Nowa wystawa w Muzeum Górnośląskim w Bytomiu. Stanisław Szukalski. Fotografista

OPRAC.:
Magdalena Nowacka-Goik
Magdalena Nowacka-Goik
Stanisław Szukalski. Fotografista. Nowa wystawa w Muzeum Górnośląskim w Bytomiu.Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Stanisław Szukalski. Fotografista. Nowa wystawa w Muzeum Górnośląskim w Bytomiu.Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Lucyna Nenow
Od 27 stycznia, w Muzeum Górnośląskim w Bytomiu, można zwiedzać najnowszą wystawę – “Stanisław Szukalski. Fotografista”. Zostaną na niej zaprezentowane prace jednego z najbardziej charyzmatycznych artystów w sztuce polskiej. Złożyły się na nią - w całości - obiekty pochodzące z kolekcji prywatnej. To pierwsza w Polsce prezentacja tak rozbudowanego zbioru fotografii artysty, traktowanych jako odrębna dziedzina pracy twórczej. Warto też wiedzieć, że Muzeum Górnośląskie w Bytomiu , w zestawieniu z innymi kolekcjami państwowymi w Polsce, posiada obecnie największy zbiór prac Stacha z Warty. Wystawę można oglądać do 3 kwietnia br.

Stanisław Szukalski. FOTOGRAFISTA

Na ekspozycji w Muzeum Górnośląskim w Bytomiu, zostało zaprezentowanych trzydzieści zdjęć, z których część nie tylko sygnowana jest przez samego Szukalskiego, ale posiada też dodatkowe autorskie korekty. Od około 1913 roku, artysta uwieczniał swój wizerunek w różnym entourage'u , strojach i pozach. Wśród nich znajdziemy wizerunek Stacha z Warty w berecie, pozującego na tle rzeźb czy w pracowni krakowskiej ASP.

Prace zostały odbite jeszcze za życia Szukalskiego - w 1986 roku. Pozostałe fotografie wywołano z oryginalnych szklanych negatywów trzy lata później, w 1989 roku, w studio Silver Lab w Los Angeles.

Nie przeocz

Ale zdjęcia nie są tylko autoportretami, pokazują również samodzielne obiekty. Wśród nich na uwagę zasługuje m.in. widok z okna krakowskiego mieszkania, w którym (prawdopodobnie) mieszkał podczas studiów. - Spora grupa zgromadzonych na wystawie fotografii to zdjęcia obiektów Szukalskiego.

Niektóre z tych prac nie zachowały się- mówi Agnieszka Bartków, kuratorka wystawy. Mają one więc wyjątkową wartość. Są też oczywiście takie, które na szczęście dotrwały do naszych czasów. Zwiedzający mogą więc na przykład zobaczyć zdjęcie „Oratora” i porównać je z oryginałem rzeźby, która na stałe prezentowana jest w Galerii Malarstwa Polskiego w Muzeum Górnośląskim.

Na ekspozycji znajdują się również odlewy gipsowe jednej z fotografowanych prac, które po raz pierwszy pojawią się na wystawie, a także dotąd nieprezentowane w kraju, wydawnictwa ilustrowane dziełami artysty.

Ekspozycji towarzyszy katalog zawierający dwa istotne teksty koncentrujące się na działalności Szukalskiego w obszarze fotografii – autorstwa prof. Lechosława Lameńskiego, wybitnego znawcy sztuki Stacha z Warty i Szczepu Szukalszczyków herbu „Rogate Serce”, oraz Jakuba Pączka, który zgromadził materiał badawczy dla wielu entuzjastów twórczości Szukalskiego pozostający zupełnie nieznany.

Stanisław Szukalski, ps. „Stach z Warty” (ur. 13 grudnia 1893 w Warcie, zm. 19 maja 1987 w Burbank) – polski rzeźbiarz, malarz, rysownik, projektant i teoretyk, przywódca Szczepu Rogate Serce. Działał głównie na terenie Stanów Zjednoczonych. Poza licznymi dziełami artystycznymi, stworzył też koncepcję o pochodzeniu starożytnych Polaków (Lechitów) o nazwie zermatyzm, uważaną za pseudonaukę. W okresie międzywojennym był jedną z barwniejszych postaci w życiu artystycznym Warszawy i Krakowa.
W 2000 roku odbyła się w Laguna Art Museum w Laguna Beach pośmiertna wystawa twórczości Szukalskiego zatytułowana Struggle (ang. Zmagania). Jednym z głównych sponsorów wystawy był zaprzyjaźniony od dzieciństwa z artystą aktor Leonardo DiCaprio. Według niektórych źródeł grana przez niego postać zbuntowanego artysty Jacka Dawsona w filmie Titanic była hołdem złożonym polskiemu rzeźbiarzowi.
W 2018 roku Leonardo DiCaprio wraz z Anną Dobrowolską współprodukowali film dokumentalny poświęcony Szukalskiemu dostępny na platformie Netflix - Walka: życie i zaginiona twórczość Stanisława Szukalskiego. Reżyserem filmu był Ireneusz Dobrowolski.

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl