Nowe Centrum Technologicznie Wspomaganej Rehabilitacji w Poznaniu. Roboty wspierają dzieci z porażeniem mózgowym [ZDJĘCIA]

Anastazja Bezduszna
Anastazja Bezduszna

Wideo

Zobacz galerię (58 zdjęć)
Wielkopolanie z mózgowym porażeniem dziecięcym już mogą uczestniczyć turnusach w ortopedyczno-rehabilitacyjnym Szpitalu Klinicznym im. Wiktora Degi. Od wtorku (7 stycznia) oficjalnie działa Centrum Technologicznie Wspomaganej Rehabilitacji.

W ramach programu "Upowszechnienie technologicznie wspomaganej diagnostyki funkcjonalnej i rehabilitacji dzieci i młodych dorosłych z mózgowym porażeniem dziecięcym w województwie wielkopolskim" w ciągu trzech lat rehabilitacji zostanie poddanych około 900 osób.

- Z programu już skorzystało około 250 dzieci z Wielkopolski. W kolejce czeka ponad 400 - mówi Przemysław Daroszewski, dyrektor szpitala. Szacuje się, że w Wielkopolsce jest około tysiąc osób z mózgowym porażeniem dziecięcym.

Roboty wspierają dzieci

Pod Centrum Technoligocznie Wspomaganej Rehabilitacji została zaadaptowana stara sala gimnastyczna. Powstały tu dwie kondygnacje. Górny poziom zajmują gabinety lekarskie i sale szkoleniowe. Na dolnej mieszczą się pomieszczenia do rehabilitacji. Jest tam sprzęt rehabilitacyjny umożliwiający stosowanie najnowocześniejszych metod w rehabilitacji zaburzeń chodu.

Zobacz też: Poznań: Trzyletnia, bezpłatna rehabilitacja w szpitalu im. Degi dla dzieci i młodych z mózgowym porażeniem dziecięcym.

- Dla pacjentów z MPD i ich rodziców największym problemem jest zaburzony rozwój funkcji chodu, co ogranicza możliwości uczestniczenia w życiu społecznym, uczęszczania do szkoły, a w przyszłości, wykonania zawodu - tłumaczy prof. Marek Jóźwiak, kierownik projektu. - Technologicznie wspomagana rehabilitacja stwarza szanse na poprawę jakości życia dzieci z MPD - dodaje.

Na sali rehabilitacyjnej ćwiczyć można między innymi z przenośnym bionicznym szkieletem EKSO GT, platformami stabilometrycznymi ALFA oraz GAMMA oraz możliwy jest trening chodu z wizualną stymulacją Zebris.

Na rehabilitacje kilka razy

Z turnusu rehabilitacyjnego może skorzystać osoba z rozpoznanym mózgowym porażeniem dziecięcym w wieku od 5 do 21 lat. Warunkiem jest umiejętność chodzenia, także z wykorzystaniem kul, balkonika, trójnogów czy z pomocą drugiej osoby.

Formularz zgłoszeniowy można wypełnić online klikając tutaj.

Każde dziecko może skorzystać z dwóch bezpłatnych dwutygodniowych cyklów w ciągu roku i maksymalnie sześciu w trakcie całego projektu. Dla uczestników i ich opiekunów mieszkających ponad 30 km od szpitala projekt gwarantuje nocleg w hotelu trzygwiazdkowym oraz transport.

Ponadto, w ramach działań informacyjno-edukacyjnych, w trakcie każdego turnusu rehabilitacyjnego prowadzone są szkolenia dla rodziców i opiekunów. Mają oni możliwość zwiększenia swojej wiedzy z zakresu mózgowego porażenia dziecięcego, prowadzenia rehabilitacji oraz zastosowania zaopatrzenia ortopedycznego. Dwa razy w roku organizowane są kursy dla fizjoterapeutów, którzy na co dzień prowadzą terapię pacjentów objętych programem w miejscu ich zamieszkania. Szkolenia, oprócz wdrażania aktualnej wiedzy z zakresu rehabilitacji, będą stanowić podstawę do kontynuacji terapii z zakresu funkcji chodu.

Centrum Technologicznie Wspomaganej Rehabilitacji powstało dzięki realizacji przez Szpital innowacyjnego projektu rehabilitacji, pn. „Upowszechnienie technologicznie wspomaganej diagnostyki funkcjonalnej i rehabilitacji dzieci i młodych dorosłych z mózgowym porażeniem dziecięcym w województwie wielkopolskim”, numer: RPWP.07.02.02-30-0001/18.

Projekt jest współfinansowany z Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020, którego Instytucją Zarządzającą jest Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego. Wartość projektu to 19 287 677,00 złotych, z czego poziom dofinansowania wyniósł 18 287 677,00 złotych.

Zobacz też:

Najlepsze porodówki w Wielkopolsce - zobacz ranking szpitali...

Sprawdź też:

Materiał oryginalny: Nowe Centrum Technologicznie Wspomaganej Rehabilitacji w Poznaniu. Roboty wspierają dzieci z porażeniem mózgowym [ZDJĘCIA] - Głos Wielkopolski

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 2

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

L
Lena

Cześć! Nazywam się Lena, mam 27 lat. Chcę znaleźć mężczyznę do intymnych spotkań i komunikacji. Z przyjemnością odpowiem wszystkim, napisz do mnie na stronie randkowej, oto moja strona - http://loveto.one/lena92

G
Gość

A co tam robi czarny z czpeczką w kolorze różowym ?

Dodaj ogłoszenie