Nowa płaca minimalna: 27.11.2020. Wyższe wypłaty: etat, zlecenie, dzieło: 2 800 zł, a za godzinę 18,30 zł. Co rośnie oprócz wynagrodzenia

Zbigniew Biskupski
Zbigniew Biskupski
Od 1 stycznia 2021 r. następuje wzrost minimalnego wynagrodzenia o 7,7 proc. w stosunku do płacy minimalnej obowiązującej w tym roku (2 600 zł). Ile wyniesie minimalne wynagrodzenie za pracę, jakie inne stawki pójdą w górę? Jaroslaw Jakubczak / Polska Press
Stawki są obowiązującym prawem, opublikowanym w dzienniku Ustaw. Minimalne wynagrodzenie za pracę zaś dotyczy nie tylko osób o najniższych zarobkach - z umowy o pracę czy umów rozliczanych według stawek godzinowych. Wysokość minimalnego wynagrodzenia jest swego rodzaju parametrem, od którego ustalana jest wysokość różnych świadczeń - na plus (premii, nagród, bonusów) lub na minus (kary za wykroczenia). Wszystkie rosną od 1 stycznia 2021 r., podobnie jak minimalne stawki płac i godzinowa o 7,7 proc.

Warto więc pamiętać, że wraz ze zmianą wysokości minimalnego wynagrodzenia od 1 stycznia 2021 r. o taki sam odsetek wzrosną te bonusy lub kary.

Tradycyjnie w pierwszej połowie września Rada Ministrów podejmuje wiążącą decyzję – przyjmującą postać prawa opublikowanego w Dzienniku Ustaw – co do wysokości minimalnego wynagrodzenia począwszy od stycznia kolejnego roku. Co prawda jest ono jednym z parametrów uwzględnionych w projekcie ustawy budżetowej, ale podlega negocjacji z pracownikami (związki zawodowe) i pracodawcami (ich organizacje) na forum Rady Dialogu Społecznego, ale zgodnie z prawem, to rząd podejmuje ostateczną decyzję – wiadomo jedynie, że najniższe wynagrodzenie ogłaszane z mocą prawa w I połowie września ni może być niższe od zgłoszonego do konsultacji.
Ostateczne rozstrzygnięcie staje się obowiązującym prawem wtedy gdy ukazuje się w Dzienniku Ustaw rozporządzenie Rady Ministrów w tej sprawie.

ROZPORZĄDZENIE RADY MINISTRÓW z dnia 15 września 2020 r. w sprawie wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz wysokości minimalnej stawki godzinowej w 2021 r. ukazało się w Dzienniku Ustaw 2020 w pozycji 1596.

tu kliknij po prostu a znajdziesz sięna stronie Dziennika Ustaw z pełną treścią rozporządzenia

Od tego momentu wiadomo, że od 1 stycznia 2021 roku płaca minimalna musi wynosić nie mniej niż 2 800 zł.

Jak do tego doszło

Wcześniej, w środę 5 sierpnia wysokość płacy minimalnej w 2021 roku była przedmiotem obrad Rady Dialogu Społecznego.
- Podczas wczorajszej dyskusji na RDS, propozycja rządu zyskała bardzo ograniczone poparcie ze strony Związku Pracodawców i Przedsiębiorców i NSZZ Solidarność. Z kolei pozostałe organizacje pracodawców opowiedziały się za utrzymaniem płacy minimalnej na poziomie 2020 roku tj. 2.600 zł, a ostatecznie podniesienie płacy minimalnej o mechanizm ustawowy tj. do wysokości 2.716 zł. OPZZ i FZZ podkreśliły konieczność znacznie wyższego wzrostu do poziomu 3 100 zł. Taka poważna rozbieżność wyklucza możliwość wypracowania porozumienia na poziomie RDS – komentuje prof. Jacek Męcina, przewodniczący Zespołu Budżetu Wynagrodzeń i Świadczeń Socjalnych i doradca Zarządu KL.

TO WARTO WIEDZIEĆ. Kliknij i przeczytaj!

Od 31 lipca partnerzy społeczni: pracodawcy i pracownicy reprezentowani na forum Rady Dialogu Społecznego przez organizacje pracodawców i związki zawodowe, mają 10 dni na odniesienie się do rządowej propozycji płacy minimalnej wskaźnika wzrostu wynagrodzeń dla sfery budżetowej i wskaźnika waloryzacji. Zgodnie z prawem jeśli strony nie dojdą do porozumienia, ostateczną decyzję podejmuje rząd, ogłaszając wysokość płacy minimalnej we wrześniu.

