Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Noc Muzeów w Poznaniu: Miłośnicy sztuki zarwali noc w poznańskich muzeach

Joanna Labuda
Joanna Labuda
Noc Muzeów w Poznaniu: Miłośnicy sztuki zarwali noc w poznańskich muzeach
Noc Muzeów w Poznaniu: Miłośnicy sztuki zarwali noc w poznańskich muzeach Adrian Wykrota
200 różnych wydarzeń w 40 galeriach, muzeach, kinach, brak biletów i mnóstwo atrakcji – bogata oferta tegorocznej edycji Nocy Muzeów w Poznaniu przyciągnęła miłośników sztuki.

Bogatą ofertę przygotowało poznańskie Muzeum Narodowe, które w tym roku jest współorganizatorem Nocy Muzeów i otworzyło przed poznaniakami sześć swoich oddziałów. Coś dla siebie znaleźli dzieci, dorośli, miłośnicy sztuki oraz laicy, którzy pragną zgłębić sztukę. W Galerii Malarstwa i Rzeźby hitem okazała się prezentacja dzieł niemieckiego abstrakcjonisty Hansa Arpa.

- Choć to nasza czasowa wystawa, która będzie otwarta do 9 lipca, to poznaniacy wykorzystali moment i skorzystali z możliwości oprowadzania po wystawie – także w języku angielskim. Od pewnego czasu zauważamy, że w Noc Muzeów odwiedzają nas także osoby spoza Polski – mówi Aleksandra Sobocińska z Muzeum Narodowego w Poznaniu.

Zachwyciła także prezentacja ilustracji książkowych. - Mamy w kolekcji zbiór książek, których nie pokazujemy na co dzień, jednak na Noc Muzeów wyciągnęliśmy kilkanaście propozycji, które pokazaliśmy w kontekście obrazów z naszej galerii stałej – dodaje Aleksandra Sobocińska.

Przed poznaniakami swoje podwoje otworzyło Muzeum Komunikacji Miejskiej MPK. Żeby dotrzeć na wydarzenie, jak co roku poznaniacy mogli skorzystać ze specjalnej linii tramwajowej „M”. W Muzeum Komunikacji przy ulicy Głogowskiej ciekawi pamiątek MPK obejrzeli filmy dokumentujące rozwój komunikacji w Poznaniu.

Muzeum komunikacji miejskiej w Poznaniu

Co skrywa muzeum komunikacji miejskiej w Poznaniu?

Natomiast na terenie nieczynnej zajezdni przy ul. Madalińskiego, poznaniacy zobaczyli stare tramwaje, które nie zostały jeszcze odremontowane, a swoją premię miał tramwaj kinowy. - W tym odremontowanym tramwaju poznaniacy zobaczyli film „Poznań 1928”, który pokazuje ulice naszego miasta z tramwaju. Wypożyczyliśmy go dzięki życzliwości ICHOT-u – mówi Iwona Gajdzińska z MPK.

- To już druga edycja Nocy Muzeów, na którą przyszliśmy i za rok znów przyjdziemy – mówi Krystyna Słodzińska z Poznania. - Na co dzień nie ma za bardzo czasu, żeby tyle zobaczyć, a na tę jedną noc w roku naprawdę warto się zmobilizować. I męża - śmieje się poznanianka.

Czym w tym roku zaskoczyło miłośników sztuki Muzeum Archeologiczne? Dużym zainteresowaniem cieszyła się inscenizacja, związana z nowo otwartą wystawą „20 lat polskich wykopalisk w Sakkarze”. - Wystawa jest poświęcona głośnemu odkryciu profesora Karola Myśliwca – grobowiec wezyra Merefnebefa. Ta postać była głównym bohaterem naszej Nocy Muzeów - mówi Łukasz Bartkowiak z Muzeum Archeologicznego.

Zwiedzający mogli zobaczyć inscenizację, która przedstawiała pochówek wezyra, rytuał mumifikacji, a także przyniesienie ciała do grobowca i rytuał „otwarcia ust” z udziałem egipskich bogów. - Oprócz tego wykład dał także właśnie profesor Karol Myśliwiec, który przyjechał specjalnie na otwarcie wystawy. Opowiedział o 20 latach wykopalisk, które polska misja prowadziła w Sakkarze – dodaje Łukasz Bartkowiak.

Info z Polski - 18 maja 2017

Źródło: vivi24

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski