Nowa partia Razem dla Niepełnosprawnych. Powstała dzięki...

  Nowa partia Razem dla Niepełnosprawnych. Powstała dzięki inicjatywie mieszkańca Malborka

  Radosław Konczyński

  Dziennik Bałtycki

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  Malborczyk Waldemar Rogowski jest niewidomy, a mimo to stara się - wbrew barierom - żyć aktywnie. Do tej pory udzielał się m.in. społecznie w Fundacji Zero Barier, teraz on i grupa jego znajomych stwierdzili, że organizacje pozarządowe działające na rzecz niepełnosprawnych to zbyt mało.
  Waldemar Rogowski uważa, że partie nie dbają o prawa osób niepełnosprawnych

  Waldemar Rogowski uważa, że partie nie dbają o prawa osób niepełnosprawnych ©fundacja zero barier

  W Polsce mieszka bowiem około 4,7 mln osób z różnymi dysfunkcjami, co stanowi 12,5 proc. ogółu społeczeństwa. Mimo to mają bardzo mały wpływ na stanowione prawo. Sytuację ma zmienić - ich zdaniem - wprowadzenie swojej reprezentacji do parlamentu pod szyldem partyjnym.

  Rejestracja ugrupowania budzi skrajne opinie.
  - Jest tyle stowarzyszeń, które zajmują się niepełnosprawnymi, że moim zdaniem, ale podkreślam, moim zdaniem, tworzenie partii jest niepotrzebne - uważa Krystyna Dzióbek, dyrektor gdańskiego biura Polskiego Związku Niewidomych, którą poprosiliśmy o komentarz.
  - Moje zdanie może oczywiście oburzyć środowisko, ale jestem przeciwna pomysłowi - usłyszeliśmy z kolei w jednym z gdańskich stowarzyszeń.
  Już teraz mam złą opinię o niepełnosprawnych parlamentarzystach obecnej kadencji. Nawet jeśli taka partia wejdzie do Sejmu, to przecież niepełnosprawni są takimi samymi ludźmi jak zdrowi. Jedni są w porządku, inni będą wchodzili w układy i dbali o swoje sprawy.

  Waldemar Rogowski zapewnia jednak, że już po rejestracji ugrupowania spotkał się z wieloma wyrazami sympatii. Coraz więcej osób zgłasza się też do partii i obecnie w Razem dla Niepełnosprawnych są już niewidomi, niesłyszący, chorzy na stwardnienie rozsiane, "wózkowicze", ale też ludzie zdrowi, działający na rzecz niepełnosprawnych.
  - Organizacje pozarządowe mają swoje cele statutowe, natomiast dlaczego partia? Bo gdzie się stanowi prawo, jak nie w Sejmie? Dlatego my tam musimy być, bo gdy nas nie ma, zwyczajnie o nas się zapomina - wyjaśnia Waldemar Rogowski. - Nie widzę przeciwwskazań, aby taka partia jaka nasza nie miała racji bytu.

  Na start w najbliższych wyborach jest już jednak zdecydowanie za późno. Do końca roku mają powstać struktury w całym kraju - z wyborem nowego zarządu włącznie. Ugrupowanie cały czas zaprasza do współpracy wszystkich, nie tylko osoby niepełnosprawne. Szuka również ekspertów, którzy pomogą merytorycznie, np. ekonomistów i architektów.
  Przekroczenie w przyszłości progu wyborczego może być barierą większą niż architektoniczna, ale malborczyk w swoim życiu pokazał już, że potrafi pokonywać przeszkody. W ubiegłym roku zaproszono go nawet na Kolosy - wielką podróżniczą imprezę w Gdyni, bo jako pierwszy w Polsce zorganizował wycieczkę rowerową wzdłuż Wisły dla... osób niewidomych. Jechały tandemy: z przodu pełnosprawny pilot, na tylnym siodełku - osoba niewidoma.


  r.konczynski@prasa.gda.pl


  Treści, za które warto zapłacić!
  REPORTAŻE, WYWIADY, CIEKAWOSTKI


  Zobacz nasze Magazyny: REJSY, HISTORIA, NA WEEKEND  Czytaj treści premium w Polsce Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  W związku z ciszą wyborczą komentarze zostały wyłączone, zapraszamy z powrotem w niedzielę wieczorem.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Nie przegap

  Wideo