Nigdy nie jest za późno na sukces

Redakcja
Doświadczenie jest największym atutem osób 50+ na dzisiejszym rynku pracy
Doświadczenie jest największym atutem osób 50+ na dzisiejszym rynku pracy 123rf
Programy wspierające zatrudnienie osób w wieku 50+ cieszą się na Mazowszu wielką popularnością

Osoby po pięćdziesiątym roku życia z województwa mazowieckiego chętnie korzystają z różnorodnego wsparcia z Funduszy Europejskich. Tylko do końca 2011 r. w różnego rodzaju projektach z unijnym wsparciem wzięło udział 15,4 tys. osób z tej grupy wiekowej.

Wsparcie osób 50+, podobnie jak w całym kraju, przybiera na Mazowszu rozmaitą formę. Od szkoleń podnoszących kwalifikacje zawodowe, dzięki którym osoby pozostające bez pracy mogą lepiej odpowiedzieć na potrzeby lokalnego rynku pracy, a posiadające zatrudnienie mają większą szansę utrzymania swojego stanowiska pracy, po wspieranie samozatrudnienia.

Znacznym powodzeniem na Mazowszu cieszą się właśnie te ostatnie projekty, umożliwiające osobom powyżej 50. roku życia założenie własnej działalności gospodarczej. Aż 1,1 tys. z ponad 10,4 tys. osób, które w całym kraju otrzymały wsparcie finansowe na uruchomienie firmy, to mieszkańcy naszego województwa. Bardziej aktywni byli tylko mieszkańcy łódzkiego.

Zazwyczaj pomoc finansowa na założenie działalności jest łączona z bogatym blokiem szkoleń podnoszących kwalifikacje uczestników danego projektu i zapoznających ich z podstawami prowadzenia własnej firmy. Zwykle też kandydaci do udziału w tego typu projektach są starannie selekcjonowani.

Przykładem takich działań, które przyniosły zakładane efekty, jest "Inkubator dojrzałej przedsiębiorczości". Projekt realizuje Fundacja "Fundusz Współpracy" w partnerstwie z Fundacją Promocji Inicjatyw Społecznych "Polprom". "Na sukces nigdy nie jest za późno" - takim hasłem zachęcano pod koniec 2010 r. osoby z grupy wiekowej 45+ z całego Mazowsza do założenia własnej działalności gospodarczej. Zakończenie projektu planowane jest na 14 grudnia tego roku.

Dzięki projektowi 50 osób, wyłonionych spośród około 200 kandydatów, mogło odbyć sześciomiesięczne szkolenia przygotowujące ich do założenia własnej działalności. Determinacja uczestników była olbrzymia: wszyscy wytrwali do końca, a 48 przygotowanych podczas szkoleń biznesplanów, czyli 96 proc., zostało przez komisję ocenionych pozytywnie. Dotację na rozpoczęcie działalności gospodarczej w wysokości 40 tys. zł przyznano na realizację 36 najlepszych pomysłów.

W ten sposób w województwie mazowieckim powstało 36 nowych firm, m.in. galeria sztuki połączona z kawiarnią, ognisko muzyczne, agencja artystyczna, restauracja libańska, gabinet kosmetyczny i firma public relations czy też firma oferująca projektowanie i wykonawstwo kamiennej mozaiki. Wielu z nich już udało się osiągnąć spektakularny sukces. Może o nim z pewnością mówić pan Bogdan z Warszawy, który po latach pracy jako montażysta w wieku 63 lat postanowił zrealizować marzenia rodzinne o produkcji dziecięcych zabawek. Designerskie domki dla lalek z drewna dębowego produkowane przez jego firmę Miniio okazały się hitem: wzbudziły olbrzymie zainteresowanie na rynkach zagranicznych. Zamówienia napływają m.in. z USA i Australii. Mimo że fima Miniio działa zaledwie około roku, już zdobyła wiele nagród, a domek Miniio trafił już do berlińskiego Museum Der Dinge jako przykład trendu modern retro we współczesnym wzornictwie.

- Przez całe życie pracowałem na etatach, a dzięki szkoleniom zyskałem wielostronne przygotowanie do prowadzenia własnego biznesu - tłumaczy swój udział w projekcie unijnym pan Bogdan.

Osoby 50+, które nie są zainteresowane założeniem własnej firmy, mogą skorzystać z projektów mających na celu dopasowanie ich kwalifikacji do oczekiwań rynku pracy. Przykładów takich szkoleń jest bardzo wiele. Organizują je nie tylko powiatowe urzędy pracy, ale też inne instytucje i firmy wyłonione w konkursach. Z kolei aby zachęcić przedsiębiorców do zatrudniania osób z tej grupy wiekowej, proponuje się im dofinansowanie staży dla osób 50+.

Projektem, który miał na celu zarówno podnoszenie kwalifikacji bezrobotnych, jak i wsparcie zatrudniania osób powyżej 50. roku życia przez przedsiębiorców, jest program "Aktywność drogą do zatrudnienia". Powiatowy Urząd Pracy w Ostrowi Mazowieckiej finansuje w jego ramach 20 staży w prywatnych firmach, które są zainteresowane zatrudnianiem osób starszych, ale z doświadczeniem.

Innym przykładem jest projekt "Język obcy dla nauczyciela/nauczycielki 45+", realizowany od października 2010 r. do stycznia 2012 r. przez dzielnicę Śródmieście m.st. Warszawy. Szkoleniami podnoszącymi kwalifikacje zawodowe objęto ponad stu nauczycieli, co z pewnością wzmocniło ich zawodową pozycję na trudnym, stołecznym rynku.

Projekt realizowany w ramach konkursu dotacji organizowanego przez Ministerstwo Rozwoju Regionalnego, współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Pomoc Techniczna

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie