Nikiszowiec był odświętny, bo w niedzielę odpust u św. Anny

  Nikiszowiec był odświętny, bo w niedzielę odpust u św. Anny

  Henryka Wach-Malicka

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Szczęśliwie w tym roku dzień świętej Anny, patronki kościoła w Katowicach Nikiszowcu przypadł dokładnie w niedzielę, a pogoda dopisała, jak zamówiona.
  Od samego rana w zabytkowych uliczkach zatrzymywały się samochody nie tylko z polską rejestracją. Na nikiszowiecki odpust tradycyjnie zjeżdżają wszyscy, którzy się w starych ceglanych domach urodzili albo w nich mieszkali. Ale coraz częściej zaglądają tu ludzie po prostu zauroczeni atmosferą górniczego osiedla.

  Wybudowane w latach 1908-1911 jest dziś architektonicznym unikatem na skalę europejską i częścią Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego. Nikiszowiec staje się modny, w najlepszym tego słowa znaczeniu.

  To zasługa jego mieszkańców, którzy mają ambicję, by o tej części Katowic było głośno i determinację, by poprawić warunki życia, które wciąż do najlepszych nie należą. Wczoraj było tu jednak przede wszystkim odświętnie, wesoło i kolorowo.

  Po uroczystej mszy, ludzie nie spieszyli się do domów, spacerowali pomiędzy stoiskami ze słodyczami, pamiątkami i książkami o Nikiszowcu i śląskim folklorze.

  Profesor Dorota Simonides, która właśnie w kościele św. Anny była chrzczona, a do Nikiszowca ma niekłamany sentyment, podpisywała wczoraj wznowienie swoich książek, w tym zbiór śląskich opowieści pt. Bery śmieszne i ucieszne.

  - Odpust zawsze gromadził tłumy ludzi, ale odradzanie się wspólnego świętowania, to najlepszy dowód na to, że nie zmienia się nasza potrzeba identyfikacji z miejscem, innymi ludźmi i ciągłością tradycji - mówi pani profesor.
  1 »

  Czytaj treści premium w Polsce Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Nie przegap

  Wideo