Śląskie Centrum Wolnoości i Solidarności w Katowicach. Nowa wystawa w 40. rocznicę pacyfikacji kopalni Wujek

Szymon Bijak
Szymon Bijak
Nowa wystawa w 40. rocznicę pacyfikacji kopalni Wujek. Trwają przygotowania do jej otwarcia. Zobacz zdjęcia >>>
Nowa wystawa w 40. rocznicę pacyfikacji kopalni Wujek. Trwają przygotowania do jej otwarcia. Zobacz zdjęcia >>>Lucyna Nenow
W 40. rocznicę pacyfikacji katowickiej kopalni Wujek, która przypada 16 grudnia, otwarta została nowa wystawa w Śląskim Centrum Wolności i Solidarności.

owa wystawa w 40. rocznicę pacyfikacji kopalni Wujek

16 grudnia - w 40. rocznicę pacyfikacji katowickiej kopalni Wujek - otwarta została nowa wystawa w Śląskim Centrum Wolności i Solidarności. To jedno z wielu wydarzeń, które zaplanowano z tej okazji.

Prace związane z przebudową budynku rozpoczęły się we wrześniu ubiegłego roku. Dzięki nim, udało się rozbudować wystawę. Będzie ona teraz miała ponad tysiąc metrów kwadratowych. Na niecały miesiąc przed otwarciem, trwają ostatnie przygotowania.

Wystawa ma przede wszystkim trafić do młodszych odbiorców. Nic więc dziwnego, że duży nacisk postawiono na multimedialność. To sprawia, że czujemy się jakbyśmy byli w środku tych wydarzeń i brali w nich czynny udział.

ZOBACZCIE ZDJĘCIA

- Najważniejszą rzeczą przy projektowaniu tej wystawy był język komunikacji, który zastosujemy. Prace trwały tak naprawdę kilka lat - od 2015 roku. W ciągu tego okresu trochę rzeczy zmieniliśmy. Poszukiwaliśmy rozwiązań intuicyjnych, aby młodzi ludzie mogli się skupić na wydarzeniach i żeby to do nich bezpośrednio trafiało - tłumaczy, w rozmowie z "Dziennikiem Zachodnim", Robert Ciupa, dyrektor Śląskiego Centrum Wolności i Solidarności w Katowicach.

Warto nadmienić, że wystawa nie ogranicza się do pokazania wydarzeń z 16 grudnia. Najpierw czeka nas niezbędne wprowadzenie w okres PRL-u. Dowiemy się więcej na temat powstania NSZZ "Solidarność" czy wizyty papieża Jana Pawła II.

- Nie każda osoba, która odwiedzi naszą wystawę, musi mieć wcześniej czas na zgłębianie wiedzy historycznej. Jeśli ktoś taki przyszedłby do nas i usłyszałby wyłącznie o pacyfikacji kopalni Wujek, otrzymałby wąski wycinek. Tło wydarzeń jest niezwykle istotne. To kluczowy aspekt, aby zrozumieć dzisiaj stan wojenny - dodaje Robert Ciupa.

Wystawa w ŚCWiS znajduje się nie tylko na parterze, jak było do tej pory, ale również na poddaszu i w podziemiach. Wrażenie robi dość duża ilość wszelkiego rodzaju eksponatów. Z pewnością największe wrażenie zrobi na wszystkich zwiedzających czołg T-55, który wcześniej stał przed kopalnią.

- Jest to chyba najszybciej budowane muzeum w tym kraju. Tak naprawdę, zmieniła się cała przestrzeń. Dużo robót budowlanych zostało tu wykonanych. Jednak dla wszystkich osób zaangażowanych w ten projekt była to ogromna przygoda. To nas napędzało i ciągnęło do przodu. Zależało nam na tym, aby to otworzyć dla górników czy ich rodzin, a także by móc opowiadać historię młodzieży - kontynuuje dyrektor ŚCWiS.

Tak jak już zostało to wcześniej wspomniane, w związku z 40. rocznicą pacyfikacji przygotowano jeszcze kilka innych wydarzeń. Zorganizowane zostaną biegi (m.in. czwarta edycja „Biegu 9 Górników”). Śląskie Centrum Wolności i Solidarności - we współpracy z Kuratorium Oświaty - prowadzi także akcję edukacyjną w ponad tysiącu szkół. Odbędzie się także koncert w NOSPR, gdzie będzie można usłyszeć skomponowany specjalnie na tę okazję utwór Piotra Mossa, a Teatr Śląski planuje ponownie pokazywać sztuki dotyczące kopalni Wujek.

Kilka dni temu informowaliśmy również na naszych łamach, że w obchody tej ważnej dla regionu rocznicy włączył się także wielosekcyjny klub GKS Katowice, który będzie przypominał o tym wydarzeniu na bandach reklamowych. Wybrane mecze zostaną z kolei poprzedzone minutą ciszy, podczas których zawodnicy wyjdą w opaskach z hasłem „Wujek ’81. Pamiętamy”.

16 grudnia 1981 roku dokonano pacyfikacji górników z kopalni Wujek w Katowicach. Protestowali oni po wprowadzeniu w kraju stanu wojennego i domagali się uwolnienia zatrzymanych działaczy Solidarności. Zginęło wówczas 9 górników, a ponad dwudziestu zostało rannych.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl