Nigdy nie byłem nauczycielem, ale dzięki pani minister mogę egzaminować uczniów. To bardzo miły gest [KOMENTARZ REDAKCYJNY]

Zbigniew Borek
Zbigniew Borek
Teraz w komisji egzaminacyjnej nie musi być już żaden czynny (w sensie: pracujący w tym zawodzie) nauczyciel
Teraz w komisji egzaminacyjnej nie musi być już żaden czynny (w sensie: pracujący w tym zawodzie) nauczyciel Mariusz Kapała
Minister edukacji Anna Zalewska zmieniła rozporządzenie dotyczące egzaminów w szkołach. Teraz w komisji egzaminacyjnej nie musi być już żaden czynny (w sensie: pracujący w tym zawodzie) nauczyciel.

Do tej pory musiał być jeden czynny z placówki, w której odbywa się egzamin, dyrektorzy szkół dbali też o to, żeby był drugi - też czynny - z innej placówki. Teraz, w świetle nowego rozporządzenia minister Zalewskiej, wystarczy mieć "kwalifikacje pedagogiczne". Gdyby ktoś miał kłopoty z czytaniem ze zrozumieniem, ministerstwo tłumaczy, że chodzi także o osoby, które „nie pracują w żadnej szkole czy placówce (w domyśle: oświatowej – red.)”.

Innymi słowy - mógłbym do komisji egzaminacyjnej zgłosić się i ja, absolwent AWF (kierunek nauczycielski) sprzed ponad ćwierć wieku. Nie jestem i nigdy nie byłem czynnym nauczycielem. W szkole bywałem tak często, jak każdy rodzic, no – może parę razy więcej, odwiedzić żonę – nauczycielkę w pracy. Ale to nie szkodzi, mogę egzaminować nie tylko ósmoklasistów i gimnazjalistów, ale również maturzystów. Musiałbym przejść jedynie przeszkolenie, które może trwać np. godzinę.

To trochę tak, jakby ksiądz, który po skończeniu seminarium zrzucił sutannę i pracował w fabryce albo korporacji, po ćwierć wieku miał ją założyć i spowiadać wiernych. No, po godzinie przygotowawczej rozmowy z proboszczem… W sumie jednak ze strony pani minister to bardzo miły gest w moją stronę. Jako wuefista wierzący, ale niepraktykujący czuję się doceniony.

Czytaj także:
Wiem, jak skończyć strajk nauczycieli, zanim go zaczną (komentarz redakcyjny)
Platforma Obywatelska funduje nam lekcję absurdu

Nie wiem, czy podobnie przychylnie ten gest pani minister odbiorą nauczyciele i dyrektorzy szkół. W oficjalnym komunikacie na ten temat na stronie internetowej ministerstwa ani razu nie pada słowo „strajk” (wszak nawet dzieci wiedzą, że jak się czegoś nie nazywa, to tego nie ma). Jest jednak też w rozporządzeniu druga zmiana: do tej pory jeden nauczyciel na egzaminie „przypadał” na 20 uczniów, zgodnie z nowym rozporządzeniem na 25, a w przypadku maturzystów – nawet na 30.

Zastanawiasz się co studiować. Zobacz, jakie kierunki studiów cieszyły się największą popularnością wśród ubiegłorocznych maturzystów. Dane pochodzą z raportu dotyczącego rekrutacji na wyższe uczelnie w roku akademickim 2018/2019, który przygotowało Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.W 2018 r. studia rozpoczęło 416 tysięcy studentów, z czego ponad sto tysięcy osób zdecydowało się na naukę w niepublicznych szkołach wyższych.

TOP 10 najpopularniejszych kierunków studiów. Nabór 2018 / 2...

Ministerstwo twierdzi, że to zmiany wprowadzone na prośby dyrektorów. Rozmawiałem z kilkoma w Gorzowie – żaden się do takich próśb nie przyznał, żaden też nie słyszał, żeby mieli to zrobić inni dyrektorzy. Oczywiste ich zdaniem jest, że rząd próbuje wywrzeć presję na nauczycieli, a jednocześnie ułatwić przeprowadzenie egzaminu, gdyby trwał strajk.

