Nowa metoda leczenia koronawirusa będzie testowana we Wrocławiu

Marcin Rybak
Marcin Rybak
Fot. Lukasz Kaczanowski/Polska Press
We wrocławskim szpitalu przy Koszarowej będzie testowana kolejna metoda leczenia zakażonych koronawirusem. Dostaną osocze z krwi osób, które wyzdrowiały. Grupa naukowców z Uniwersytetu Medycznego zaczyna badania nad wykorzystanie tej metody do leczenia. Dziś pierwsze osocze pobrane będzie od krwiodawcy w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa we Wrocławiu. Na przyszły tydzień są zapisani kolejni.

- Zgłaszają się już do nas osoby, które wyzdrowiały z zakażenia koronawirusem i chcą oddać osocze, które może być wykorzystane do dodatkowego leczenia pacjentów z COVID-19 - mówi nam Małgorzata Antończyk z Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa we Wrocławiu. I dodaje, że taka osoba chcąca oddać krew,  musi spełniać wszystkie kryteria zdrowotne obowiązujące każdego krwiodawcę. Musi też odczekać czternaście dni od ostatniego negatywnego wyniku badania. Czyli wyniku, pokazującego, że w organizmie nie ma już koronawirusa.

Ilość pobranego od jednej osoby osocza pozwoli na przygotowanie maksymalnie trzech porcji, które mogą zostać podane dwóm lub trzem chorym albo jednemu w odstępie kilku dni.

Projekt badawczy Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu zakłada, że osoby, które wyzdrowiały z choroby COVID-19 wytworzyły przeciwciała, które neutralizują wirusa. - Pobranie osocza od takiej osoby i przetoczenie jej choremu zmagającemu się z chorobą może pomóc w szybszym powrocie do zdrowia - tłumaczą lekarze . - To bardzo bezpieczna procedura – mówi profesor Grzegorz Mazur, który będzie kierował pracami. Do projektu zakwalifikowanych zostanie 300 pacjentów.

To już drugi projekt badawczy związany z koronawirsuem, prowadzony przez naszą uczelnię. Trwają już badania nad wykorzystanie do leczenia zakażonych leku na malarię. Inny projekt badawczy – też związany z koronawirusem – prowadzi zespół naukowców m. in. z Politechniki Wrocławskiej.

Dodajmy, że wrocławski szpital dostał też dla kilku pacjentów remdesivir. To lek na koronawirusa, amerykańskiej firmy Gilead, który jest w fazie badań klinicznych. Został już podany wrocławskim pacjentom - tym najciężej chorym.

Nie przegap tych informacji

Przeczytaj, to ważne

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Nowa metoda leczenia koronawirusa będzie testowana we Wrocławiu - Gazeta Wrocławska

Komentarze 4

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

W
Wiktot

Najbardziej obiecująca zdaje się być tzw. żywa terapia oparta o komórki mezenchymalne. Uniwersytet Jagielloński, który jest inicjatorem projektu badawczego widzi w żywej terapii bardzo duży potencjał w leczeniu covid-19. Projekt uzyskał nawet rekomendację oraz wsparcie finansowe Agencji Badań Medycznych. Więcej informacji na temat projektu i samej terapii znajduje się w artykule wyborczej https://krakow.wyborcza.pl/krakow/7,44425,25897906,naukowcy-z-krakowa-pracuja-nad-zywym-lekiem-na-ostra-niewydolnosc.html oraz na stronie Agencji Badań Medycznych

K
Klementyna

Nie bardzo rozumiem Państwa podejście... Nie ma jednego, skutecznego leku na koronawirusa, więc lekarze na całym świecie próbują różnych metod i uważam, że to bardzo dobrze, bo dzięki temu ratują życie. W Izraelu na przykład zastosowano terapię opartą na komórkach macierzystych u sześciu pacjentów w stanie ciężkim i pop 7 dniach trwania leczenia trzech z nich można było już odłączyć od respiratora. Być może to uratowało im życie. Proszę zobaczyć, załączam link do artykułu https://niezalezna.pl/323290-byli-na-granicy-smierci-ich-stan-sie-poprawia-izraelska-firma-pracuje-nad-metoda-leczenia-covid-19. Patrzmy pozytywnie na takie nowatorskie terapie, to może być dla nas przeełom w leczeniu covid-19

Ś
Śląsk-Wroc-Lower

Osocze-srocze. Nie łuć się i tak zachorujesz albo wykitujesz bo taki chirurk czy pielęgniarka w szpitalu maseczki nie ma nawet?? A ja nie mam meczu w pabie z ziomami i co? Ludzią się wy daje że ile tak wy trzymamy zanim umrzemy?

G
Gość

kroliki doswiadczalne ?

Wróć na i.pl Portal i.pl