TO WARTO WIEDZIEĆ. Kliknij i przeczytaj!

W minionych latach propozycje rządowe pod presją związków zawodowych były korygowane w górę. W tym roku ze względu na kryzys równie duża była presja pracodawców na korektę w dół.

Ostatecznie rząd przyjął 28 lipca 2020 r. propozycje wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz wysokości minimalnej stawki godzinowej w 2021 r., przedłożone przez ministra rodziny, pracy i polityki społecznej.

Zaproponowano, aby minimalne wynagrodzenie za pracę w 2021 r. wyniosło 2 800 zł. Oznacza to wzrost minimalnego wynagrodzenia o 7,7 proc. w stosunku do płacy minimalnej obowiązującej w tym roku (2 600 zł). W rezultacie w 2021 r. minimalne wynagrodzenie będzie stanowić 53,2 proc. prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej na 2021 r.

Przypomnijmy, że płaca minimalna wynosi w 2020 – 2 600 zł, a stawka godzinowa 17 zł brutto. Oznacza to, że płaca minimalna w relacji do przeciętnej zbliża się do poziomu 50 proc., ale go jeszcze nie osiąga.

TO WARTO WIEDZIEĆ. Kliknij i przeczytaj!

Do 10 sierpnia negocjacje w Radzie Dialogu Społecznego

Warto przypomnieć, że wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę, jest corocznie przedmiotem negocjacji w ramach Rady Dialogu Społecznego, a rząd , w terminie do 15 czerwca każdego roku, przedstawia RDS proponowaną wysokość płacy minimalnej oraz wskaźniki makroekonomiczne. W tym roku zgodnie z ustawą COVID 19 nastąpiła zmiana ustawowych terminów i propozycje rządu partnerzy otrzymają do 31 lipca br. mając tylko 10 dni na ustalenie 3 podstawowych wskaźników tj. płacy minimalnej, wskaźnika wzrostu wynagrodzeń dla sfery budżetowej i wskaźnika waloryzacji.

Ustawa gwarantuje weryfikację wysokości płacy minimalnej o inflację, a dodatkowo, jeżeli inflacja w roku poprzednim była wyższa od zakładanej o wskaźnik weryfikujący. Dodatkowo, jeżeli w roku, w którym odbywają się negocjacje, wysokość minimalnego wynagrodzenia będzie niższa od połowy wysokości przeciętnego wynagrodzenia, stopień wzrostu minimalnego wynagrodzenia, zwiększa się dodatkowo o 2/3 wskaźnika prognozowanego realnego przyrostu produktu krajowego brutto.

Natomiast wysokość minimalnej stawki godzinowej jest corocznie waloryzowana o wskaźnik wynikający z podzielenia wysokości minimalnego wynagrodzenia ustalonej na rok następny przez wysokość minimalnego wynagrodzenia obowiązującą w roku, w którym odbywają się negocjacje.

Chcesz być szybko i dobrze poinformowany w sprawie pieniędzy: zarabiania, oszczędzania, wydawania, inwestowania? Zapewniamy szybkie informacje, analizy i porady ekspertów. Kliknij w ten tekst i polub nas na Facebooku! Wtedy wszystkie godne Twojej uwagi nowości i porady znajdziesz na swojej osi czasu bez zbędnego szukania. Naprawdę warto!

6 grudnia będzie dodatkową niedzielą handlową

Wideo

Komentarze 16

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

Czyimś portfelem bardzo łatwo i przyjemnie się zarządza, a niech jeden z drugim spróbuje założyć własną firmę i dać obiecane kiedyś 4 tys. brutto każdemu na dzień dobry, to zobaczy jak to jest fajnie.

G
Gość

Miało być 3 tyś ale na wynagrodzenia za pracę nie ma pieniędzy za to na wiecznie płaczących wyzyskiwaczy , nierobów ,pseudo artystów którzy stają na ten rząd ale kasa im nie śmierdzi na to pieniądze są i znowu trzeba jechać do pracy za granicę niech sobie prywacie sami tyrają za te ochłapy jak chcą żyć jak królowie !

G
Gość

co za debil wymyślił żeby podawać ludziom te cyferki brutto ? mnie interesuje ile dostane na rękę

G
Gosć

Ci co najmniej zarabiają pewno się ucieszą, ale jak ceny wszystkiego wzrosną to już tak ładnie nie będzie.. wszyscy za to zapłacimy. A do tego sytuacja z Covidem, która ustawicznie się pogarsza.

Głupota, socjalizm rządzących przerasta wszelkie wyobrażenie...