Warto też zauważyć, że komunikat w sprawie zmiany rozporządzenia na stronie internetowej ministerstwa kończy się hasłem: „Uczniowie, my #JesteśmyzWami”. Nie sądzę, żeby komisja egzaminacyjna bez choćby jednej znanej uczniom nauczycielskiej twarzy, choćby bez jednego czynnego nauczyciela (a taka zgodnie z nowym rozporządzeniem minister Anny Zalewskiej może powstać), była tego dowodem.

Zobacz wideo: Nauczyciele zapowiadają strajk

Polecamy: TOP 10 NAJPOPULARNIEJSZYCH UCZELNI

Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego opublikowało raport dotyczący rekrutacji na wyższe uczelnie w roku akademickim 2018/2019. Sprawdziliśmy, które uczelnie cieszyły się największą popularnością wśród maturzystów.W październiku 2018 r. studia rozpoczęło 416 tysięcy studentów, z czego ponad sto tysięcy osób zdecydowało się na naukę w niepublicznych szkołach wyższych. Zobacz na którą uczelnię maturzyści złożyli najwięcej podań. Sprawdź też, które kierunki cieszyły się największą popularnością.Polecamy: TOP 10 najpopularniejszych kierunków studiów 2018 Lista najbardziej poszukiwanych i najlepiej opłacanych zawodów. Te kierunki warto studiować! [RAPORT] Nie studiuj tych kierunków! Te zawody mają zniknąć w przyszłości Zobacz wideo: Rewolucja 4.0 właśnie się dzieje. Jednak jesteśmy dopiero na początku zmian

TOP 10 najpopularniejszych uczelni. Zobacz, które uczelnie w...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Nigdy nie byłem nauczycielem, ale dzięki pani minister mogę egzaminować uczniów. To bardzo miły gest [KOMENTARZ REDAKCYJNY] - Gazeta Lubuska

Komentarze 32

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
, Jowita:

Nauczycielu!

Mało zarabiasz?

Ludzie w wakacje nie zarabiają nic gdy mają dni wolne od pracy!A Ty?

Zabierasz swoją pracę do domu?

Często pracujesz po 4-6 godzin dziennie !

Więc co za problem?

Masz odpowiedzialną pracę?

Powiedz to pielęgniarcektóra pracuje 12H dziennie I też jest wykształcona tak jak Ty I zarabia mniej niż Ty!

Wycieczki kilku dniowe (w tym zagraniczne ),ferie, weekendy wolne...I wszystko płatne!

Nauczycielu!

Ogarnij się i nie krzywdz ucznia!!

Nie rozumiem nagonki na płatne wakacje, z komentarza wynika, że wszyscy poza nauczycielami mają zagwarantowany w KP urlop bezpłatny i w ramach bezpłatnego wyjeżdżają na wczasy...

M
Mama
Dobrze, że zalazły się takie osoby, które chciały pomóc. Dziękuję wszystkim uczestnikom komisji. Teraz dokładnie widać po tekstach, że to nauczycielom wychodzi słoma z butów.
n
nauczyciel
Jeżeli wasze dziecko nie zda egzaminu, złożyć protest na brak formalności dotyczących udziału osób nie zatrudnionych w szkole a pełniących funkcję egzaminatorów i oczywiście brak nauczycieli znajomych dziecku doprowadził do takiego stresu w trakcie egzaminów, że popełnił tak wiele błędów. Gotowe unieważnienie egzaminu.
A
Alis
Komuchy jadne, rodzice wam tego nie zapomną, jak będziecie coś chcieli od nas, to ja już nie biorę udziału w żadnych kiermaszach.
G
Gość
Do czego chcecie doprowadzić? Rosja patrzy i się śmieje !
G
Gość
Szanowny panie. Dobrze nie pracuje pan w zawodzie. Widać że nic nie rozumie pan z rozporządzenia. Ta komisja nie egzaminuje uczniów tylko przeprowadza egzamin zgodnie z procedurą - rozdaje materiały i zbiera je po jego zakończeniu.
n
niepedagog
Wiecie co? nie mam nic wspolnego z edukacja - jakakolwiek- ale jak ide do szkoly po dziecko to "puchnie" mi glowa, wakacje maja nie wtedy kiedy chca tylko od polowy lipca do 15-20sierpnia( rady pedagogiczne, konferencje).Jest na pewno jeszcze wiele innych sytuacji w ktorych niejeden nie chcialby sie znalezc.Ja nauczycielom nie zazdroszcze i jeszcze rodzice coraz bardziej roszczeniowi, dawniej uczen szanowal nauczyciele teraz nauczyciel musi ulegac uczniowi-wziete z zycia.
G
Gość
Czekam na czasy kiedy krowy będą pilnować pastuchów... A sorry już tak jest ;)
G
Gość
a
U
Ula
Taka osoba nie może egzaminować ucznia czyli sprawdzać jego wiedzę, to zrobią odpowiednio przygotowane osoby tzw. Egzaminatorzy. Osoby o których mówi rozporządzenie mają tylko zadbać, by egzamin się odbył. Przecież nikt na testach nie pyta uczniów, nie wolno z nimi rozmawiać. Nauczyciel dba o ciszę i prawidłowy przebieg egzaminu więc jeśli ktoś jest w stanie usiedzieć z małą przerwą 5 godzin, a ma przygotowanie pedagogiczne to dlaczego nie?
M
Mnk
W sumie każdy, kto przyjmuje na praktyki musi mieć przygotowanie pedagogiczne, np fryzjerka czy stolarz. Rzeczywiście miły gest.
G
Gość
Ale o co chodzi. To przecież nauczyciele nie szanują swoich uczniów w tej ważnej dla nich chwili czyli egzaminów. To oni patrzą tylko na swoje dobro materialne. Nie oszukujmy się dbają tylko o swoje finanse nie o człowieka nie o uczniów. Egzamin ma być nie ważne w jakiej formie. Każdy uczeń wie co się nauczył i na ile potrafi. Więc uważam że co za różnica kto będzie siedział na stołku jako komisja i tak nikt nikomu nie może podpowiadac więc nie ma w tym nic złego. Uważam że po tym wszystkim nauczyciele nie zasługują na swoje stanowisko bo wykorzystują egzaminy na strajk. Brak słów
J
Jowita
Nauczycielu!
Mało zarabiasz?
Ludzie w wakacje nie zarabiają nic gdy mają dni wolne od pracy!A Ty?
Zabierasz swoją pracę do domu?
Często pracujesz po 4-6 godzin dziennie !
Więc co za problem?
Masz odpowiedzialną pracę?
Powiedz to pielęgniarcektóra pracuje 12H dziennie I też jest wykształcona tak jak Ty I zarabia mniej niż Ty!
Wycieczki kilku dniowe (w tym zagraniczne ),ferie, weekendy wolne...I wszystko płatne!
Nauczycielu!
Ogarnij się i nie krzywdz ucznia!!
M
Mama
Przecież pani minister stwierdziła że to się nie odbędzie kosztem naszych dzieci a jednak egzaminy stoją pod znakiem zapytania, bo jeżeli nie uda się zorganizować wystarczającej liczby nauczycieli z zewnątrz szkoły do przeprowadzenia egzaminu gimnazjalnego oraz ósmych klas to egzaminy się nie odbędą. Dzieci się denerwują a my rodzice razem z nimi i jak mają spokojnie się przygotować do egzaminu
G
Gość
A zbierać pieniądze dla Owsiaka to każdy może? Nie potrzeba przeszkolenia z BHP itp.
Wróć na i.pl Portal i.pl