Norwegia: Anders Breivik będzie studiował politologię na uniwersytecie w Oslo

Aleksandra Gersz AIP
Anders Breivik, który cztery lat temu zabił w Norwegii 77 osób, został przyjęty na wydział nauk politycznych na Uniwersytecie w Oslo. Mimo, że masowy morderca będzie uczył się w izolatce w więzieniu, pomysł budzi kontrowersje wielu Norwegów.

Jak podaje portal ABC News, Norweg dostał się na trzyletnie studia licencjackie. Mężczyzna będzie uczył się sam w swojej więziennej izolatce - nie będzie uczęszczał na zajęcia ani wykłady, a wiedzę będzie czerpał wyłącznie z książek, bez dostępu do Internetu. Anders Breivik nie będzie miał też bezpośredniego kontaktu z profesorami. Wszystkie materiały i informacje będą przekazywane za pośrednictwem więziennych strażników - zapewniał rektor Uniwersytetu w Oslo Ole Petter Ottersen.

Dostanie się Breivika na uniwersytet wyższy budzi mieszane uczucia Norwegów. 36-latek będzie bowiem studentem szkoły, w której uczy się wielu ocalałych z masakry. Uczniami Uniwersytetu w Oslo są także osoby, których przyjaciele lub członkowie rodzin zginęli cztery lata temu z ręki zamachowca. Breivik, który wyznaje radykalne nacjonalistyczne poglądy, otwarcie mówił o nienawiści do muzułmanów i nie okazał skruchy za ataki z 2011 roku, będzie też uczestniczył w kursach z takich przedmiotów akademickich, jak: nauka o demokracji, prawa człowieka czy szacunek dla mniejszości narodowych.

Kontrowersyjnej decyzji broni jednak rektor uniwersytetu. - Breivik spełnił warunki rekrutacji. Jesteśmy wierni naszym zasadom, dlatego został przyjęty - stwierdził Ottersen, dodając, że więźniowie mają prawo do studiowania, a jedynym warunkiem są ich oceny. - Rozumiem, że ta sprawa jest dla wielu bardzo emocjonalna. Ale on starał się obalić system. A my musimy tego systemu bronić - napisał rektor Uniwersytetu w Oslo na oficjalnej stronie internetowej placówki.

Anders Breivik jest sprawcą największego zamachu terrorystycznego w Norwegii, który wstrząsnął mieszkańcami tego dotąd pokojowego kraju. 22 lipca 2011 roku zamachowiec zdetonował bombę w centrum Oslo niedaleko budynków rządowych, gdzie w wyniku wybuchu zginęło osiem osób. Następnie napastnik udał się wyspę Utøya, gdzie odbywał się letni obóz młodzieżówki socjaldemokratycznej Partii Pracy. Breivik, ubrany w mundur policjanta, w ciągu półtorej godziny zastrzelił 69 osób, z których większość stanowili nastolatkowie. W obu atakach mężczyzna zranił łącznie 319 osób. Norweg odsiaduje obecnie karę 21 lat więzienia, w skandynawskim kraju nie ma bowiem kary dożywocia. Istnieje jednak możliwość przedłużenia wyroku.

FLESZ: Kiedy będzie wiosna? Zwierzęta dają sygnały.

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 5

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

MORDERCA MORDEM UDOWADNIA OBRONE CZŁOWIECZYŃSTWA SKRAJNO PRAWICA A TOLERANCJA SS Z KOSCIOŁYM MO TYLA WSPÓLNEGO CO STALIN Z RAJYM NA URALU.=ZABIEGOWIEC Z POCIOTUF.?
JEZUS I MIŁOŚĆ KOCHAJ BLIZNIEGO JAK SIEBIE SAMEGO 10PRZIKAZAŃ I JEGO ŚMIERĆ ZA SWOJE POGLONDY TO JEST NIYZMIYNNE DZIŚ BY MU PROCESU NIY ZROBILI SKINHEADY PRZED SPOLYNIM Po OBLANIU DENATURATYM.

