Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowa ustawa: Studencie - sprawdź, co się zmieniło

MSZ
archiwum Polskapresse
Nowy system stypendialny, płatny drugi kierunek, czy ograniczenie wieloetatowości - to tylko niektóre zmiany, które wprowadza wchodząca w życie od października nowelizacja prawa o szkolnictwie wyższym.

Rozpoczynający się rok akademicki zbiega się z wejściem w życie nowego prawa o szkolnictwie wyższym. - To rok zmian. Nowe przepisy dają nam więcej samodzielności, ale i wymagają większej dbałości i studentów, kadrę naukową i samą uczelnie - mówił prof. Marian Wesołowski, rektor Uniwersytetu Przyrodniczego w czasie inauguracji nowego roku akademickiego.

Jakie zmiany czekają studentów i wykładowców? Nowelizacja daje większą autonomie uczelniom, które same będą ustalać programy nauczania oraz to ile godzin żak spędzi na konkretnym przedmiocie.

Reforma ma wzmagać rywalizację między uczelniami. Najsilniejsze ośrodki akademickie, które zajmują się zarówno dydaktyką, jak i badaniami naukowymi będą walczyć o miano jednostek wiodących, czyli tzw. KNOW. Ministerstwo w drodze konkursu wybierze osiem uczelni, które wyróżniają się określanym typem kształcenia np. w naukach humanistycznych, medycznych czy rolniczych. Jeśli dana uczelnia otrzyma taki tytuł dostanie pięcioletnie dofinansowanie i swobodę, jak je wydać.

Zmiany pozwolą studentom co dwa lata oceniać swoich wykładowców. Po jednej ocenie negatywnej rektor będzie mógł zwolnić nauczyciela, a po dwóch obowiązek. - Wyniki ankiet, które będą prowadzone drogą elektroniczną oraz średnie wyniki wydziałów będą podawane do informacji publicznej w postaci raportu. Student oceniający nauczycieli ma więc informację zwrotną - wyjaśnia Aneta Śliwińska z biura prasowego Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej.

Nowe przepisy ograniczają wieloetatowość nauczycieli akademickich. Wykładowcy zatrudnieni w uczelni publicznej będą mogli pracować tylko na jednym etacie. Na kolejny będzie musiał zgodzić się rektor. Ten zapis ustawy zacznie obowiązywać od 2014 roku. Ponadto nowelizacja ustawy ulepsza walkę z nepotyzmem. Na stanowiskach, między którymi jest bezpośrednia podległość służbowa nie będą mogły być zatrudnione osoby spokrewnione, czy spowinowacone. - Mamy rok na dostosowanie się do tych zmian. Wyjściem z tego typu sytuacji może być np. przeniesienie do innej jednostki lub rezygnacja z udziału w konkursie dotyczącym stanowiska kierowniczego - wyjaśnia Śliwińska z UMCS.

Uczelnie mają też obowiązek monitorowania losów zawodowych swoich absolwentów.
- Mamy już za sobą pierwsze badanie ich losów. Obecnie pracujemy nad ankietami, które będą wypełniać absolwenci. Docelowo chcemy utworzyć platformę internetową, na której będzie umieszczona ankieta - wyjaśnia Iwona Czajkowska-Deneka, rzecznik prasowy Politechniki Lubelskiej.

Nauka na drugim kierunku będzie bezpłatna tylko dla 10 proc. najzdolniejszych żaków. Tylu z nich otrzyma też nagrodę rektora, która zastąpiła stypendium naukowe. Co ważne, od tego roku dofinansowanie nie będzie przyznawane automatycznie. Na początku października żacy sami będą musieli złożyć o nie wiosek. - Większą szansę na finansowe wsparcie będą mieli nie tylko żacy z najlepszą średnią ocen, ale i te osoby, które mają osiągnięcia sportowe, artystyczne, czy np. publikują w czasopismach naukowych - wyjaśnia Agnieszka Wasilak z Uniwersytetu Przyrodniczego.


Codziennie rano najświeższe informacje z Lublina i okolic na Twoją skrzynkę mailową. Zapisz się do newslettera!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski