Niezwykła historia pierścionka zrabowanego przez Niemców. Trafił do wnuczki właścicielki po 80 latach. Ktoś zostawił list na grobie

PAP
Więźniarki obozu Ravensbrück przy pracy (1939). Zrabowana przez Niemców biżuteria po 80 latach trafiła do wnuczki więzionej w obozie kobiety
Więźniarki obozu Ravensbrück przy pracy (1939). Zrabowana przez Niemców biżuteria po 80 latach trafiła do wnuczki więzionej w obozie kobiety fot. Wikipedia/
W 1944 r. Niemcy ukradli pierścionek należący do pochodzącej z Zakopanego więźniarki obozu koncentracyjnego Ravensbrück. Po niemal 80 latach, biżuteria została przekazana jej wnuczce. Niemcy ukryli ją z dokumentami w kręgielni w Szlezwiku-Holsztynie, a tuż po wojnie kryjówkę odkryli alianci.

Spis treści

Niezwykła historia zaginionego pierścionka. Niemcy zrabowali go więźniarce obozu

Zrabowany przez Niemców w 1944 roku pierścionek należał do Karoliny Sitek, z domu Barcik, z Zakopanego. Poszukiwania spadkobierców biżuterii były prowadzone w ramach realizowanej przez Międzynarodowe Centrum Badań Prześladowań Nazistowskich Arolsen Archives kampanii #StolenMemory.

W piątek został uroczyście przekazany wnuczce więźniarki - Bożenie Krupie, która nie kryła wdzięczności za odnalezienie bezcennej pamiątki po babci. Jak podkreśliła - "będzie to jej najcenniejsza rzecz, jaką ma".

Tajemniczy list na grobie babci. Pierścionek trafił do wnuczki właścicielki

"W lipcu tego roku odwiedziłam grób mojej mamy i babci i, robiąc porządki na grobie, znalazłam list z prośbą o kontakt. Nie wiedziałam, o co chodzi, ale mimo wszystko zadzwoniłam i dowiedziałam się o historii babci i odnalezionym pierścionku. Byłam tym bardzo przejęta i wzruszona" – opowiadała Bożena Krupa, odbierając pamiątkę po swojej babci.

Prywatnie wnuczka Karoliny Sitek, Bożena Krupa jest kuzynką burmistrza Zakopanego Leszka Doruli, który dobrze zna historię rodziny. Burmistrz przypomniał, że mąż Karoliny Sitek był żołnierzem Wojska Polskiego i brał udział w kampanii wrześniowej. Jego żonę Niemcy wywieźli do obozu koncentracyjnego, jego zaś rozstrzelano.

Jak udało się odnaleźć spadkobierczynię biżuterii?

Spadkobierczynię Karoliny Sitek odnalazła wolontariuszka Arolsen Archives Elżbieta Koczar z Miejskiego Ośrodka Kultury w Żorach, która wcześniej również odnalazła spadkobierców dwóch osób, które zginęły w niemieckich obozach zagłady.

Koordynator kampanii #StolenMemory w Polsce Ewelina Karpińska-Morek wyjaśniła, że pierścionek razem z dokumentami Karolina Sitek miała w momencie przybycia do obozu koncentracyjnego Ravensbrück.

"Tam te rzeczy były zabrane i trafiły do depozytów wojennych. Zostały opisane imieniem, nazwiskiem, miejscem i datą urodzenia. Z końcem wojny, kiedy Niemcy zorientowali się, że przegrali, ukryli depozyty w kryjówce w kręgielni w pubie w Lunden w Szlezwiku-Holsztynie. Tam odnaleźli je alianci i po wojnie zaczęli przekazywać kolejnym instytucjom z zamiarem odnalezienia prawowitych właścicieli, o ile przeżyli wojnę, lub ich krewnym" – wyjaśniła Karpińska-Morek.

lena

Źródło:

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

g
gosc
Kiedy reszta ?
Wróć na i.pl Portal i.pl