolucję informatyczną w urzędach, spóźnioną o dwa miesiące. System wyborczy nie zadziałał, a jak będzie teraz?

Od 1 marca czeka nas rewolucja w urzędach samorządów. Będą nowe dowody osobiste i ruszy System Rejestrów Państwowych, dlatego mieszkaniec Bytomia, Żywca czy Dąbrowy Górniczej wniosek o wydanie dowodu będzie mógł złożyć np. w Szczecinie. No właśnie, czy aby na pewno? Czy ten zapowiadany przełom nie okaże się czasem wielką klapą i kompromitacją, podobną do tego, co po wyborach samorządowych działo się w Państwowej Komisji Wyborczej?

Samorządy województwa śląskiego do zmian są przygotowane i to podobno najlepiej w kraju. Tylko czy rządowy system znowu nie zawiedzie?

MSW mówi: Sprawdzam! A samorządy? Chichoczą

Małgorzata Woźniak, rzeczniczka Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, informuje, że pracownicy Service Desk Centralnego Ośrodka Informatyki przeprowadzają wywiady telefoniczne z każdą gminą w Polsce.

- Ankiety pozwolą ustalić, czy urzędy odpowiednio przygotowały się do zmian, jakie czekają nas od 1 marca - podkreśla rzeczniczka.

My też mówimy "Sprawdzam" w śląskich samorządach. W odpowiedzi słyszymy rozbawionych pytaniem urzędników: - My w pełni gotowi byliśmy już 1 stycznia, bo wtedy system miał zacząć obowiązywać. To ministerstwo się spóźniło i przesunęło termin o dwa miesiące. To chyba tam, a nie w samorządach, powinno się sprawdzić stan przygotowań.

Co to jest ten System Rejestrów Państwowych?

Czym jest System Rejestrów Państwowych (SRP)? Co się zmieni od 1 marca w życiu mieszkańców Katowic, Częstochowy, Skoczowa, Rybnika? Wyjaśnia nam to Jakub Jarząbek, rzecznik Urzędu Miejskiego w Katowicach.

- To dobry pomysł. Łączy dwa systemy: lokalny i centralny. Ułatwi mieszkańcom życie. Nie wiemy jednak, jak do końca to będzie wyglądać, bo mamy z ministerstwa ciągle zbyt mało szczegółów. Dlatego m.in. nie mogliśmy przeszkolić pracowników - wyjaśnia Jarząbek.

Słowem, 1 marca ten "rewolucyjny system" raczej nie zadziała. Za to urzędnicy będą mieli podwójną pracę. Dane np. przy wyrabianiu nowego dowodu wprowadzą do systemu lokalnego, a potem drugi raz do centralnego. W efekcie tej podwójnej roboty będziemy stać dłużej w kolejkach.

Ministerstwo integruje najważniejsze rejestry

MSW wyjaśnia, że w ramach SRP zintegrowane zostaną najważniejsze polskie rejestry. Dzięki zmianom będziemy mogli m.in. złożyć wniosek o wydanie dowodu osobistego lub załatwić sprawę związaną z aktami stanu cywilnego (np. uzyskanie odpisu aktu urodzenia) w dowolnej gminie na terenie całego kraju. Ograniczona zostanie także konieczność osobistych wizyt w urzędzie - część spraw będzie można załatwić drogą elektroniczną. Online m.in. złożymy wniosek o wydanie dowodu osobistego, a później sprawdzimy, czy dokument jest już do odbioru. Bez wychodzenia z domu złożymy wniosek o wydanie odpisu aktu stanu cywilnego, a nawet wymeldujemy się on-line.

- Dzięki integracji rejestrów nie będziemy musieli również dostarczać do urzędu wielu dokumentów - wystarczy podać numer PESEL, aby urzędnik znalazł o nas informacje w systemie - tłumaczy Małgorzata Woźniak.

Nowe dowody osobiste

Od 1 marca 2015 roku (a nie jak zapowiadano od 1 stycznia) będzie można składać wnioski o wydanie nowego dowodu osobistego w dowolnej gminie na terenie całego kraju.

Powstaje elektroniczny rejestr dowodów osobistych, do którego dostęp będą miały już niebawem wszystkie urzędy gmin. Dzięki temu właśnie wniosek będzie można złożyć w dowolnej gminie na terenie całego kraju, niezależnie od rzeczywistego miejsca zamieszkania. Będzie także możliwość elektronicznego przesłania wniosku o wydanie dowodu. To korzystne np. dla studentów i osób, które z rodziną wyjechały za pracą.

Pozostałe zasady są podobne. Do wniosku trzeba będzie dołączyć aktualną fotografię.

Format i wymiary nowego dowodu osobistego pozostaną bez zmian. Z kolei fotografia będzie taka sama jak w paszportach.
Dowód osobisty ma być ważny przez 10 lat od daty wydania. Wyjątkiem będą dokumenty wydawane dzieciom poniżej 5. roku życia. Ich ważość to 5 lat. Dowód osobisty będzie mógł odebrać w gminie także pełnomocnik.

Nowy wzór dokumentu tożsamości został określony w rozporządzeniu do ustawy o dowodach osobistych, która weszła w życie 1 stycznia.

W nowym dowodzie osobistym nie będzie już informacji o adresie zameldowania, kolorze oczu i wzroście właściciela. Nie będzie też zeskanowanego podpisu posiadacza dokumentu.

Dotychczasowe dokumenty trzeba wymienić wtedy, gdy skończy się ważność posiadanego dowodu - jest ona zapisana na każdym dokumencie.

W przypadku unieważnienia dowodu odpowiednia adnotacja zostanie wprowadzona do rejestru dowodów osobistych. Znajdą się w niej informacje o dacie unieważnienia oraz o przyczynach. Unieważniony dokument przedłożony w gminie, zostanie tam zniszczony przez przecięcie lub przedziurkowanie. Zostanie to zrobione tak, aby została uszkodzona fotografia oraz znak holograficzny. AMC

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!