G
Gość

Pinokio pinokio pinokio :)

D
De
17 sierpnia, 17:24, Krum:

Drogi redaktorki. Czy u was jest już normą pisanie w jednym artykule kilka razy o tym samym. Za debili nas macie czy może chcecie odurzyć nasze umysły waszą hipnotycznym bełkotem?

Weźcie się za wasz warsztat (jeśli jeszcze wiecie co to jest). I piszcie konkretnie albo zajmijcie się opowiadaniami fantasy.

23 sierpnia, 7:47, Gość:

Musieli się szkolić w centrali gazety wyborczej albo tvn ...

25 razy podać kwotę brutto i ani razu informacji ile to jest na rękę....

G
Gość
1 września, 13:15, Zbigniew Rusek:

Ja bym tak zaproponował: minimalna płaca za pracę fizyczną conajmniej 3 tys. brutto; minimalna płaca za pracę prawdziwie umysłową - conajmniej 3 tys. brutto; mimialna płaca za pracę biurową - 2 tys. brutto. Praca biurowa nie jest warta nawet tego, gdyż urzędnik to często jest szkodnik.

Zgadzam się z toba

G
Gqx

No tak teoretycznie super kolejna podwyżka obligatoryjna, ale co na to kondycja firm, przecież nadal mamy pandemię i raczej nadal będzie za 4 miesiące, a tu kolejna podwyżka dla najmniej zarabiających... I mówię to jako beneficjent tego systemu. Będą ludzie te 200 brutto więcej zarabiać ale w MNIEJSZYM składzie bo firmy nie udźwigną takiej podwyżki, a środkowa grupa zarobkowa raczej na tyle procent podwyżki nie może liczyć co ta najniższa 🤔

A
Adam M.

Zostawić na 2600 to tylko emeryci i renciści będą pracować,reszta wyjedzie za granicę.Przecież co drugi pracodawca dorabiał się za granicą,a teraz chce zniewolić swoich?

G
Gość
17 sierpnia, 17:24, Krum:

Drogi redaktorki. Czy u was jest już normą pisanie w jednym artykule kilka razy o tym samym. Za debili nas macie czy może chcecie odurzyć nasze umysły waszą hipnotycznym bełkotem?

Weźcie się za wasz warsztat (jeśli jeszcze wiecie co to jest). I piszcie konkretnie albo zajmijcie się opowiadaniami fantasy.

Musieli się szkolić w centrali gazety wyborczej albo tvn ...

K
Krum

Drogi redaktorki. Czy u was jest już normą pisanie w jednym artykule kilka razy o tym samym. Za debili nas macie czy może chcecie odurzyć nasze umysły waszą hipnotycznym bełkotem?

Weźcie się za wasz warsztat (jeśli jeszcze wiecie co to jest). I piszcie konkretnie albo zajmijcie się opowiadaniami fantasy.

R
Romek

Dac te kwotę pracodawcy i niech przeżyje przez cały miesiąc jak takie mądre

c
czytelnik

Po 1/za podnoszenie płacy min.odpowie i tak ostatni płatnik.To powoduje wzrost cen końcowych a zmniejszenie siły nabywczej pieniądza już mamy.

Po 2/ wyższe ceny to mniej sprzedanych usług i produktów co odbije się na pracownikach- będą redukcje.Podmioty prywatne mnie inwestują bo państwo nie ma stabilnej polityki fiskalnej,ciągłe zmiany przepisów i kombinacje jak wykręcać firmy z ostatnich groszy a obiecanki rozdawnictwa idą z naszych wspólnych pieniędzy.Budżetówka ma przynajmniej pewność stabilności pracy, terminów wypłat

i przestrzegania prawa pracy, więc niech nie lamentują.

Związkowcy - wypłacajcie sobie z własnych funduszy, skończcie

z osłonką waszych stołków a zajęcia związkowe realizujcie

po skończonej pracy.

G
Gość

No i mamy opinię typowego właściciela - swoją asystentkę, sekretarkę, kadrową i księgową by tylko zarzucał obowiązkami i swoimi problemami - najlepiej za darmo. A potem płacz bo ludzi do pracy nie ma. Wolą pracować poniżej

G
Gość

No i mamy opinię typowego właściciela - swoją asystentkę, sekretarkę, kadrową i księgową by tylko zarzucał obowiązkami i swoimi problemami - najlepiej za darmo. A potem płacz bo ludzi do pracy nie ma. Wolą pracować poniżej kwalifikacji bo za uczciwe pieniądze na produkcji i6w komforcie psychicznym.