Nowa wystawa na Zamku Lubelskim: Archeolodzy odkryli pisankę...

  Nowa wystawa na Zamku Lubelskim: Archeolodzy odkryli pisankę sprzed 500 lat

  Małgorzata Szlachetka

  Kurier Lubelski

  Aktualizacja:

  Kurier Lubelski

  Nowa wystawa na Zamku Lubelskim: Archeolodzy odkryli pisankę sprzed 500 lat
  1/6
  przejdź do galerii
  W poniedziałek na Zamku Lubelskim zostanie otwarta nowa wystawa. Zobaczymy na niej to, co odkryto przy budowie dróg i innych inwestycji.
  Wystawa "Uratowana przeszłość: Archeologia spod łyżki koparki" ma pokazać efekt aż 20 lat pracy Naukowo-Badawczego Centrum "Archeologiczna Służba Ratownicza" Narodowej Akademii Nauk Ukrainy we Lwowie. Niestety, do Lublina nie przywieziono oryginałów zabytków. Jedynie 35 plansz, na których zostały zaprezentowane kolorowe zdjęcia cennych obiektów.

  - Zobaczymy na nich na przykład pisankę ze Lwowa datowaną na XV/XVI wiek. To, że zachowała się tak stara skorupka gęsiego jaja, jest naprawdę niezwykłe - opowiada Marta Cyran z Działu Archeologii Muzeum Lubelskie go w Lublinie.

  Inna ciekawostka to urastający do rangi symbolu kafel piecowy, na którym obok siebie zostały umieszczone herby Litwy, Polski oraz Lwowa.

  Wystawa pokazuje efekty odkryć, do których być może nigdy by nie doszło, gdyby nie realizacja budowy dróg i innych inwestycji.

  - Muzeum Lubelskie jest pierwszym w Polsce, gdzie archeolodzy z Ukrainy pochwalą się wynikami prowadzonych na ogromną skalę ratowniczych badań archeologicznych - czytamy w zapowiedzi wystawy.

  Plansze będzie można oglądać na Zamku Lubelskim do końca października. Patronat honorowy nad wystawą objął Vasyl Pavlyuk, konsul generalny Ukrainy w Lublinie. Opisy zdjęć są w dwóch językach: po ukraińsku i angielsku. Na potrzeby lubelskiej wystawy ma być wydany dodatkowy miniprzewodnik w języku polskim. Będzie rozdawany bezpłatnie.

  Podobne ratunkowe badania archeologiczne odbywają się także w Polsce. Były prowadzone m.in. przed rozpoczęciem prac przy obwodnicy Lublina.

  - Tylko w tym roku trafiło do nas ponad 15 tysięcy zabytków pochodzących z miejsc budowy S17 - zauważa Marta Cyran z Muzeum Lubelskiego. -Te obiekty wymagają jeszcze opracowania - dodaje.  Codziennie rano najświeższe informacje z Lublina i okolic na Twoją skrzynkę mailową.
  Zapisz się do newslettera!  Czytaj treści premium w Polsce Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  W związku z ciszą wyborczą komentarze zostały wyłączone, zapraszamy z powrotem w niedzielę wieczorem.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Nie przegap

  Wideo