Z
Zabiegowiec

Tylko bić brawo, garnie się chłopina do wiedzy, jest więc szansa, że przy okazji poznawania"nauk politycznych" zrozumie o co tutaj właściwie chodzi.
Zarówno Breivik, jak i jawni jego "usprawiedliwiacze" przedstawiają sprawy tak jak się one mają: cywilizacja łacińska, kultura i "europejski styl życia" nagle poczuły się zagrożone wyparciem przez inną cywilizację, kulturę i "styl życia". Mechanizm "wypierania" jest prosty: wykorzystywane są słabe punkty Zachodu: religijny (laicyzacja), demograficzny (starzejące się społeczeństwa) oraz ustrojowy: socjalizm (np. system zasiłków). Wykorzystanie tych słabych punktów pozwala kawałek po kawałeczku podbijać Eupopę muzułmanom. Skutki uproszczenia polegającego na tym, że imigranci są "be", a biali mieszkańcy Europy "cacy" są jednak tragiczne. Gdzie jest to prawdziwe pole walki wskazuje np. ostatnie wydarzenie w Warszawie: obrzucenie świńskimi głowami nowego meczetu - to przecież siara, że ludzie widzą ratunek w świńskich łbach, bo wcześniej we własnych nie mieli wystarczająco dużo oleju: a jaki był problem, aby wcześniej zanim na tym miejscu stanął meczet, wybudować kościół? Teraz płacz i zgrzytanie zębów? Wystarczy WSPIERAĆ nasz Św. Kościół Katolicki, a ani terroryzm islamski, ani agresja rosyjska Polsce straszne nie będą (nie trzeba nikogo mordować, obrażać ani prześladować)!!! Wspierać Kościół to przede wszystkim oznacza żyć wg zasad jakie w Kościele obowiązują, to oznacza wzajemną solidarność pomiędzy nami: członkami Kościoła, to oznacza także np. UDZIELANIE POPARCIA dla partii, poszczególnych polityków, którzy ŻYJĄ w zgodzie z wartościami jakie uznajemy i będą ustanawiać (czy ustanawiają) zgodne z Nauką Kościoła prawo, to także oznacza WYRAŻANIE SPRZECIWU wobec wszystkich przejawów niezgodnych z wartościami i obyczajowością chrześcijańską - należy zawęzić to "pole tolerancji" bo dzisiaj słowo "tolerancja" straciło znaczenie - a aby to było możliwe musi być jakiś punkt odniesienia, jakiś "nominał" i nim mogą być tylko cnoty chrześcijańskie od X lat niestety niszczone. I tutaj wyjątkowy szkodnik - A. Breivik uzasadniał swoje zbrodnie potrzebą obrony chrześcijaństwa, a jednocześnie cała jego ideologia jest w 100% nazistowska z "całym dobrem inwentarza" z tym związanym (sprzecznym z chrześcijaństwem). To pomieszanie jasno wskazuje, że tak jak wielu przed nim, tak i pewnie wielu po nim "ambicjonerów" pomyli pola walki i stanie się marionetkami prawdziwego wroga - szatana, na o wiele bardziej skomplikowanym i mniej widocznym froncie wojny duchowej, a WSZYSTKIE widoczne dziejące się na świecie wydarzenia są jedynie cieniem bitew z tego Frontu.

A
Administrator

To jest wątek dotyczący artykułu Norwegia: Anders Breivik będzie studiował politologię na uniwersytecie w Oslo

X
XYZ

MA JESZCZE PRAWA OBYWATELSKIE?K...A,TEN ŚWIAT NA GŁOWIE STOI.

a
abcd

Wyszukaj w sieci:

"Brak kary śmierci w kodeksie karnym jest pogardą dla ofiar"

J
Janusz

kto się boi zabić mordercę, wcześniej czy później zginie z jego rąk

Dodaj ogłoszenie