Niezbędne wnętrze

Michalina Kaczmarkiewicz
Flaren, IKEA, komplet mebli łazienkowych w romantycznym stylu, który dopełniają utrzymane w podobnym charakterze ceramika i armatura
Flaren, IKEA, komplet mebli łazienkowych w romantycznym stylu, który dopełniają utrzymane w podobnym charakterze ceramika i armatura IKEA
Korzystamy z niego co najmniej kilka razy dziennie. Ważne więc, żeby było funkcjonalne. Ale równie istotne jest pomysłowe zaaranżowanie przestrzeni i dobór odpowiedniego wyposażenia: sprzętów i dodatków, zwłaszcza jeśli lubimy w łazience posiedzieć.

Zaprojektowano już chyba wszystko, co może uczynić łazienkę miejscem wygodnym i efektownym: ceramikę o nowoczesnych formach, baterie, z których woda wylewa się jak z kolorowej fontanny, prysznice naśladujące naturę (efekt kąpieli w deszczu), ukryte w ścianie spłuczki uruchamiane za pomocą fotokomórki albo dekoracyjnych przycisków lub pokręteł. Teraz cała sztuka polega na odpowiednim wykorzystaniu tych elementów, by stworzyć w łazience klimat. Bo trendy tworzą nie same przedmioty, ale raczej atmosfera, którą dzięki nim wykreujemy. Możemy w tym celu operować kształtami, kolorami, światłem. Jest tylko jedna zasada: nie stosuje się ich wszystkich jednocześnie - nadmiar grozi oskarżeniem o zły smak. Jeśli więc zamontujemy deszczownicę (sufitowy panel prysznicowy np. 40x40 cm), nie wprowadzajmy diodowego kolorowego światła.


Z podziałem na role

W dużych mieszkaniach aranżuje się osobno łazienkę i w.c. Plusy tego rozwiązania to większa swoboda domowników, gdyż z pomieszczeń można korzystać jednocześnie, a także utrzymać prywatność strefy łazienkowego wnętrza, bo gościom udostępnia się tylko toaletę. Jeśli na takie rozwiązanie nie pozwala układ architektoniczny, dobrze jest oddzielić część "reprezentacyjną" (kąpielową) od części "intymnej" (toaletowej) choćby umownie: np. niską ścianą parawanową albo fragmentem ścianki działowej, ruchomą szklaną przegrodą czy takim ustawieniem sprzętów (pod odpowiednim kątem), by jedynym widokiem z wanny nie była miska w.c.

W niektórych przypadkach warto jednak te pomieszczenia połączyć, aby optycznie powiększyć przestrzeń. Zwykle nie musimy przenosić przyłączy kanalizacyjnych, więc nie ponosimy dodatkowych kosztów. Kolejną zaletą takiego rozwiązania jest zysk dodatkowych centymetrów, bo zamiast dwóch umywalek (po jednej w łazience i w toalecie) możemy zamontować tylko jedną. Ściana, z której usunęliśmy drzwi do jednego z pomieszczeń, może teraz posłużyć jako miejsce na płytki regał czy łazienkową szafę.


Dwa w jednym

Chętnie widzianym, na nowo odkrytym sprzętem łazienkowym jest bidet. Jeśli jednak łazienka ma mały metraż, bidet to jedyne urządzenie, z którego można zrezygnować. Dla tych, którzy rezygnować z niego nie chcą, wymyślono bidettę - połączenie miski ustępowej z mininatryskiem.

Jak w salonie

Niecodzienny klimat w łazience osiągniemy, stosując forniry egzotyczne. Wymagają specjalnego traktowania, ale za to dzięki ich obecności wnętrze staje się eleganckie i jednocześnie cieplejsze. Do nowoczesnych wnętrz pasuje stal - uszlachetnia i dodaje surowego charakteru. Co do ozdób, odchodzi się od borderów, wzorzystych dekoracji prowadzonych poziomo między gładkimi płytkami ceramicznymi. Niepotrzebnie tną optycznie płaszczyznę ściany.


Niech się świeci

Wciąż najlepszym rozwiązaniem - z punktu widzenia funkcji i estetyki - są spoty ukryte w suficie. Punktowe jasne światło daje efekt czystości i przydaje się przy higienicznych i kosmetycznych zabiegach wymagających precyzji. Nowością jest wykorzystanie w łazience oświetlenia diodowego. Ponieważ diody świecą światłem o zmiennej barwie, możemy mieć np. wielobarwnie pulsującą ramę lustra albo kabinę prysznicową wypełnioną kolorową parą.


Jak aranżować przestrzeń w łazience, mówi Paweł Piekarek, architekt firmy Koło

Choć zwracamy uwagę głównie na wygląd pomieszczenia, najważniejszą sprawą jest ergonomia. Łazienka ma być przede wszystkim funkcjonalna. Należy więc tak rozmieścić poszczególne sprzęty, by jedne nie utrudniały korzystania z pozostałych. Przed każdym urządzeniem sanitarnym trzeba zostawić wolną przestrzeń - niezbędne pole manewrowe. Podane poniżej minimalne wymiary określają, jaka powierzchnia podłogi musi pozostać wolna, żeby swobodnie poruszać się w pomieszczeniu. Poszczególne pola mogą na siebie nachodzić.

-Najmniej wolnej powierzchni - 60 cm - potrzeba przed sedesem.

-Największą przestrzeń trzeba zarezerwować przed kabiną natryskową i przed pralką ładowaną z przodu - min. 90 cm.

-W przypadku umywalki potrzebujemy ok. 70 cm wolnej przestrzeni, aby swobodnie poruszać rękoma, myjąc się czy goląc. Dlatego umywalka nie powinna być umieszczona zbyt blisko narożnika łazienki.

-Ze względu na sposób korzystania z bidetu odstęp miski bidetowej od ściany bocznej lub innego urządzenia powinien wynosić min. 30 cm.

-Wartość ta zmniejsza się w przypadku miski ustępowej do min. 20 cm.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na i.pl Portal i.pl