NIK krytycznie o zmianach w Telewizji Polskiej. TVP odpiera...

  NIK krytycznie o zmianach w Telewizji Polskiej. TVP odpiera zarzuty

  Dariusz Grzędziński (AIP)

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  Najwyższa Izba Kontroli krytycznie oceniła zmiany w TVP, mające w założeniu wpłynąć na optymalizację kosztów funkcjonowania spółki. Raport NIK wskazuje, że przeniesienie zatrudnionych wcześniej na etatach pracowników do firmy zewnętrznej, może narazić telewizję na kosztowne procesy sądowe i ujemnie wpływać na realizację misji.
  NIK krytycznie o zmianach w Telewizji Polskiej. TVP odpiera zarzuty

  ©fot. Bartek Syta

  Poza krytyką, dokument zawiera również omówienie pozytywnych praktyk stosowanych przez Telewizję Publiczną. Zwrócono uwagę, że TVP należycie dba o zabezpieczenie własnych interesów przy podpisywaniu umów z zewnętrznymi podwykonawcami, a kosztorysy przedstawiane przez tych ostatnich podlegają należytej weryfikacji i negocjacjom. Efektem tego jest spadek kosztów produkcji filmów i audycji, bez wpływu na ich jakość. Do kieszeni producentów zewnętrznych trafiło w latach 2011-2014 łącznie 0,8 mld zł., co przy łącznych wydatkach rzędu 2,8 mld zł. stanowiło 28 proc. kosztów całości. Na tym jednak pochwały się kończą.

  - Przyjęta koncepcja restrukturyzacji zatrudnienia polegająca m.in.
  na przejęciu części pracowników TVP przez podmiot zewnętrzny jest obarczona ryzykiem roszczeń pracowników po zakończeniu rocznej gwarancji zatrudnienia. Oszczędności mogą więc okazać się pozorne – wskazywał jeden z głównych zarzutów rzecznik NIK Paweł Biedziak. Wypowiedź odnosiła się do umowy zawartej między TVP a firmą LeasingTeam. Porozumienie z lipca 2014 r. dotyczyło 400 osób, którym wypowiedziano umowy w Telewizji i przesunięto do LeasingTeam. Firma zagwarantowała tylko rok gwarancji zatrudnienia. Ten okres właśnie dobiegł końca i istnieje spore ryzyko, że część osób straci pracę. Naturalną konsekwencją będą zatem procesy wytaczane nie firmie zewnętrznej, a pracodawcy z ul. Woronicza.
  Raport NIK zawierał również negatywną ocenę zaburzenia proporcji zatrudnionych w TVP pracowników, za względu na wykonywane przez nich zadania. Wskutek zeszłorocznych zmian na stanowiskach twórczych pozostało zaledwie 24 proc. zatrudnionych. Pozostali to szeroko pojęta administracja. Wątpliwości kontrolerów wzbudziła także forma zatrudnienia dziennikarzy, którzy wykonując misję publicznego nadawcy, zatrudniani są przez podmioty, których nie obejmuje prawo prasowe. Ta kwestia okazała się na tyle niepokojąca, że Najwyższa Izba Kontroli postanowiła przyjrzeć się jej w odrębnej kontroli.

  - Ryzykiem jest przyjęcie przez Telewizję modelu zatrudnienia, w którym znaczna część pracowników, zwłaszcza istotnych dla realizowanej przez spółkę misji nadawcy publicznego, została zatrudniona przez podmiot zewnętrzny - ocenił Paweł Biedziak z NIK.
  Wskazano ponadto m.in. na brak procedury antykorupcyjnej we współpracy z producentami zewnętrznymi i brak jednolitych zasad wyceny nabywanej produkcji.

  Do raportu NIK i pojawiających się w związku z nim artykułów prasowych zdążyło się już odnieść Centrum Informacji TVP. W komunikacie z 3 lipca czytamy m.in., że w opinii Telewizji Polskiej nie ma mowy o żadnych nieprawidłowościach w prowadzonym procesie restrukturyzacji. Zdaniem Telewizji, Najwyższa Izba Kontroli wręcz „udzieliła rekomendacji dalszego przestrzegania przez TVP S.A. przyjętych założeń restrukturyzacji”. Odpierany jest także zarzut ws. proporcji zatrudnionych: - Nie jest prawdą, jakoby po przeprowadzonym procesie outsourcingu 75% zatrudnionych pracowników stanowili pracownicy administracyjni – można przeczytać w komunikacie Centrum Prasowego. Nie padają jednak konkretne informacje na temat ilości osób wykonujących prace twórcze i administracyjne.

  Czytaj treści premium w Polsce Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Nie przegap

  Wideo