Noc Kupały 2018 - kiedy wypada? Co to za święto? [zwyczaje,...

  Noc Kupały 2018 - kiedy wypada? Co to za święto? [zwyczaje, obrzędy] - 21 czerwca

  mz, wikipedia

  Gazeta Pomorska

  Aktualizacja:

  Gazeta Pomorska

  noc kupały 2018 kiedy zwyczaje obrzędy

  Noc Kupały często jest mylona z Nocą Świętojańską. ©Tomasz Hołod

  Noc Kupały 2018. Kiedy wypada Noc Kupały i jakie zwyczaje i obrzędy są z nią związane? Poznajcie szczegóły tego pradawnego, słowiańskiego święta.
  noc kupały 2018 kiedy zwyczaje obrzędy

  Noc Kupały często jest mylona z Nocą Świętojańską. ©Tomasz Hołod

  Noc Kupały 2018 - co to za święto?


  Noc Kupały to święto, które wywodzi się z wierzeń słowiańskich. Noc Kupały związana jest z letnim przesileniem Słońca. Noc Kupały nazywana jest także nocą kupalną, kupalnocką, kupałą. Jak donosi wikipedia, na południu Polski, Podkarpaciu i Śląsku uroczystość o podobnym charakterze zwie się sobótką lub sobótkami, na Warmii i Mazurach palinocką. Nazwa Noc Kupały, kupalnocka utrwaliła się w tradycji Mazowsza i Podlasia.


  Noc Kupały to święto związane z siłami natury, przede wszystkim ze Słońcem. To święto ognia, wody, słońca i księżyca, urodzaju, płodności, radości i miłości. Mówi się, ze to magiczna noc, pełna miłości i radości.

  Zobacz także materiał wideo: Noc Kupały w Biskupinie - wzniecanie ognia za pomocą świdra ogniowego
  Noc Kupały 2018 - kiedy wypada?


  Kiedy wypada Noc Kupały 2018? Noc Kupały przypada w czasie najkrótszej nocy w roku. Przypada to najczęściej w nocy z 21 na 22 czerwca.

  Noc Kupały często mylona jest z Nocą Świętojańską. Choć oba święta wypadają prawie dzień po dniu i wywodzą się z podobnego okresu, ich historia jest jednak inna. Noc Świętojańska jest bowiem chrześcijańską alternatywą dla wywodzącej się z kultury słowiańskiej Nocy Kupały.

  Przeczytaj także: Dziś Noc Kupały! Masz szansę na najlepszy seks w roku

  Noc Kupały - zwyczaje, obrzędy


  W ostatnich latach powraca się do obchodów Nocy Kupały i coraz częściej przypomina dawne obrzędy i zwyczaje. Jak w kulturze słowiańskiej obchodzono Noc Kupały?

  W Noc Kupały rozpalano ogniska, w których palono zioła. Wokół ognia odbywały się radosne zabawy oraz różnego rodzaju wróżby i tańce. Nieodłącznym elementem Nocy Kupały było puszczanie wianków. Jaka była symbolika tego zwyczaju? Dziewczęta puszczały w nurty rzek wianki z zapalonymi świecami. Jeśli wianek został wyłowiony przez kawalera oznaczało to jej szybkie zamążpójście. Jeśli płynął dziewczyna wyjdzie za mąż, ale nie prędko. Jeśli zaś płonął, utonął lub zaplątał się w sitowiu prawdopodobnie zostanie ona starą panną.

  Obrzędem związanym z Nocą Kupały jest także poszukiwanie legendarnego kwiatu paproci. Młodzi, którzy dobrali się podczas Nocy Kupały oddalali się od grupy i udawali często na spacer po lesie, próbując odnaleźć magiczny, obdarzający bogactwem, siłą i mądrością, widzialny tylko przez okamgnienie kwiat paproci.

  Czytaj treści premium w Polsce Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  W związku z ciszą wyborczą komentarze zostały wyłączone, zapraszamy z powrotem w niedzielę wieczorem.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Nie przegap

  Wideo