Nowa mapa ASF w Polsce. Apel Wojewody Wielkopolskiego do hodowców: „Lepiej zapobiegać niż leczyć”

AGW
Stało się. 4 grudnia Główny Inspektorat Weterynarii potwierdził na podstawie wyników próbek przebadanych w Puławach, że padły dzik znaleziony w powiecie wolsztyńskim był zarażony wirusem ASF. Mapa afrykańskiego pomoru świń obejmuje coraz szersze obszary Polski. Teraz trwa walka o depopulacje dzika i szczelną ochronę chlewni.

"Lepiej zapobiegać niż leczyć – w tej mądrości zawiera się wiele prawdy. Dlatego zwracam się do wielkopolskich hodowców o podjęcie szczególnych środków zapobiegawczych i zabezpieczenie swoich hodowli przed kontaktem z dzikami. Apeluję o zabezpieczenie paszy, wystawienie mat dezynfekcyjnych oraz prowadzenie obrotu trzodą chlewną zgodnie z obowiązującymi wymogami. Tylko w taki sposób ochronimy zwierzęta i zapobiegniemy stratom ekonomicznym w przemyśle mięsnym", apeluje Łukasz Mikołajczyk, Wojewoda Wielkopolski.

To Cię może też zainteresować

Do rolników zwrócił się w związku z pojawieniem pierwszego przypadku ASF u dzika na terenie województwa wielkopolskiego. Kiedy ASF pojawił się w województwie lubuskim, w powiecie sąsiadującym z granicą Wielkopolski, zaczęto grodzić płot, co miało powstrzymać dziki przed roznoszeniem wirusa. Okazało się, że to już na późno? Zwłoki dzika znaleziono w powiecie wolsztyńskim w odległości ok. 5 km od ogrodzenia na granicy województw.

Wielkopolska w obliczu ASF. Czas szczególnej ostrożności

Wojewoda prosi, aby w razie wątpliwości, "korzystać ze wsparcia Powiatowych Lekarzy Weterynarii, a także specjalnej infolinii Głównego Inspektoratu Weterynarii (tel. 22 623 20 89 i/lub 22 623 17 17). Jestem przekonany, że wspólnymi siłami uda nam się powstrzymać rozprzestrzenianie wirusa na terenie Wielkopolski. Proszę także o przekazywanie „między sobą” informacji o metodach prewencyjnych. Im większa świadomość w tej kwestii, tym skuteczniejsze działanie i większe bezpieczeństwo", zaznacza Łukasz Mikołajczyk.

Powiat wolsztyński, gmina Wijewo i Włoszakowice w powiecie leszczyńskim, gmina Rakoniewice i Wielichowo w powiecie grodziskim oraz gmina Zbąszyń w powiecie nowotomyskim – to obszary w województwie wielkopolskim, na których wprowadzona została strefa ochronna przed wirusem ASF jeszcze przed znalezieniem tu zarażonego dzika.

To Cię może też zainteresować

  • Pierwszy przypadek wystąpienia wirusa ASF w Wielkopolsce został potwierdzony na terenie gminy Wolsztyn w Kębłowie.
  • 5 grudnia odbyło się posiedzenie zespołu zarządzania kryzysowego.
  • Zapadła decyzja o pilnych działaniach bioasekuracyjnych, izolacji strefy zagrożenia (kontynuacja budowy ogrodzenia), a
  • powiatowy lekarz weterynarii ma wydać rozporządzenie określające strefę zagrożenia.

– Liczą się szybkie działania administracyjne, bo tylko w taki sposób zapobiegniemy dalszemu rozprzestrzenianiu się wirusa ASF – mówi wojewoda wielkopolski Łukasz Mikołajczyk. Obszar strefy skażonej jest przeszukiwany przez leśników, koła łowieckie, staż pożarną oraz wojsko.

W strefie żółtej jest zakaz ubojów na terenie innym niż własne gospodarstwo. Nie można ubijać świń w punktach uboju zlokalizowanych w strefie żółtej.

4 grudnia 2019 r., na podstawie wyników badań przeprowadzonych w Państwowym Instytucie Weterynaryjnym - Państwowym Instytucie Badawczym w Puławach, potwierdzono wystąpienie pierwszego przypadku afrykańskiego pomoru świń (ASF) w województwie wielkopolskim.

Nowa mapa ASF w Polsce. Apel Wojewody Wielkopolskiego do hodowców: „Lepiej zapobiegać niż leczyć”" rel="nofollow">
Nowa mapa ASF w Polsce. Apel Wojewody Wielkopolskiego do hodowców: „Lepiej zapobiegać niż leczyć”

Źródła: WIW Poznań, UW w Poznaniu, GIW

Kiedy będzie wiosna? Zwierzęta dają sygnały. Klimat się zmienił.

Wideo

Materiał oryginalny: Nowa mapa ASF w Polsce. Apel Wojewody Wielkopolskiego do hodowców: „Lepiej zapobiegać niż leczyć” - Gazeta Pomorska

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie