Nowe dokumenty w sprawie Katynia

  Nowe dokumenty w sprawie Katynia

  Andrzej Grzegrzółka

  Aktualizacja:

  W rosyjskich archiwach znaleziono nowe dokumenty dotyczące zbrodni katyńskiej - ujawnił szef Federalnej Agencji Archiwalnej Andriej Artizow. Rosyjski urzędnik nie zdradził, o jakie dokumenty chodzi.
  Dodał jednak, że pomogą one "doprecyzować liczby i listy zabitych". Zdaniem polskich historyków odnalezione dokumenty to najprawdopodobniej tzw. białoruska lista katyńska, którą Władimir Putin może wręczyć Donaldowi Tuskowi podczas uroczystości z okazji 70. rocznicy zbrodni katyńskiej.

  Przypuszcza się, że na liście białoruskiej znajduje się około 3900 nazwisk Polaków, którzy zaginęli bez wieści po ataku ZSRR na Polskę 17 września 1939 r. Lista pozwoliłaby ustalić nazwiska zamordowanych i miejsce śmierci. Według badaczy i historyków ta grupa została rozstrzelana w okolicach Kijowa i Mińska.
  - To cały czas jedna z części okropnej historii roku 1940, o której nie wiemy prawie nic. Gdyby prasowe spekulacje okazały się prawdą, mielibyśmy do czynienia z arcyważnymi dokumentami. Przede wszystkim dla rodzin zamordowanych - zaznacza w rozmowie z "Polską" Andrzej Kunert, historyk i członek Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa. - Znając sowiecką dokładność i precyzję aparatu terroru, taka lista na pewno została sporządzona - mówi "Polsce" prof. Janusz Odziemkowski, historyk UKSW specjalizujący się w dziejach II wojny światowej. I dodaje: - Rosyjskie służby przygotowały bardzo konkretne i wyczerpujące dossier na temat aresztowanych Polaków. Gigantyczny mord wymaga równie wielkiej biurokracji.

  Szef rosyjskich archiwów informację o odkryciu nowych dokumentów ujawnił w wywiadzie dla "Rossijskoj Gaziety". Dziennik zapis rozmowy opublikował już w niedzielę na swojej stronie internetowej.

  Andrzej Przewoźnik, sekretarz generalny ROPWiM, ocenia, że wypowiedź Artizowa nie jest przypadkowa i wpisuje się w dobry klimat panujący od kilku tygodni na linii Warszawa - Moskwa. - Żywię nadzieję, że nowe dokumenty pozwolą uzupełnić te elementy naszej wiedzy o zbrodni, które nie są jeszcze zbadane - mówi Przewoźnik.

  O poszukiwaniu przez Rosjan białoruskiej listy katyńskiej spekulowało się od kilku tygodni. Zdaniem komentatorów po wywiadzie Artizowa coraz bardziej prawdopodobne wydaje się, że rosyjski prezydent przekaże nowe dokumenty premierowi Tuskowi 7 kwietnia w czasie uroczystości w lesie katyńskim.

  Cały artykuł przeczytasz we wtorkowym wydaniu "Polski The Times".

  Czytaj treści premium w Polsce Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (7)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Przyjaciol poznaje sie w biedzie

  Ja glupi Slowianin (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 9 / 12

  Bracia Mosklale,


  On behalf of all Poles in Poland and in Diaspora I thank Russia for moral support for Moja Ojczyzna in this grave hour.
  Lika most Poles I am truly moved by your reaction to...rozwiń całość

  Bracia Mosklale,


  On behalf of all Poles in Poland and in Diaspora I thank Russia for moral support for Moja Ojczyzna in this grave hour.
  Lika most Poles I am truly moved by your reaction to that great tragedy unprecedented in the history of the world. I especially appreciate genuine tears and empathy expressed by the ordinary Russian people.

  Poland slowly distances herself from the pathological russophobia in the aftermath of the Smolensk tragedy.

  You Russians can be cruel "bastards" to the neighbours as much as you can be cruel to your own. You can also be disarmingly hospitable, compassionate and soulful. You are a nation of great contradictions to foreigners. Why ? It will always remain a mystery to me.
  We Poles often hate you and love you at the same time. It is not the best time to look for differences between us.

  Anyway I don't mind sharing a proverbial "pol-litra" with you rather than with an arrogant German "ubermansch", calculated and emotionless Briton or an average American who can't find Poland on the map.

  That is all I want to say.
  Na zdarovie, bratia i prostite shto pishu na ne-slavjanskom jazyke


  "Ja glupi Slowianin" (Sl.Mrozek)zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  a kogo to interesuje

  ola (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 20 / 12

  pisiory pod most

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  drapać rany

  Fang (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 15 / 19

  Teraz pewnie PO katolicku kiedy już będzie ujawniona prawda nasz naród a szczególnie biskupi przeproszą i POproszą o wybaczenie.Oby tak się stało jak z Niemcami w 1966 roku.Zamknąć ten temat i...rozwiń całość

  Teraz pewnie PO katolicku kiedy już będzie ujawniona prawda nasz naród a szczególnie biskupi przeproszą i POproszą o wybaczenie.Oby tak się stało jak z Niemcami w 1966 roku.Zamknąć ten temat i skoncentrować się na sprawach doczesnych również tych o których pisze "koleś".Alleluja i do przodu jak mawia pewien dyrektor z Torunia.Niech o tych przykrych dla obu narodów sprawach piszą tylko historycy ku przestrodze co może zrobić dyktator czy to z Rosji czy z Chile.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  znowu ściema

  koleś (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 8 / 6

  kiedy tak o żywych będą trąbić,o ich problemach,bezrobocie,służbie zdrowia,biedzie,,,,,,ciągle o trupach pogniłych wyciągają jakieś szkieletu rozsypujące się szyją im garnitury i ubierają na nowo...rozwiń całość

  kiedy tak o żywych będą trąbić,o ich problemach,bezrobocie,służbie zdrowia,biedzie,,,,,,ciągle o trupach pogniłych wyciągają jakieś szkieletu rozsypujące się szyją im garnitury i ubierają na nowo ,,,,Sikorski,Kopernik,,,,,,co to za Babilon,teraz pranie móżgów przez jaśnie nam panujacych,kogo to obchodzi młodych,jadących na zmywak do Londynu,lub Niemczech wycierających d,,,, starym niemrom,,,,,,ciągle zadyma nie na temat,,,,,,,lub na pomidorach w Hiszpanii,Włoszech,,,niewolniki z Polski,śmieją nam się w twarz,,,,,no przecież wygraliście wojnę,,,,,,,, a panowie bawili się bawili i POlskę przepilizwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Mnie to nie zaskoczylo tak jak redakcje

  po prostu ja (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 12 / 9

  Przed wizyta Putina na Westerplatte znaleziono dokumenty ze Beck byl niemieckim szpiegiem. Wiec teraz przed wizyta Katyniu tez musi sie cos znalezc. Tak dziala imeprialna Rosja.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  rosyjskie ? archiwa

  fasolla (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 7 / 17

  Czy grupa ds. Trudnych mogłaby coś dowiedzieć się o polskich archiwach zagarniętych przez Rosjan we wrześniu 1939r ?

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Nie przegap

  Wideo