Nowa WARSZAWSKA Nasza Historia na LATO! Oto, co dla Państwa...

  Nowa WARSZAWSKA Nasza Historia na LATO! Oto, co dla Państwa przygotowaliśmy:

  Nasza Historia

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  Nowa WARSZAWSKA Nasza Historia na LATO! Oto, co dla Państwa przygotowaliśmy:
  1/2
  przejdź do galerii
  Ujawniamy tajemnice i cenniki warszawskich czarnorynkowych handlarzy z czasów okupacji. Zaglądamy w miejsca, które w PRL słynęły w stolicy wśród homoseksualistów. Zdradzamy, kto tak naprawdę stworzył "Pruszków". Opisujemy wakacje Jaruzelskiego i Gierka na wakacjach w zamkniętych ośrodkach dla dygnitarzy PZPR. Przedstawiamy najmniej znane epizody Bitwy Warszawskiej 1920 roku. Ale to wszystko to i tak tylko niewielka część tego, co dokładnie dla Państwa przygotowaliśmy w warszawskim lipcowo-sierpniowym numerze Naszej Historii.
  WARSZAWA
  • Czarny rynek w okupowanej stolicy. Gdzie w czasie wojny można było kupić broń, wódkę, papierosy a nawet kawior - o kokainie nie wspominając? I za ile? Szarą strefę wojennej Warszawy przedstawia Jakub Szczepański
  • Homoseksualny półświatek PRL. Oficjalnie był to temat tabu. Ale w peerelowskiej Warszawie były miejsca, w których spotykali się geje i lesbijki - w tym słynny pod tym względem Plac Trzech Krzyży. O warszawskim podziemiu homoseksualnym pisze Kuba Dobroszek.
  • Pruszkowski gang “Barabasza”. To właśnie “Barabasz”, jeszcze w PRL stworzył zalążek przyszłego “Pruszkowa”. O tym, kto wykształcił “Pershinga” pisze Dorota Kowalska.
  • Uniwersytecka. Na historyczny spacer jedną z najpiękniejszych ulic Starej Ochoty prowadzi Państwa Mariusz Grabowski. Materiałowi towarzyszy szczegółowy plan infograficzny Uniwersyteckiej.
  • Warszawa - miasto terroru? W latach 20. i 30. tak. O komunistycznym, narodowym, żydowskim i ukraińskim zbrojnym podziemiu stolicy Drugiej RP pisze Mariusz Grabowski.


  KRAJ
  • Wakacje dygnitarzy PRL. Gdzie i jak wypoczywali Gierek, Jaruzelski czy Cyrankiewicz? Tajemnice Arłamowa, Łańska, willi na Krymie i u stóp Kaukazu przedstawia Kuba Dobroszek.
  • Latający Tygrys - Witold Urbanowicz. Historię dowódcy Dywizjonu 303, jedynego polskiego pilota, który walczył z Japończykami na Dalekim Wschodzie, opisuje Wojciech Rodak.
  • 1920. Wojna wywiadów, która poprzedziła Bitwę Warszawską. Polscy kryptolodzy i agenci pokonali Sowietów przed Marszałkiem Piłsudskim. O tym, jak dane wywiadowcze pomogły przygotować zwycięską kontrofensywę znad Wisły, Wieprza i Sanu, pisze Jakub Szczepański.
  • Polsko-czeski bohater 1920 roku. Sylwetkę Franciszka Krajowskiego, czeskiego generała, który wybrał czapkę z orzełkiem i dowodził w 1920 roku słynną żelazną Dywizją, przypomina Wojciech Rodak.
  • Przystanek Madera. Wyspa, która odmieniała polityków. Słynne wakacje Piłsudskiego i Churchilla opisuje Jowita Łuczak.
  • Republika Bieszczady. Góry wolnych ludzi - dzieje m.in. komuny “Caryńskie” przedstawia Katarzyna Kaczorowska.
  • Najdroższe prostytutki PRL. Przyjmowały w apartamentach za stawki liczone w setkach dolarów. Ich klientami byli biznesmeni z Zachodu, szejkowie, znani aktorzy. Ten barwny, ale i mroczny świat przedstawia Dorota Kowalska
  • Powstańcy warszawcy nie mogli znieść upokorzenia - mówi Marianne Bukowski, reżyserka, która pracuje nad niezwykłym filmem o Powstaniu.
  • Awantury u Jaruzelskiego, sprzątanie po Czarnobylu i spotkania z Markiem Edelmanem wspomina były prezydent Łodzi Józef Niewiadomski.


  ŚWIAT
  • Historia bikini. Jak dwuczęściowy strój kąpielowy stał się zarzewiem plażowej rewolucji, zmieniając nasze podejście do mody i seksu. Opowieść o bikini to także opowieść o tym, jak zmieniała się nasza obyczajowość. Tę historię kreśli Lucjan Strzyga.
  • Prawdziwy James Bond. Mało kto zna nazwisko Sidneya Reilly’ego, tymczasem to właśnie jego dokonania zainspirowały Iana Fleminga do rozpoczęcia cyklu książek o agencie 007. “The Times” przybliża sylwetkę brytyjskiego superagenta, który m.in. przygotowywał zamach stanu w bolszewickiej Moskwie.
  • Obozowe strażniczki były bardziej brutalne niż mężczyźni. Kobiety, który pilnowały porządku w niemieckich obozach koncentracyjnych, pozwalały sobie na zdecydowanie więcej. Ich metody opisuje Sylwia Arlak.

  POP
  • Jak Zsa Zsa Gabor została pierwszą celebrytką w historii show-biznesu. Choć wcale nie brakowało jej talentu aktorskiego, to nie z kariery filmowej, a głównie rekordowej ilości zawieranych małżeństw, romansów i bezpardonowego stylu życia znana jest blondwłosa, pochodząca z Węgier Sári Gábor.
  • Moda, sztuka, rozrywka — m.in. przedstawiamy historię ponadczasowych kapeluszy, wspominamy kultową Meblościankę Kowalskich i odkrywamy początki łucznictwa sportowego.
  • Kuchnia, a w niej o kulinarnych “dziwactwach” z pokrzyw.
  • Trójkąt miłosny z Tadeuszem Boyem-Żeleńskim w roli głównej. Jak kochliwy literat romansował z żoną swojego przyjaciela, jak żył w otwartym małżeństwie i jak zdobył serce młodszej od siebie o kilkadziesiąt lat Ireny Krzywickiej - opowiada Zuzanna Wierus.
  • Czerwcowe kalendarium, a w nim m.in. rocznice urodzin Wisławy Szymborskiej i Witolda Gombrowicza oraz polskich premier filmowych: “Skazanego na bluesa” Jana Kidawy-Błońskiego , “Poranka kojota” Olafa Lubaszenki i “Nie lubię poniedziałku” Tadeusza Chmielewskiego.


  ***

  Nowa, Nasza Historia na LIPIEC i SIERPIEŃ jest już w kioskach. Zapraszamy do zapoznania się z tematami wszystkich naszych wydań regionalnych:

  Nowa NASZA HISTORIA na LATO!

  TUTAJ - w serwisie prasa24.pl mogą Państwo już teraz, nie ruszając się z domu, kupić e-wydanie Naszej Historii lub zamówić prenumeratę: PRASA24.PL

  Zapraszamy także na profil Naszej Historii na FACEBOOKU i do obserwowania naszego konta na TWITTERZE.


  Czytaj treści premium w Polsce Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Nie przegap

  Wideo